| Winners10 a întrebat:

Am su eu o problema. De vreo 3 ore cand inspir aer mai adanc in piept simt ca si cum m-ar intepa cineva cu un ac. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DejaVuDoc a răspuns:

Asa am patit si eu la efort foarte mare, dupa ce alergam sau ma pregateam in general simteam o intepatura in piept cand inspiram adanc, dar pentru vreo 10 min. nu 3 ore. Tata e medic, si m.a dus la un coleg de la spital sa vada ce am, mi-a spus sa nu ma fortez atat de tare. Dar la 3 ore indif. daca vorbim de efort fizic crescut sau leneveala poate fi o problema, eu zic sa iti vizitezi medicul de familie daca problema persista (poate fii o raceala sau cine stie, mai bine sa verifici)

PS: Mie nu mi.a prescris nimic, doar sa o las mai moale.

| Cosmin4Fit a răspuns:

E pacat ca putina lume stie acest fenomen. E vorba de circulatie proasta a sangelui si in general de niste nervi care raspund gresit la anumiti stimuli.

Daca e vorba de acele intepaturi cand tragi aer in piept, ca un cutit in zona inimii, maseaza-ti si apuca-ti carnea din jurul coloanei vertebrale, pe spate. Fa-ti putin masaj, si nervii respectivi se vor relaxa. Da-ti coatele in spate si misca-ti spatele in stanca si in dreapta ca si cum ai dansa. Roaga pe cineva sa te maseze in zona aia.

Ar mai putea fi ca esti in crestere.

Daca persista, mergi totusi la medic.

| Koko21 a răspuns:

Te inteapa inima? daca da asta inseamna ca te dezvolti prea repede daca esti copil nu e nimic grav