| 3xfemeie a întrebat:

In ortodoxie femeia este considerata inferioara barbatului. De ce?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este un lucru usor sa fi supusa unui sot minunat cu frica de Dumnezeu care nu bea, nu fumeaza, iti este fidel. Este o casa plina de binecuvantare si armonie.Iar atunci cand avem opinii diferite purtam o discutie civilizata si luam decizii importante, cu care suntem amandoi de acord. Dar este scris ca sotul trebuie sa isi iubeasca sotia cum si-a iubit Hristos Biserica incat si-a dat viata pentru ea.

| Bijutierul1 a răspuns:

Pentru ca ortodoxia a fost inventata de barbati!happy si sa nu uitam ca femeia a fost ispitita de sarpe, si femeia l-a ispitit pe barbat, deci femeia e un fel de oita neagra ...si cam atat nu doresc sa supar pe nimeni!

| yanira4u a răspuns (pentru Bijutierul1):

Da si barbatul de ce a luat marul? nu cred ca i la bagat pe bat

| Bijutierul1 a răspuns (pentru yanira4u):

Te rog nu te certa cu mine, nu imi doresc sa devina asta o cearta intre sexe, eu respect femeile si cred ca religia ar trebui sa fie dispanibila in egala masura pentru ambele sexe, era doar o presupunere, mersi.

| Xennofull a răspuns:

Pentru ca ea a pacatuit prima.A fost mai slaba si din cauza ei este pacatul stramosesc.

| Duucu a răspuns:

Tu ești de 3x femeie, deci nu se ia în considerare.

| RAY a răspuns:

Ca religia este misogina de asta
cei femeia?

un robotel de bucutarie
o jucarie sexuala
si un sac de box
daca ea insala va vi jignita, daca el jigneste va vi laudat

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru RAY):

Ce prostii vorbesti acolo? Daca ar fi sa o luam asa si eu pot afirma depre barbati ca sunt niste jucarii.De fapt sunt prea creduli,cred tot ce le spune femeia:"Ooo, iubitele, te iubesc."Iar cand se indragostesc si dragostea nu le e impartasita, sufera ca niste tantaliai. Uneori rad, de fapt rad tot timpul de ei.Nu pot sa cred cat de imaturi pot fi.Nu stiu, dar un barbat e mult mai usor de pacalit decat o femeie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e creata din costa lui si pentru ca e vinovata de pacatul originar. sa stii ca intoate religiile femeia este considerata inferioara.

o prostie daca ma intrebi pe mine. ori se sustine ca Dumnezeu a creat oamenii si toti sunt egali in ochii Sai ori nu.

| Mădă0611 a răspuns:

In toate religiile avraamice, pentru ca a fost creata din coasta unui barbat, cica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Femeia nu e considerata inferioara din contra, dar rolul principal e acela de mama de prunci buni, daca stie ca asta e menirea ei atunci lumea ar deveni mult mai buna, si nu de sefa sau ministru sau...

| 3xfemeie explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Adica lumea este rea pentru ca femeia si-a uitat menirea? Ce simplu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Greșit. Femeia nu este considerata inferioara barbatului. Cine ti-a zis tampenia asta?

| M25M a răspuns:

Aceasta problema este valabila in crestinism nu doar in aceasta ramura
Uite de ce:

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."
(Epistola întâia către Corinteni 14:34-35)

Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
(Epistola întâia către Corinteni 11:5-10)

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.

Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."
(Epistola întâia către Timotei 2:11-12)

"Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul."
(Epistola către Efeseni 5-22:24)

| martzian a răspuns:

Biblia NU considera femeia ca fiind inferioara. Cei care trag concluzia asta rastalmacesc si scot din context, demonstrand ignoranta. Dar Biblia face o deosebire intre "rolurile" barbatului si cele ale femeii. Prin urmare nu de o valoare inferioara ci cu roluri (sociale, familiale, in cadrul serviciilor Bisericii, etc) diferite. Sper ca ajuta.

| martzian a răspuns:

PS: sa indrazneasca doar un bleg sa zica de nevasta-mea ca e inferioara! Va avea de a face cu... ea (daca scapa de mine) si va intelege pe propria piele cum unele femei sunt (intelectual, emotional, etc) superioare unora dintre barbati. Femeile nu ne sunt inferioare, dragi baieti. Ne sunt indispensabile!

| Alphawolf a răspuns:

Daca in Biblie scrie ca femeia este inferioara barbatului asa si este, pentru ca Biblia este ADEVARUL, este cuvantul divinului!

