| Antonies a întrebat:

In primul rând, şmecherii să nu comenteze aiurea. Multumesc.

Eu am aproape 14 ani si cred cu adevarat în Dumnezeu, dar vreau să aflu ceva.
Este normal, cand pacatuiesc, simt in piept o greutate foarte mare iar cand fac fapte bune, ma spovedesc etc, imediat inspir adanc si expir automat adica fara sa vreau si apoi simt in piept foarte liber, usor si nu mai este asa greu si incarcat... E logic? Funda

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ceea ce simti tu nu e in piept ci probabil, in suflet.E normal sa te simti apasat cand faci pacate si usurat cand te rogi, cand te spovedesti, cand faci fapte bune. Exista o lege a compensatiei si o constiinta, un suflet.Precum exista trupul,asa exista si sufletul dar e imaterial.Iar ca si trupul,si sufletul se imbolnaveste de apasare, de patimi, pacate si se vindeca prin rugaciune, marturisire si ajutorul lui Dumnezeu, prin pocainta.
Numai bine iti doresc

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E normal ca atunci când păcătuiești să simți o greutate în piept pentru că ai conștiință și ea te mustră atunci când faci lucruri rele.Așa ne-a creat Dumnezeu ca atunci când ne mărturisim păcatele să ne simțim ușurați.

| RAY a răspuns:

Si eu la fel cand imi insel iubita cu amanta, simt asa o durere undeva de numa

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand pacatuiesti nu te spovedesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Darr1u5 a răspuns:

Normal ca simti o greutate cand pacatuiesti, pentru ca Dumnezeu a zis sa nu pacatuim, dar pentru ca suntem oameni, se mai intampla. Dar noi, trebuie sa ii cerem iertare lui Dumnezeu si altadata sa nu mai pacatuim.

Matei 6:12
"şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;"

Daca noi nu iertam celor ce ne-au grsit noua, nici Dumnezeu nu ne iarta pe noi. Trebuie sa iertam, ca sa fim iertati.

Apropo, a zis ca te spovedesti, cum te spovedesti?

| NyctophobicGhost a răspuns:

Sentiment de vinovatie care, daca nu este eliminat la timp din doctrina ortodoxa, ajunge sa-ti tulbure stabilitatea emotionala.Esti un copil si ai fost spalat cu adevarat pe creier.
Nu stiu ce pacate faci tu la 14 ani asa grave.

Nu e logic, e grav ce se intampla cu tine si sper sa vezi un psiholog cat mai curand.

| FreezeVasi a răspuns:

Din punct de vedere medical, ca sa zic asa, nu e logic, totul tine pe psihic si perceptie. Pentru unii credinta este un adevarat medicament, numai bine.

| BornToChange a răspuns:

E logic. Se numeşte conştiinţă. Dar nu trebuie să laşi sentimentul să te copleşească. Ştii? Dumnezeu ne-a iertat la cruce. Şi nu vrea să ne simţim vinovaţi. Odată ce ne cerem sincer iertare, am primit-o şi tră să ne mai simţim vinovaţi.winking