| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeu ne spune ca l-a trimis pe Diavol pe pamant, si crestinii ne mint spunand ca L-a trimis pe Fiul Sau?

Ce sa intelegem din "cearta" aceasta si pe cine sa-l credem?
Pe Dumnezeu sau pe crestini?

" De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme."

61 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Spune clar ca Diavolul, nu Isus a fost trimis pe Pamant dar ca sa ispiteasca, nu este vorba despre venirea Domnului pe pamant ca sa fie rastignit pentru noi. Crestinii nu mint, ai inteles tu gresit.

| soimos explică (pentru morningstar):

Vad ca tare greu de prinzi!
Poi a venit pe Pamant trimis din ceruri un alt Diavol decat Isus?

Tu uiti ca Isus = Lucifer si ca el singur se recunoaste ca fiind seful cheilor Iadului?
Ce dracul e atat de greu de inteles cand ti-am aratat clar tie in mod expres cum si in Wikipedia in limba romana scrie ca Isus este numit si Lucifer!

| Ager a răspuns (pentru soimos):

Scuze, dar aș dori să-mi arăți un verset unde Isus este numit Lucifer. Și da, Isus are cheile Iadului (Hadesului). Doar că voi aveți impresia că Iadul este un loc literal sad. NU, Iadul (hadesul) este locuința morților, un loc figurat. Isus are cheile în sensul că, la timpul potrivit, el îi va învia pe cei ce sunt adormiți in moarte (in iad).
Biblia nu susține că Iadul este un loc literal. De fapt spune că va arunca chiar și moartea în Iad.

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Am inteles prea bine.
Si daca nu ai mai scoate versete din context ai intelege prea bine.
" De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme." Asta este un verset care arata ca Diavolul, care are inca posibilitatea sa coboare pe pamant, este manios pentru ca mai are putina vreme sa ispiteasca pe cei credinciosi.
Este vorba de doua 'coborari' pe pamant: una a lui Isus pentru a mantui omenirea si a doua se refera la accesul Diavolului de a veni pe pamant ca sa ispiteasca oamenii.
La ce amestecuri faci, nu m-as mira daca nu ai mai stii sa deosebesti culoarea alb de negru. Cum poti sa numesti Isus=Lucifer cand Biblia face clar diferenta intre ei? Isus= Fiul lui Dumnezeu, Lucifer=Diavolul, un fost inger pedepsit pentru indrazneala lui de a fi mai presus decat Dumnezeu. Si tu crezi tot ce scrie pe Wikipedia? Ca daca vrei iti fac o lista cu multe subiecte scrise in Wikipedia la care nu iti ramane altceva de facut decat sa te crucesti. Adu argumentele tale, dezvata-te sa mai iei idei preconcepute si atunci ai sa intelegi.
Da, Isus tine si cheile Iadului dar si ale Raiului, altfel nu ne-ar mai fi facut promisiunea ca vom fi cu El in Rai. Ar fi spus ca vom fi doar pedepsiti in Iad daca nu Il ascultam, iar daca Il ascultam, nu are nimic pentru noi. Dar are cheile Raiului. Expresia ca detine 'cheile Iadului' este o metafora, adica pana si Iadul ii este supus Lui.

| soimos explică (pentru Ager):

Cauta despre Lucifer pe wikipedia in limba romana daca vrei sa vezi ceea ce te intereseaza!

Nu amesteca religiile! Iadul nu exista decat in religia crestina, Hadesul in mitologia greaca, si Sheolul Casa Mortilor in religia mozaica!
Ce e cu ghiveciul asta?
Daca Biblia spune ca va arunca pe moartea in Iad atunci citeste Apoca.1.18 unde vezi ca Isus Christos se recunoaste ca fiind moartea, adica detinatorul cheilor mortii si ale Iadului!
deci Isus ii asteapta (pe crestinii care i s-au vandut) direct din viata, atunci cand mor direct in Iad!
Asa ca afirmatia ta este cat se poate de logica si chiar rationala

| soimos explică (pentru morningstar):

Ma fata, tu esti sigura ca esti capabila sa rationezi?
Poi in Wikipedia este prezentata o realitate istorica, si anume ca Isus Christos a fost slavit in biserica sa, timp peste 1500 de ani cu numele de Lucifer si acolo vei ca sunt mentionate si imnuri crestine in care Isus este laudat si adulat ca Lucifer, si a existat chiar si un episcop din Cagliari care a fost denumit cu numele de Lucifer in slava lui Isus!
Asta este pe de o parte!
In Apoc.22.16 ai vazut ca tocmai Isus isi asuma numele de Lucider (in limba latina a Bibliei Vulgata) si in l. romana Luceafar sau steaua stralucitoare a diminetii si daca asta nu iti ajunge tot in Biblie in 2 Petru 1. 19 si daca nici asta nu iti este de ajuns mai vezi cum afirma Luca ca l-a vazut pe Satana cazand ca o Stea, (acea stea pe care au cautat-o cei trei magi de la rasarit!