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca barbatilor le-a fost frica intotdeauna de intelepciunea femeilor si cei care au inventat aceste povesti si reguli stupide, au fost niste frustrati sexuali.

| LegionarulRoman a răspuns:

Http://ebookbrowse.com/......d331498774

Citeste ce zice acest mare duhovnic.La revedere!

| LegionarulRoman a răspuns:

P.s: ortodoxia este cea mai permisiva dintre religii, spre deosebire de unele secte religioase cu reguli chiar aspre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia este un vas mai slab. Nu eu spun asta, ci cel Care a creat-o. Stie El de ce a facut-o un vas mai slab...Nu fi complexata de asta.

| 3xfemeie explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Vasul asta slab, dovedeste in viata de zi cu zi ca este mult mai rezistent. Si stai linistit, in privinta asta nu sunt complexata absolut deloc.

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Din cauza uneia ca tine ne aflam noi aici. Daca nu era Eva sa infulece marul acum calaream unicorni fermecati.
Apoi CREATZORUL te-a facut doar dintr-o amarata de coasta a barbatului.Matematic nu esti formata decar din 0, 1%(coasta) din complexitatea barbatuli.
Scopul tau este obedienta absoluta, Dumnezeu o spune in cartea superma, pe care trebuie sa o asculti, BIBLIA.
Sa te crezi superioara barbatului este un pacat foarte grav, echivalent cu cel pe care l-a facut Lucifer cand s-a crezut superior Domnului.
Raspunsul este dat din perspectiva religiei.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Gresesti, raspunsul este dat din perspectiva ta bolnavicioasa. Misoginul din tine nu-ti da voie sa accepti ca ai putea fi egal cu o femeie? rolling on the floor
Iar marul este posibil sa nu fi fost mar. Biblia il numeste altfel.
Ai trecut peste faza paranoica in care ma banuiai de furt de identitate? Sau ai ramas in acelasi stadiu? Ar fi pacat sa-ti irosesti inteligenta aiurea.

| yanira4u a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare si logic.toti egali doar ca femeia mai slaba

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

In Biblie nu este pomenit nici-o denumre de fruct, dar de mar stie toata lumea.
Oricum, daca nu era Eva sa inghita fructul ala acum traiam fericiti pe intr-o lume fantastica (inexistenta). Cine nu vrea asta. Dar nu, a trebuit sa vina o femeie cu apetitul ei si sa strice totul. Am sa fac reclamatie la tribunalul divin, pentru ca femeia este principalul vinovat, ea trebuie sa fie pedepsita, nu noi.
Este imposibil sa fiu egal cu o femeie daca in Biblie spune destul de clar ca femeia este inferioara barbatului. Stii si tu ca Biblia este o carte 100% adevarata ce nu trebuie pusa la indoiala. Iar eu,ca un bun crestin accept adevarurile Biblice fara sa meditez nici macar o secunda la cat de penibile sunt.
"Misoginul din tine nu-ti da voie sa accepti ca ai putea fi egal cu o femeie?"
Nu misoginul ci Biblia. De ce sa fiu deschis la minte si sa risc o eternitate in iad cand mot sa fiu un ignorant si sa ma ghidez doar dupa Biblie si ce spune ea.
Discutia asta este inutila. Biblia spune ca esti inferioara,esti inferioara. Biblia este scrisa, editata si publicata de catre Dumnezeu in atelierul sau magic, sa nesocotesti Biblia inseamna sa-L nesocotesti pe Dumnezeu?
Stii tu ce inseamna sa nesocotesti o entitate iubitoare si intelegatoare?
O eternitate de TORTURA vesnica petrecuta in FLACARILE IADULUI!
Daca te consider egala mie ar insemna sa ma expun la asta, iar eu, ca un bun crestin, nu vreau asa ceva.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Este prima data cand imi place ironia ta. rolling on the floor

| riri2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un vas mai slab, in sensul ca trebuie avuta grija mare de ea, ca de un vas cu pereti subtiri, fragil, ce necesita mai multa atentie...

Valoarea „unui vas mai slab"

„VOI, soţilor,... continuaţi să locuiţi cu ele [cu soţiile voastre] potrivit cunoştinţei", a scris apostolul Petru, „acordându-le onoare ca unui vas mai slab, cel feminin" (1 Petru 3:7). Sunt femeile înjosite în vreun fel când Biblia le numeşte un „vas mai slab"? Să vedem ce a vrut să spună de fapt scriitorul inspirat al acestei cărţi biblice.

