| mentholinks a întrebat:

In Osea 4 cu 4 Dumnezeu zice " Dar nimeni să nu certe pe altul, nimeni să nu mustre pe altul, căci poporul tău este ca cei ce se ceartă cu preoţii." Cum respecta crestinii acest indemn fiindca de la altii ma astept sa nu-l urmeze?

1 răspuns:
| danut a răspuns:

Acest indemn NU mai este de actualitate deoarece s-a schimbat paradigma odata cu sacrificiul lui Dumnezeu (Isus Hristos). Adica cu trecerea de la un exemplu PREFIGURAT (sacrificiul mieilor vestind MOARTEA lui Dumnezeu) la cel REAL (crucuficarea lui Isus Hristos).