Si nu mai minti cand spui ca Isus detine SI cheile Iadului pentru ca el detine NUMAI cheile mortii si ale Iadului, NU si ale Vietii sau Raiului!
Ce dracul te incapatenezi sa accepti o realitate atat de clar dovedita si cu versete din Biblie si cu realitati istorice?
sa fie oare din cauza ca nu vrei sa accepti faptul ca ai fost pina acum o "vanduta a satanei"?

| Ager a răspuns (pentru soimos):

Scuză-mă, eu de peste 2 ani studiez Biblia si nu "Wiki Piki"... și nu am găsit nicăieri unde să spună că Isus este Lucifer.
Apoi hades si sheol sunt mentionate in biblie, referindu-se la locuinta mortilor. Iad-ul, așa cum te gândești tu că este, adică un loc unde este aprins un foc mereu si sunt chinuiti "cei răi", NU EXISTĂ. BIBLIA NU AFIRMĂ AȘA CEVA, ba chiar mai mult AFIRMĂ CONTRARIUL big grin... in plus BIBLIA NU SPUNE CĂ OAMENII MERG LA CER SAU IN IAD. dar asta este un alt subiect

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Eu inca astept draga soimos. inca astept... se vedeca eviti intrebarile

| soimos explică (pentru Ager):

Mai cauta, pentru ca in Wiki Piki vezi destul de clar locul din Biblie in care Isus recunoaste ca este Lucifer, ba chiar si cum apostolii lui il numesc asa!
Ah deci nu exista Iad?
Poi atunci de ce sunt prostiti si sdantajati oamenii cu Iadul?
Nu cumva pentru ca Dumnezeul lui Moise nu are nici Diavoli, nici Rai si nici Iad ci doar casa Mortilor asa cum zici tu, si nici despre nasterea lui Isus din Treime nu gasesti NIMIC in scriptura!
Sii iata ca acum iti este mai usor sa intelegi ca Isus nu s-a nascut din Treime, deci nu este Fiul lui Dumnezeu, ca Diavolul a aparut in religia crestina odata cu nasterea lui Isus, adica acel personaj care se lauda ca detine cheile mortii si ale Iadului pentru ca acestea, respectiv Iadul a avenit "la pachet" odata cu Diavolul care se da drept Dumnezeu si le ofera si el oamenilor "imparatia sa" adica IADUL!
Ai inteles acum de ce Isus a fost slavit ca Lucifer timp de multe secole in biserica sa?
Dar privind inapoi in istorie, te mira ca biserica in care Lucifer era slavit ca Dumnezeu a comis cele mai multe crime si bestialitati din istoria omenirii?
ia stai stramb si judeca drept, daca esti capabil!

| soimos explică (pentru Allrc24):

Ti-am raspuns la iontrebare la rand, adica atunci cand i-am raspuns si lui Danutz, cel la a carui intrebare te-ai asociat si tu

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Aberezi din nou, baiete!
Ce dovezi ai ca biserica L-a numit timp de atatia ani 'Lucifer '? Merg de ani de zile la biserica si nu am auzit niciodata asa ceva. Am auzit de expresia 'Luceafarul stralucitor de dimineata', nu 'Lucifer', cum spui tu, dar Luceafarul cu Lucifer nu sunt una si aceeasi. Sau si pe astea le incurci...atunci nu e vina mea daca tu faci o tocanita din toata religia.
Poti sa imi dai cate referinte biblice vrei, in toate care se refera la Domnul Isus, se gaseste expresia 'Luceafarul ( stralucitor) de dimineata', nu Lucifer.
Luca a vazut o stea, un astru ceresc, nu pe Lucifer! Dupa tine, cand te uiti pe cer si vezi cate o stea, tu vezi cate un drac? Ai probleme la 'mansarda' atunci!
Pai nu mint cand iti spun ca detine si cheile Raiului! Pentru ca asta e adevarul. "Vanduta a satanei' laughing am ras bine, merci. Cred ca in fiecare postare ai tot pomenit numele stapanului tau ( 'ce dracu"). Cine este vandut lui atunci? Tu, probabil.

| soimos explică (pentru morningstar):

Esti culmea absurdului!
Poi tu ai umblat 2000 de ani la biserica, ca sa fi indreptatita sa faci o asemenea afirmatie?
Poi nu ai vazut ca am spus peste 1500 de ani, iar crestinismul are 2000 de ani!
Luceafarul stralucitor de Dimineata se numeste in limba latina a Bibliei vulgata Lucifer!
In plus de asta vezi in Wikipedia ca exista ca dovezi si imnuri religioase in care Isus este slavit cu numele de Lucifer!
Si cei trei magi tot aceeasi Stea ca Luca au vazut-o si au ajuns la leaganul lui Isus!
Minti Isus nu spune niciunde ca DETINE cheile Raiului!
El vorbeste despre Raiul in care va ajunge, celor aflati si ei rastigniti pe cruce langa el. Adica scurt inainte de a ajunge in Iad (ca sa salveze nu stiu ce minciuna) unde se lauda ca este detine cheile imparatiei sale IADUL!