Substantivul grecesc redat prin „onoare" înseamnă „preţ, valoare,... respect". Prin urmare, un soţ creştin trebuie să-şi trateze soţia cu tandreţe, acordându-i consideraţia cuvenită ca unui vas preţios şi fragil. Acest lucru nu e deloc înjositor. Să luăm ca exemplu lampa Tiffany cu flori de lotus. Această lampă de o fineţe deosebită poate fi considerată într-adevăr fragilă. Însă este ea mai puţin preţioasă din cauza fragilităţii ei? Nicidecum! În 1997, lampa Tiffany cu flori de lotus originală a fost vândută la o licitaţie pentru suma de 2, 8 milioane de dolari! Structura ei fragilă nu i-a scăzut din valoare, ci din contră, i-a sporit-o.

În mod asemănător, faptul de a-i acorda unei femei onoare ca unui vas mai slab nu îi scade din valoare şi nu o înjoseşte. Un soţ care locuieşte cu soţia sa „potrivit cunoştinţei" ţine cont de calităţile şi limitele ei, de ceea ce îi place sau îi displace, de opiniile şi de sentimentele ei. Un soţ iubitor recunoaşte şi respectă diferenţele de personalitate dintre el şi soţia sa. El îi acordă respectul cuvenit pentru ca ‘rugăciunile sale să nu fie împiedicate’ (1 Petru 3:7). Un soţ care nu respectă calităţile feminine ale soţiei sale îşi periclitează propria relaţie cu Dumnezeu. În mod cert, Cuvântul lui Dumnezeu nu vorbeşte depreciativ la adresa femeilor, ci le conferă onoare şi demnitate.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, a fi un vas mai "slab"(asthenēs in greaca) nu are in nici un caz o conotatie de inferioritate. Inseamna pur si simplu ca femeia este mai sensibila, mai putin puternica dpv fizic decat barbatul. Versetul de care vorbesti tu indica egalitate intre femei si barbati (ne vom referi nu la rol ci la valoare) spunandu-se despre ele ca vor moşteni împreună cu voi harul vieţii" (1 Petru 3:7).

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, abordarea asta este nebiblica si rau voitoare. Probabil ai citit cine stie ce manuscrise papistase inainte... happy

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesti de parca n-ai trai in secolul 21.Presupun ca n-ai avut niciodata vreo prietena, de aia afirmi chestii prostesti.

| Inferno a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Sfatul meu pentru tine este sa iei DEX-ul si sa cauti in el cuvantul "ironie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Findca este.mai slaba fizic,fuste lungi si minte scurta,punctul slab prin care barbatul a pierdut raiul,nestapanita in dorinti{dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau}maaare iubitoare de bani, si cheltuitoare; cel mai fierbinte punct al femeii fiind podul palmei; cum prinde un ban cum il topeste. mincinoase, prefacute, bagatoare in sama in toate cele, ca sa se simta si ele aidoma barbatilor.dar nu prea reusesc si chinul lor e cu atat mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ortodoxia este constituita din niste credinte primitive care au la origine frica si discriminarea de orice natura? In Biblie, femeia este considerata o fiinta spurcata (ba pentru ca ii vine ciclul, ba ca ea a muscat prima din mar), in afara de fecioara Maria.

| 3xfemeie explică:

Multumesc de raspunsuri, dar eu astept o explicatie de la cei care sustin ca ortodoxia este singura dreapta si adevarata ( pornind de la ideea ca eu nu stiu ca Isus sa fi pus femeia pe o treapta inferioara ).
In realitate, femeia si barbatul se completeaza, deci ne-am pierdut undeva pe traseu. big grin Iar barbatilor incuiati le convine de minune treaba cu superioritatea. rolling on the floor

| minahrs a răspuns (pentru 3xfemeie):

Imi pare rau ca gresesti asa de amarnic. Nu ai dreptate. Ortodoxia pune pe aceiasi treapta si femeia si barbatul, daca nu chiar mai sus, dovada fiind chiar precintorea Maicii Domnului. Chiar imi pare rau ca nu stii nimic si vorbesti aiurea.

| 3xfemeie explică (pentru minahrs):

Oare? Imi pare mie rau ca nu vrei sa intelegi. Atata timp cat Maica Domnului este cinstita pentru neprihanirea ei, de unde comparatia cu femeia? Eu ma refer la femeia de rand, femeia acuzata de pacatul primordial. Deci? cine nu stie ce vorbeste? Spune-mi te rog de ce femeia nu are voie sa intre in altar. Asta chiar as vrea sa stiu.

