| 3xfemeie a întrebat:

In ortodoxie femeia este considerata inferioara barbatului. De ce?

64 răspunsuri:
| Xennofull a răspuns:

Pentru ca ea a pacatuit prima.A fost mai slaba si din cauza ei este pacatul stramosesc.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca nu s-a ridicat una care sa fie de 3 ori femeie, si sa l puna la punct pe acela cae a decreta aceasta in detrimentul femeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ortodoxia este constituita din niste credinte primitive care au la origine frica si discriminarea de orice natura? In Biblie, femeia este considerata o fiinta spurcata (ba pentru ca ii vine ciclul, ba ca ea a muscat prima din mar), in afara de fecioara Maria.

| CostinAlamariu a răspuns:

Greșit. Femeia nu este considerata inferioara barbatului. Cine ti-a zis tampenia asta?