Vad ca tu stai cam rau la capitolul "asociatii logice"

| soimos explică (pentru morningstar):

Esti culmea absurdului!
Poi tu ai umblat 2000 de ani la biserica, ca sa fi indreptatita sa faci o asemenea afirmatie?
Poi nu ai vazut ca am spus peste 1500 de ani, iar crestinismul are 2000 de ani!
Luceafarul stralucitor de Dimineata se numeste in limba latina a Bibliei vulgata Lucifer!
In plus de asta vezi in Wikipedia ca exista ca dovezi si imnuri religioase in care Isus este slavit cu numele de Lucifer!
Si cei trei magi tot aceeasi Stea ca Luca au vazut-o si au ajuns la leaganul lui Isus!
Minti Isus nu spune niciunde ca DETINE cheile Raiului!
El vorbeste despre Raiul in care va ajunge, celor aflati si ei rastigniti pe cruce langa el. Adica scurt inainte de a ajunge in Iad (ca sa salveze nu stiu ce minciuna) unde se lauda ca este detine cheile imparatiei sale IADUL!
Nu este suficient sa spui ca detine cheile Raiului ci trebuie sa o si dovedesti!

Vad ca tu stai cam rau la capitolul "asociatii logice"!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Nu merg la biserica de 2000 ani, ci de 25 daca asta te ajuta cu ceva. Problema e ca tu nici macar atat nu ai facut, ai luat cateva idei de pe net si ti-ai inchipuit ca ai descoperit America. Macar eu in astia 25 ani nu am auzit niciodata ca Satana, Lucifer este tot una cu Luceafarul ( Domnul Isus) despre care se scriu in Biblie atatea metafore. Dar tu ai mers la biserica timp de 2000 ani ca sa poti afirma ca Domnul Isus a fost numit in tot acest timp "Lucifer"? Nu. Atunci nu mai sustine ceea ce nu ai trait.
Din cate vad, pentru tine ceea ce spune Wikipedia este mult mai credibil decat Biblia. Ti-am mai zis odata, se scriu atatea aberatii pe Wikipedia incat ma intreb uneori daca cei care au scris au 8 clase.
Si chiar nu mint despre faptul ca El detine cheile Raiului. Da-mi timp, am sa iti gasesc referinte si am sa iti arat ca nu ai dreptate.
Cum sa ii spuna talharului ca va ajunge cu El in Iad? Asta este rasplatire dupa tine? Domnul Isus a ajuns in Rai impreuna cu talharul ( I-a spus azi vei fii cu mine-n Rai, nu in iad!) dupa care El singur S-a dus sa vesteasca mantuirea si celor care nu au avut sansa sa o aleaga pana atunci.

| Ager a răspuns (pentru soimos):

Păi zici bine. oamenii sunt șantajați cu iad-ul pentru a face ceea Biserica cere. adică îi ține pe oameni înfricoșați.
2. "Sfânta Treime" nu este o învățătură biblică. Biblia învață că există UN SINGUR Dumnezeu (care în Biblie este numit de peste 7000 de ori IEHOVA), apoi Fiul său, numit Isus Cristos (in ebraică Mesia ). Biblia prezintă spiritul sfânt (duhul sfânt) ca pe puterea lui Dumnezeu, nu ca o altă persoană.
3. din secolul II e.n. Biserica după cum e cunoscută ea, NU A REPREZENTAT NICIODATĂ pe Dumnezeu, NU A FĂCUT ceea ce a cerut Biblia. de fapt Isus a prezis că se va întâmpla așa. Acum în lume există DOAR O RELIGIE ADEVĂRATĂ, este cea care respectă și PUNE ÎN APLICARE ceea ce spune Biblia. Cele ce NU PUN în aplicare învățăturile lui Isus, nu sunt creștine în adevăratul sens al cuvântului, iar Biblia le numește Babilonul cel Mare, mama prostituatelor. În cartea Biblică Revelația (Apocalipsa) ea este prezentată ca o prostituată ce stă pe multe ape (apele reprezintă mulțimi de oameni, națiuni).
Te înțeleg de ce ți se par incompatibile unele învățături. Ele ți-au fost prezentate greșit, sau le-ai învățat greșit. Dacă dorești, lasă-mi adresa ta de mail și putem discuta mai multe. Vei vedea că Biblia nu se contrazice, și, cred că vei rămâne surprins că până acum ai fost mințit.