| minahrs a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai prin precinstirea Micii Domnului si femeia este ridicata. Nu inteleg de ce va victimizati. Vrei sa-mi demonstrezi mie, care sunt ortodox, ca in Ortodoxie nu e asa cum stiu eu? Vrei sa spui ca stii mai bine ca mine. Eu ti-am dat un argument pentru care femeia este egala barbatului, asa ca da-mi si tu un argument pentru care femeia este inferioara.

| 3xfemeie explică (pentru minahrs):

Si eu sunt ortodoxa, asa ca nu este cazul sa te victimizezi. Nu am vazut femeie preot, femeia intra in altar doar cu unele exceptii... sa continui? Nu cred ca este cazul, pentru stii si tu, dar nu vrei sa recunosti.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca capul Ortodoxiei este oricum Constantin cel mare.Iar despre el este scris in mod specialun capitol in Daniel.Si este scris ca acest imparat nu va tine seama de dorinta femeilor.Dela el inainte a inceput si calugarismul si celibatulpreotilor catolici.Vezi Daniel Cap 11; 37-39.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca nu s-a ridicat una care sa fie de 3 ori femeie, si sa l puna la punct pe acela cae a decreta aceasta in detrimentul femeii.

| kira30 a răspuns:

Prin femeie a ajuns pacatul la om.Biblia nu sustine ca este inferioara si nici ortodoxia CI ca femeia aduce pacatul care il ispiteste pe barbat.Si barbatul este mai inferior femeii daca ii cade in plasa...

| tasmania a răspuns:

Cine spune asta? Unde scrie asa ceva in invatatura Bisericii Ortodoxe?

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Nu scrie nicaieri, trebuie doar sa vezi rezultatele interpretarii.

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Femeia nu este inferioara barbatului. Nici egala lui. Ci ei isi sunt complementari. Ei nu sunt inferior si superior, ci doar altfel. Asculta predicile lui Anania si citeste literatura bisericeasca de specialitate (pot da 2-3 nume pe tema aceasta). O sa vezi cum, de fapt, Hristos a adus femeia la un rang inalt. Ca nu respectam noi treaba asta, e altceva. Asta depinde de cum intelege fiecare ce aude la slujba. Dar barbatul si femeia sunt diferiti chiar prin natura lor, prin constitutia firii. Si apoi, femeia are maternitatea - un lucru deosebit. Daca ai copii, atunci poti intelege - cu mult mai bine decat un barbat - ce inseamna asta. Si oricat de mult si-ar iubi un copil tatal, pe mama o va iubi altfel.
Pe unde am fost, am vazut si femei-episcop; arata caraghios. Femeile, la ortodocsi, ajuta Biserica mai mult decat barbatii - ele sunt cele care tin credinta vie si sustin viata duhovniceasca - ele pricep cu sufletul mai mult decat barbatii, care sunt mai rationalisti si mai cu capu' mare. Cunosc destule femei care vin la biserica - si au diferite pozitii sociale - dar n-am auzit vreuna sa se planga ca nu poate fi preot.
Scriptura spune ca barbatul necredincios se poate sfinti prin femeia credincioasa; sunt destule cazuri in vietile sfintilor, cand barbatii au fost mucenici doar pentru ca Dumnezeu le-a aratat adevarul prin femeile lor.
Si nu mai vorbim de educatia in familie - care incepe chiar din pantecele matern; nu tot pe umerii mamei cade? Nu este ea responsabila pentru societatea de maine, poate mai mult decat barbatul?
De ce trebuie sa vorbim de inferior si superior, deci?

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Eu nu am spus ca femeia este inferioara. Vorbesti frumos despre femeie, apoi declari drept caraghioasa femeia episcop? Chiar este? Sau asa am fost invatati sa vedem?
Femeiea este ridicata, dar barbatul a impus o limita peste care nu are voie sa treaca. Nu se vaita nici o femeie ca nu poate fi preot. De ce? asa am fost educate. Femeia, daca vrea sa-L cunoasca pe Dumnezeu din interiorul ortodoxiei, trebuie sa se opreasca la stadiul de enoriasa. Isi doreste mai mult? Ramane varianta calugariei, dar atunci trebuie sa renunte la cele lumesti, implicit la maternitate. Barbatul insa, le poate avea pe ambele prin preotie. Dragut nu?
Si sa-ti spun de ce am postat intrebarea? Pentru ca in realitate, pornind de la ce am spus despre preotie si intrarea femeii in altar, multi barbati au ajuns sa considere femeia ca fiind inferioara. Cineva chiar mi-a spus ceva de genul ca" Barbatul este cruce intreaga, iar femeia jumatate de cruce ". Nu reusesc sa deslusesc intelesul acestei afirmatii ( pe care pretindea ca o are de la un preot ), pentru ca, dupa mintea mea un intreg nu ar mai avea nevoie de completare.

| Rony23 a răspuns:

Pentru unele femei conduc prost

| 3xfemeie explică (pentru Rony23):

Ce?

