| Inferno a întrebat:

In manualul de religie (clasele 3-4) este foarte frumos ilustrt o imagine ce se imparte doua casute. In rima casuta este reprezentat un baietel ce are grija de niste randunele oferindu-le firimituri de paine si o duce foarte bine,iar in dreapta este reprezentat un copil "rau" ce distruge un cuib de randunele folosindu-se de o piatra,iar ulterior, dupa savarsirea acestui act "criminal" este CALCAT DE O MASINA. Iar in dreapta acestei ilustratii este un text ce spune: Pentru ca Mihai a fost rau cu randunelele Dumnezeu l-a pedepsit. Incredibil oameni buni, incredibil.
Este oare doar stupiditatea autorului pusa in functiune sau o indoctrinare infantila a copiilor? Oare ce efecte poate avea o asemenea povestioara asupra unui copil? Ar trebui dat in judecata autorul manualului?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

1.Parca il chema Vasilica nu Mihai.
2.Nu l-a calcat masina, a cazut de pe scara si si-a spart capul.
3.Era Abecedarul Micului Creştin, Ed. Didactică şi Pedagogică, 2002, autor Preot Ioan Săuca.

Este trist dar este vorba despre indoctrinarea fortata a copiilor din Romania.

Ministerul Educatiei a aprobat aceasta carte deci prostia domneste la mai multe niveluri.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Religia ar trebui scoasă din școli și atât.

| Purec a răspuns:

Vreau editura si numele autoprului. Daca este adevarat ce spui, astept pe privat

| Kaℓi a răspuns:

Chiar exista asa ceva?
Asta imi aminteste de o anecdota... profesoara (probabil de religie) le spune copiilor:
- Cei care invatati si luati note mari, 9 si 10, o sa ajungeti in rai! iar voi ceilalti, care nu munciti si luati note mici, o sa ajungeti in iad, clar?
... Un pusti izbucneste in plans: Doamna, inseamna ca nimeni nu scapa cu viata?

| M25M a răspuns:

Dupa cum am mai raspuns la o alta intrebare legata de acest subiect, este vorba de implementarea unor idei in minti care abia se dezvolta folosind frica.
Efectul este simplu chiar daca este psihologic. Cand ni se face frica de ceva cand suntem mici nu mai scapam de acea frica sau daca reusim intampinam unele greutati. Asa este si cu Dumnezeu, ni se spune ca de pacat, de iad, de suferinta din iad, ca o entitate ne priveste si daca nu il ascultam se va razbuna pe noi pentru ca are puteri nebanuite etc, pana cand ajunge sa credem doar din prisma fricii. Fiecare copil cand incepe sa creada intr-o entitate atotputernica si atotstiuitoare nu o face pentru ca exista ci o face din cauza fricii.

| dragos9234 a răspuns:

"Este oare doar stupiditatea autorului pusa in functiune sau o indoctrinare infantila a copiilor?"
Eu cred ca amandoua dar in exces.
Categoric ar trebui dat autorul in judecata.

| dracu14 a răspuns:

Ar trebui batut cu parul fara mila

| GRs a răspuns:

Acele manuale nu fac altceva decat sa-i oblige pe copii sa creada in Dumnezeu prin teama.Ce frumoasa poate fi religia ortodoxa.

| MarcŞiAtât a răspuns:

DA! Puneti-l pe rug! dati-i foc! gazati-l! Unde-i Hitler?!

| ILoveMoon a răspuns:

"Sunt doar doua lucruri infinite, universul si prostia umana, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur". Se potriveste celui care a facut manualul, marc ai dreptate unde e Hitler