| soimos explică (pentru morningstar):

Poi cum sa stii daca la tine documentatia se bazeaza pe ceea ce auzi?
Stai foarte slabut la capitolul logica!
Este o adevarata pierdere inutila de timp sa vorbesc cu personaje atat de ilogice ca tine!
Scuze, nu vreau sa te lezez ca esti o femeie si nu imi face nicio placere sa jignesc o femeie!
Tu nu intelegi absolut nimic din Biblie si nici macar atata nu te duce mintea sa iti dai sema ca articolul despre Lucifer din Wikipedia se bazeaza atat pe Biblie cat si pe realitratea istorica, dar de unde nu este...(minte) nici Dumnezeu nu cere!
Asa ca te rog nu mai imi raspunde pentru ca nu stau de vorba cu cei fara minte in capusorul lor, chiar daca este dragut si frumos frezat!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Mai putin mai intereseaza faptul ca ma jignesti sau nu, asa procedeaza cei slabi si care nu au alte argumente. Ti-am adus argumente incat numai cine chiar nu vrea, nu intelege. Nu se bazeaza doar pe asta documentatia mea, nu vorbii daca nu ma cunosti, nu ai de unde sa stii ce si cat studiez, ok? Cat despre logica, tu esti cel care duce lipsa, asta ti-ar spune oricine de pe TPU. Nu este vorba de logica in cazul meu, este ca stii bine ca am dreptate si ca orice incercare de a demonstra stiu eu ce aberatie de-a ta este in zadar. Lezata nu ma simt, stai linistit, nu iau in seama orice badaran. Dumnezeu mi-a dat minte si inca din belsug, nu este nevoie sa calculezi tu, se vede clar diferenta intre mine si tine.
Ce sa-ti spun atunci, continua sa postezi aberatii cu 'capusorul tau gol si frumos frezat', cine stie, poate-poate ai sa gasesti si tu macar un adept dus cu pluta ca tine.

| soimos explică:

Evident ca Diavolul a fost alungat din cer ca doar nu pe degeaba Isus a fost slavit in biserica Sa peste 1500 de ani cu numele de Lucifer!
Nu exista alt Diavol decat Lucifer, adica Christosul!

| Ager a răspuns (pentru soimos):

Ce prostii spui? copile, tu nu crezi, dar ești credul. Ai citit prostii pe net, fără a cerceta ceva. de aceea zic simplu ca la messenger IGNORE

| soimos explică (pentru Ager):

Dragutule! Nu discutam despre ce am citit, ci comentam un vers din Biblie in care Dumnezeu va spune ca nu Isus este Dumnezeul si nici mantuitorul!
Ce dracul, ai uitat intrebarea din titlu?

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

De fapt Isus este mantuitorul. prin Isus lumea este mantuita. Tu Il excluzi pur si simplu pe Isus. Pentru tine El a fost un simplu om. 1 Tesaloniceni 5.9: "Fiindca Dumnezeu nu ne-a randuit la manie, ci ca sa capatam mantuirea, prin Domnul nostru Isus Hristos." 2 Timotei 2.10: "De aceea rabd totul pentru cei alesi, pentru ca si ei sa capete mantuirea care este in Hristos Isus, impreuna cu slava vesnica." Cum poti dar sa spui ca Isus nu este Mantuitor?

| soimos explică:

Tu esti drogat?
Poi unde este Iadul in realitate?
Sau cand spui Iad te referi la un sat din Romania in epoca Basescu?

| soimos explică:

Iadul este "imparatia" lui Isus Christos, dovada este ca el detine cheile Iadului si nu ale Raiului, deci este pregatit pentru toti care i s-au VANDUT lui!

| soimos explică:

La cata lipsa de cultura ai tu, nici nu ma mir ca nu stii ca Dumnezeul Creator, cel din VT, nu are in oferta Sa nici Iad si nici Iad!
Dar el ne judeca pe toti dupa Faptele noastre!
Asa ca tu care l-ai ales ca Dumnezeu pe cel slavit ca Lucifer, cred ca vei da de mari buclucuri dupa ce dai coltzul!

| soimos explică:

Hahahahaha!

| costis a răspuns:

Tu ai fi gasit de lucru in orice camera de tortura. Daca momentan n-ai post, faci si tu ce poti...

| soimos explică (pentru costis):

Tu atat ai inteles din intrebarea mea?
daca nu te duce mintea sa raspunzi la ea atunci mai bine du-te ma piticule si fafa lipsa mica, ca esti galben!

| danut a răspuns:

Draga soimos, imi cer iertare dar am si eu o intrebare in afara subiectului, fara conotati rasiste sau de al fel dar ca urmare a intrebarilor tale acuzator-defaimatoare, repetate, in privinta lui Isus Hristos: cumva esti evreu? Asta ar explica partial adversitatea si comportamentul tau in privinta Domnului Isus Hristos. Adica te-as intelege (partial) dar daca nu esti din acel popor cred ca adversitatea ta nu este una naturala ci una "indusa". Sti, in general noi oamenii ne toleram cu ideile si conceptile noastre, diferite sau asemantoare, la tine se observa o oarecare "suferinta", oare de unde izvoraste?

| Allrc24 a răspuns (pentru danut):

Exact asta l-am intrebat si eu.dar refuza sa raspunda.cum face de altfel de fiecare data.el scrie numai o parte din citate. mai si "uita" cu scopul clar sa induca in eroare.ce sens ar mai avea o popozitie de genul. "sunt mort" cand ea ar fi " sunt mort de plictiseala". reiese cu totul altceva.

| soimos explică (pentru danut):

Evident Danuty ca ai dreptate!
Adversitatea mea fata de Isus Christos este "indusa" de realitatea istorica a religiei crestine, iar adevarurile pe care le postez sunt sustinute, dupa cum vezi cu versete din Biblie, care nu sunt interpretate crestineste (adica mincinos) ci luate asa cum sunt!

| OOOLEOOO a răspuns:

Moama laughing Lucifer a fost izgonit inainte de Isus pe pamant ca sa stea alaturi de tot cei ca ei, ca doare pe pamant se afla cei ca el sad iar isus a venit mai tarziu sa ne mantuiasca sa ne arate noua lege si sa ne ajute si da de Dumnezeu a fost trimis deoarece el asa mult ne iubeste incat si-a dat propiul fiu pentru noi!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Iar ai postat o întrebare aiurea!

| Ager a răspuns:

Interesantă întrebare. Ca să înțelegem mai bine acest subiect trebuie să "mergem" la începutul istoriei umane, atunci când Adam&Eva au păcătuit, pierzând perfecțiunea. Imediat Dumnezeu a luat măsuri pentru a remedia situația sadGeneza 3:15). . .Voi pune duşmănie între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. El îţi va zdrobi capul şi tu îi vei zdrobi călcâiul".
Aici Dumnezeu se referă la Isus Cristos (femeie) și la Satan (împortrivitor) Diavolul (calomniator). Spune că Satan îi va distruge călcâiul lui Isus (lucru ce s-a întâmplat în 33 e.n., când Isus a fost țintuit pe stâlp, dar după 3 zile a fost înviat ), ca mai apoi Isus să îi distrugă capul lui Satan (lucru care, evident, nu s-a întâmplat încă).
În plus, ca subiectul să fie înțeles pe deplin, aduc în discuție rugăciunea model, sau cum este ea cunoscută "Tatăl nostru". Isus ne spune aicisadMatei 6:9–10). . .Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău. 10 Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ. . .
Ceea ce spune în Revelația (Apocalipsa) s-a întâmplat în 1914 (conform cronologiei Biblice), când în cer a izbucnit un război sadRevelaţia 12:7–9). . .Şi în cer a izbucnit un război: Mihael şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul şi îngerii lui au luptat şi ei, 8 dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer. 9 Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el. . .
Da, acum Satan Diavolul se află în vecinătatea Pământului (logic, în domeniul spiritual). El nu se află în Iad (învățătură NEBIBLICĂ).
Dar, uite ce ne promite Dumnezeu că se va întâmpla în curând : (Revelaţia 20:10) 10 Şi Diavolul, care-i inducea în eroare, a fost aruncat în lacul de foc şi de sulf, unde erau deja fiara şi profetul fals. Şi vor fi chinuiţi zi şi noapte, pentru totdeauna şi veşnic. . .
Nu, aici nu spune că Satan va fi aruncat în Iad, deoarece într-un alt verset spune că și MOARTEA va fi aruncată în același lac de foc (Gheena). În Ierusalim era un loc în afara zidurilor orașului unde focul ardea mereu. Acolo se aruncau cadavrele criminalilor, gunoaiele si alte lucruri. La un astfel de loc (simbolic) s-a referit aici Isus. Da, în curând va fi împlinită a doua parte a profeției din Geneza 3:15. Isus Cristos îi va distruge capul lui Satan, îl va trimite în lacul de foc, adică va fi distrus pentru totdeauna.

| soimos explică (pentru Ager):

Esti sigur ca acolo se refera la Isus si nu la Arici Pogonici?
ce legatura sa aiba acel verset cu Isus care daca era un Mesiah era de fapt un om?
Cum sa distruga Isus capul lui Satan?
Dandu-si el cu capul de pereti?

| Elliana534 a răspuns:

Bolnav mintal domne. Diavolul a fost si va fi in iad adica in fundu pamantului si lucifer a fost in rai dar a fost idiot ca tine si a ajuns in iad

| soimos explică (pentru Elliana534):