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

Si eu prezint aceeasi stare de confuzie insa nu am indraznit sa intreb laughing

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

happy La mine nu mai este confuzie in privinta asta. Am postat intrebarea pentru a fi pusa la zid de cativa "frati" ortodocsi, dar se pare ca nu au aparut inca. big grin

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce ai astfel de dorinte? happy
Nu iti sunt de ajuns discutiile animate cu noi (ateii) laughing?

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

Glumeam, dar dincolo de gluma, asteptam raspunsuri serioase si sincer ma asteptam sa fiu pusa la zid. happy

| ooolifeoolol a răspuns:

Se spune ca femeia este ispititoare si trebuie sa se poarte cu smerenie.Eu nu contrazic...

| yanira4u a răspuns:

Mai deci sa iti explic. dumnezeu ne.a facut pe toti egali.doar ca pe barbat la facut superior femei. logic pana acum.nu esti considerata doar inferioara, esti considerata si proasta naiva, buna de nimic.doar de facut plozi si tinut casa curata si mai ales, mai ales sa servesti barbatul.cum sa nu fii adeptul in crestinism sau oricare alta religie cand auzi chestiile astea?

| stoica1 a răspuns:

Da deoarece femeia a fost creata din coasta barbatului si ea a fost de vina pentru cadere. FUnda?

| madalinbb19 a răspuns:

Nu este adevarat

| riri2 a răspuns:

Daca te intereseaza punctul de vedere biblic si daca urmatoarele randuri iti starnesc interesul, te invit sa urmaresti linkul de mai jos:

"A creat Dumnezeu femeia inferioară bărbatului?

Nu. În Geneza 1:27 citim: „Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de sex bărbătesc şi de sex femeiesc". Aşadar, oamenii — atât bărbatul, cât şi femeia — au fost creaţi cu capacitatea de a reflecta calităţile lui Dumnezeu. Deşi Adam şi Eva erau diferiţi din punct de vedere fizic şi emoţional, amândoi au primit aceeaşi misiune şi s-au bucurat de aceleaşi drepturi în faţa Făuritorului lor (Geneza 1:28–31).

Înainte de a o crea pe Eva, Dumnezeu a spus: „Am să-i fac [lui Adam] un ajutor care să i se potrivească" (Geneza 2:18). Termenul ebraic tradus prin expresia „care să i se potrivească" poate fi redat şi prin „pereche" sau „completare". Aceste cuvinte nu lasă să se înţeleagă că femeia îi este inferioară bărbatului. Să ne gândim la rolurile complementare ale chirurgului şi anestezistului în timpul unei operaţii. Poate unul să lucreze fără ajutorul celuilalt? Puţin probabil! Deşi chirurgul efectuează operaţia propriu-zisă, este el mai important decât anestezistul? Greu de spus. În mod asemănător, Dumnezeu a creat bărbatul şi femeia ca să colaboreze strâns, nu ca să concureze unul cu altul (Geneza 2:24).

▪ Ce anume dovedeşte că lui Dumnezeu îi pasă de femei?

Prevăzând cum aveau să acţioneze bărbaţii păcătoşi, Dumnezeu şi-a exprimat încă de la început intenţia de a le ocroti pe femei. Vorbind despre Legea dată de Dumnezeu israeliţilor în secolul al XVI-lea î.e.n., autoarea Laure Aynard a scris în cartea sa La Bible au féminin (Biblia la genul feminin): „De cele mai multe ori, când legământul Legii menţionează femeia, face acest lucru cu scopul de a o apăra".

De exemplu, Legea poruncea să se arate onoare şi respect atât faţă de tată, cât şi faţă de mamă (Exodul 20:12; 21:15, 17). Ea cerea, de asemenea, să li se acorde femeilor însărcinate consideraţia cuvenită (Exodul 21:22). Chiar şi în prezent, există un contrast evident între aceste legi ale lui Dumnezeu, care le ocroteau pe femei, şi legile umane din multe părţi ale lumii, care nu le acordă femeilor anumite drepturi. Dar există şi alte dovezi că lui Dumnezeu îi pasă de femei."

http://download.jw.org/files/media_magazines/wp_M_20120901.pdf

Lectura placuta si o seara buna!

| 3xfemeie explică (pentru riri2):

Multumesc. O seara buna. happy