Ma da "dashtept" mai esti!
Bine ca ti-ai dat seama ca eu citez un verset din Biblie deci nu pe mine trebuie sa ma faci idiot pentru ca tu nu ai inteles asta, ci poate poti sa o complimentezi pe mama ta care ti-a dat atat de multa minte incat nu poti face diferenta intre o afirmatie a mea si una din Biblie in care vorbeste Dumnezeu asa ca in Apoc.12.12!

| Costel95 a răspuns:

Omule, esti imposibil. Cum iti permiti sa iei din Cuvantul lui Dumnezeu ceea ce-ti place, fara a cerceta si contextul? Iei din Biblie profetii pe care nu le intelegi, Apocalipsa este cea mai grea carte a Bibliei. Acolo sunt profetii care urmeaza sa se intample. Hristos a venit pe pamant, si El a doua oara va veni sa judece lumea nu sa o salveze. De profetiile despre Isus nu citesti, nu? Osea, Mica, Isaia etc au profetit unde se va naste Isus, cum se va naste etc...si toate acest profetii s-au implinit, dar asta nu vezi. Ai o inima de piatra si nu vrei ca DUmnezeu sa Se indure de tine, dupa indurarea Lui cea mare. Crestinii adevarati transmit voia lui Dumnezeu. Cum poti pune intrebarea: "Pe cine sa credem? Pe crestini sau pe Dumnezeu?" N-ai cum, pentru ca cei care sunt copii lui Dumnezeu vor spune voia Tatalui. Si Cuvantul lui Dumnezeu exact asta spune: ca Hristos S-a intrupat : "Si Cuvantul S-a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar." (Ioan 1.14). Tu pur si simplu te crezi foarte destept ca ai dovezi extraordinare impotriva lui Dumnezeu. Tu intrebai: "Pe cine sa ascultam, pe crestini sau pe Dumnezeu?" Bine omule, eu stiu ca sunt in lume multi crestini falsi, dar tu asculta de Dumnezeu si invata despre Dumnezeu, si astfel ii vei cunoaste si pe cei care sunt ai Lui. Dar sa nu pacatui impotriva lui Dumnezeu si rastalmaci Scripturile asa cum vrei tu. Domnul sa te binecuvinteze si sa te aduca la mantuire, caci El are un plan si pentru tine! AMIN

| soimos explică (pentru Costel95):

In primul rand Biblia nu este Cuvantul niciunui Dumnezeu ci un text scris si asumat de rabini, adica de oameni!
2) Nu am luat nicio profetie ci un fapt deja intamplat, si ilustrat in Apocalipsa!
Nu mai amesteca minciuni pentru ca Dumnezeu nu a spus niciunde ca ca are un fiu cu care se afla in tovarasia numita Treime!
3) Eu il ascult pe Dumnezeu doar ca tu ii asculti pe niste oameni care lucreaza cu puterile Diavolului puteri cu care au scris NT!
4) Nu am rastalmacit nicio scriptura ci doar am arata un verset ca nu exista nici un alt Dumnezeu si nici un alt Mantuitor decat Yahwe!
5) De rastalmacit scripturile o fac crestinii si biserica lor plina de sarlatani, care il cred "dumnezeu" pe cel care isi spune Lucifer si se lauda ca detine cheile Iadului!

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

1) Ba da, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si este scris sub inspiratie divina: "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna". (2 Timotei 3.16-17)
2)Versetul pe care l-ai luat n-am zis ca e o profetie, am zis ca Apocalipsa, este o carte plina de profetii. Da, sunt de acord e un fapt deja intamplat.
3)Dupa cum ti-am demonstrat ca Biblia este scrisa sub inspiratia lui Dumnezeu si nu de niste simpli oameni, inseamna ca eu ascult de Dumnezeu si tu nu. Nici un om care zice ca asculta de Dumnezeu si nu respecta Sfanta Scriptura, de fapt nu-L asculta pe Dumnezeu. Asa ca nu mai veni cu minciuni, tu nicimacar nu te rogi lui Dumnezeu ca sa-L cunosti. Tu doar minti. Ce faci pentru a demonstra ca tu Il asculti pe Dumnezeu? Astept raspuns.
4)Din versetul pe care mi l-ai aratat nu reiese ca Isus ar fi singurul Dumnezeu (este singurul Dumnezeu adevarat, dar dumnezei sunt mai multi, asta afirma si Biblia) si nici ca nu ar exista nici un alt Mantuitor decat El (este adevarat ceea ce ai spus, dar nu reiese din acel verset)
5)Tu spui ca Il urmezi pe Dumnezeu, dar Il numesti Lucifer. Te incurci singur in Scrpituri pentru ca nu le cunosti.
"O! de ai fi luat aminte la poruncile Mele, atunci pacea ta ar fi fost ca un rau, si fericirea ta ca valurile marii." (Isaia 48.18) Asa ca te rog frumos nu te mai amagi singur ca tu Il urmezi pe Dumnezeu, pentru ca negi ca Scriptura ar fi fost scrisa sub inspiratia Dumnezeu, nu te rogi lui Dumnezeu si nu mergi la Biserica. cerceteaza-ti inima, si intoarce-te la Dumnezeu, care va avea mila de tine. El inca asteapta, nu te mai amagi singur...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si voi inca mai credeti in povesti cu printi si printese?

| adelina0101123 a răspuns:

Diavolu a fost trimis in paman pentru ca era ala cu cornitelaughingsi era rau!

| soimos explică (pentru adelina0101123):

Exact asa este!
Acest lucru il vezi confirmat in Apocalipsa 12.12!
Daca citesti si Apocalipsa 22.16 vezi ca cel alungat pe pamant, adica cel cu cornite, recunoaste ca el este Isus Christos!
Iar faptul ca a adus raul anuntat si de Tatal sau im primul verset recomandat, il gasesti in istorie sub forma de crimele comise de biserica!

| clandestin a răspuns:

Frate...esti ciudat rau!

| Nippon a răspuns:

laughing... in biblie nu scrie "bucurativa ceruri...rolling on the floor., loll unde ai citit astA? zice "Vai de voi ceruri, si vai de voi pamant si mare" rolling on the floor.te rog sa te documentezi mai bine inainte.winking Iisus este Fiul lui Dumnezeu, nu il compara te rog frumos. crestinii adevarati sunt fii lui Dumnezeu,. oricum.ai o intrebare ciudata laughing

| soimos explică (pentru Nippon):

Cu ce nu esti de acord?
Ca Tatal ceresc a zis si mare?
Pai activitatea bicisnica a Bisericii lui Isus (milioanele de crime) nu s-a petrecut pe planeta Terra care este formata din pamant si mare?
Eu nu zic ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu, ci sustin susu si tare ca nu este Dumnezeu Fiul adica Dumnezeu jr.
Cat despre crestini, ei saraci nici in vis nu pot fi considerati "fii lui Dumnezeu" pentru ca "fii" nu fac lipsa mare pe Legea Tatalui lor asa cum fac crestinii care incalca Legile Torei dictate de Dumnezeu lui Moise!
Nu eu il compar pe Isus ci se recunoaste el singur ca fiind Lucifer/Luceafar, apostolii lui tot Lucifer iol denumesc. pina si biserica sa l-a slavit timp de peste 1500 de ani cu numele de Lucifer!
Asa ca nu eu il denumesc asa, ci au facut-o sute de milioane de oameni inaintea mea!

| Nippon a răspuns:

Soimos, nu inteleg, daca ai dreptate, si te tot bati in piept, de ce nu esti capabil ca o fiinta umana, civilizata, nu care a trait in paduri toata viata lui, sa pastrezi o discutie calma, civilizata, moderata, fara injuraturi si alte onomatopee care probabil te caracterizeaza in viata de zi cu zi, daca esti un copil care probabil a fost batut cu violenta de parinti, cu care nimeni nu a vrut sa se joace in curtea scolii, te rog frumos incearca ca pe net, pe o retea sociala sau orice alt site, sa fi civilizat tongue! taranule laughing

| Luka0102 a răspuns:

Te-ai tampitlaughing

| soimos explică (pentru Luka0102):

Oare cat de destept trebuie sa fie acela care ma acuza pe mine de ce scrie in Biblie?
Nu cumva ai facut aceasta afirmatie privind idiotul din oglinda?

| WeaponGirl a răspuns (pentru soimos):

Buna asta laughing))

| Allrc24 a răspuns (pentru Luka0102):

Nu e deloc tampit are scop clar:denigrarea crestinismului. e satanist.ce sa-i ceri. satanismul este cea mai amre mizerie

| soimos explică (pentru Allrc24):

Cum sa denigrez crestinismul cand "istoria realitati crestine" este cea mai diabolica denigrare a propriei institutii satanice care il are ca Dumnezeu pe cel care a fost slavit in bisericile sale ca Lucifer si se mai si lauda ca este detinatorul cheilor iadului?
Poi crezi ca pot cuvintele cuiva sa denigreze mai mult decat faptele bicisnice comise de aceasta institutie diabolica?

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Care este scopul tau? dc faci asta? nu imi baga baliverne cum ca ai fi ateu. ateii neaga din start existenta lui Dumnezeu.tu nu o negi.

| soimos explică (pentru Allrc24):

Poi nu neg din moment ce in Bibliue sunt invatat ca si eu sunt un Dumnezeu!
Ce dracul, vrei sa ma neg pe mine insusmi?

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Unde te invata ma biblia ca esti Dumnezeu? a fi creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.inseamna a avea ratiune, sentimente, si vointa libera. sunt sigur ca faci referire la genesa. dar te intreb dc cand inserezi cate un citat din biblie mai si "uiti" din el? dc nu il scrii cap coada.il scrii in asa fel incat sa provoci confuzie. deci nu mi-ai raspuns la intrebare. eviti raspunsul? DC FACI ASTA? si 2) DE CE NU SCRII CITATELE COMPLET?

| soimos explică (pentru Allrc24):

Ma bita in religie ce esti!
Tu uiti ca Dumnezeu a spus dupa ce Adam a mancat din fructul oprit al intelepciunii, ca omul a ajuns unul ca NOI?
Dar sarpele care nu e Diavol pentru ca NU a MINTIT ci a spus adevarul nu a spus ca daca va manca din acel fruct omul va deveni ca un Dumnezeu?
Da Isus nu zice ca omul este templul lui Dumnezeu si ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu traieste in noi?
daca esti bata la religie, stai cuminte in banca ta, si mai invata daca te duce mintea si nu esti inca lobotomizat!

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Duhul Sfant traieste in noi. noi suntem templul Duhului Sfant.dar tu uiti, sau te faci ca uiti.cum a ajuns Duhul Sfant sa locuiasca in noi.
"Îl voi ruga pe Tatăl şi el vă va da un alt Mângâietor, pentru ca să rămână mereu cu voi";

"Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe care Tatăl îl va trimite în numele meu, el vă va învăţa tot adevărul şi vă va aminti tot ceea ce v-am spus eu";

"Când va veni Duhul adevărului, El vă va conduce la tot adevărul".
Sfantul Duh locuieste in noi cu scopul de a ne reaminti invataturile lui Hristos

"Tu uiti ca Dumnezeu a spus dupa ce Adam a mancat din fructul oprit al intelepciunii, ca omul a ajuns unul ca NOI?
Dar sarpele care nu e Diavol pentru ca NU a MINTIT ci a spus adevarul nu a spus ca daca va manca din acel fruct omul va deveni ca un Dumnezeu?"
si ia spune omul a devenit Dumnezeu? poate omul sa faca minuni, poate invia morti, poate recrea universul, etc etc? spune. intr-adevar omul a ajuns ca Dumnezeu numai intr-o singura privinta. a cunoscut si raul.pentru ca in rai omul cunostea doar binele.omul a fost creat cu scopul clar de a fi in apropierea lui Dumnezeu. deci automat nu cunostea raul. prin ascultarea de diavol, a ascultat de initaitorul raului si astfel a cunoscut si raul numai dumnezeu cunostea si raul si binele.ce nu intelegi din asta? te intreb iar.CARE E SCOPUL TAU? DE CE NU SCRII CITATELE COMPLET. si lasa abureala ca nu tine.

| Allrc24 a răspuns (pentru Allrc24):

Sfantul Duh are ca scop amintirea legilor lui Hristos si conducerea omului catre mantuire

| soimos explică (pentru Allrc24):

Pai tu nu vezi ca eu postez doar adevarul?
Tu si cei ca tine nu sunteti capabili sa faceti deosebire in textul NT intre afirmatiile lui Isus, cele puse direct in contul sau, si comentariile tamoite ale altor personaje cu rol de balarii precum Pavel, Luca< Marcu care trage in fund cu arcu Parpanghel, Purandel si o intreaga menajerie de diverse vite proate!
2) Da Omul (ca societate umana dezvoltata) a devenit un Dumnezeu mult mai puternic decat Dumnezeul Biblic, unul care invie oamenii din morti (vezi iesirea din coma)
In Rai exista Rau, dar omul ca si alte animale nu il constientizeaza pentru ca nu au constiinta!
Nu cumva ai pretentia sa scriu toata Biblia? Sau tu nu poti sa intelegi ca unele fraze se refera la un anumit episod?

| soimos explică (pentru Allrc24):

Bati campii!
Christos nu are legi decat eventual ca Diavol!
Isus avea invataturi si nu Legi pentru ca era Invatator, adica Rabin si oamenii i se adresau cu Rabunii, si nu cu Prea sfinte Dumnezeule Legiuitor!

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Ba nu mai mintii ma ca nesimtitu? te-am pus eu sa scrii toata biblia.dar macar cand dai un citat scrie-l ma tot si nu ciopartit ca sa iti iasa tie bine comentariul mincinos despre Hristos.si raspunde odata la intrebarile mele. se vede ce om esti. esti un mare las.
ce nu intelegi din: RASPUNDE ODATA LA INTREBARI FARA SA IMI BAG ABURELI CA NU TINE? Vrei sa iti spun in alta limba?
CARE E SCOPUL TAU? DE CE NU SCRII CITATELE COMPLET?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Allrc24):

Asa e.Soimos ia numai o parte din citatelaughing
Nu tine frate!laughing