| Dorugar a întrebat:

In rugaciunea "Tatal Nostru" apare la un moment dat si rugamintea " Nu ne du pe noi in Ispita"!
Ce sa intelegem, cui ii este adresata aceasta rugaciune?
Nu cumva unui "dumnezeu" ISPITITOR?
Exista vreun alt "dumnezeu" ispitor in afara Diavolui care se da drept Dumnezeu?

86 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni. Fiecare este ispitit de pofta lui si momit.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ma da tu esti bata rau de tot!
Poi tu nu vezi ce contine rugaciunea Tatal Nostru?
Sau esti ata de lobotomixata incat nu mai intelegi nimic?

| EmaS a răspuns:

Satan vine cu ispita.Vedem ca tot el l-a ispitit si pe Domnul Isus.El s-a dus la Eva si a ispitit-o.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tie Satan ti-a venit cu ispita bisericii sale si a promisiunilor mincinoase cu viata vesnica, bineinteles in Iad!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Http://www.youtube.com/watch?v=bcfxIxFSnQA
Domnul Isus a mers ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este El sa fim si noi.

| EmaS a răspuns:

Stimate domn, dumneavoastra credeti in Dumnezeu sau nu?!

| EmaS a răspuns:

Pai depinde cu ce scop o citesti.Citeste Noul Testament al Domnului nostru Isus Hristos.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

L-as citi si eu daca mi-ai spune unde este de gasit, nu de alta dar in Biblie nu este decat Testamentul cel nou al ucifasului Pavel si al sarlatanilor sai?\
Chiar nu ti-e rusine sa minti?
Poi a scris Isus ceva?
Tu chiar nu realizezi ca esti o propagandista aflata in slujba Tatalui minciunii?

| EmaS a răspuns:

Da-mi exemple. Domnul Isus a venit sa implineasca Legea.

| EmaS a răspuns:

Eu cred indiferent de parerea altora. Poti sa crezi ca de la o simpla celula s-a ajuns la complexitatea creierului asa din senin? Eu, nu cred.O mana a unui Creator atotputernic a facut acest lucru! Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.

| EmaS a răspuns:

De ce spui asta?

| EmaS a răspuns:

Ma bucur ca suferi din cauza vietuitoarelor.Dar sa stii ca sunt multi copii si batrani abandonati si uitati de toti care au nevoie de o vorba buna de mangaiere de incurajare de un bine.Ce spui este mai important un animal decat un copil?

| EmaS a răspuns:

Da si ce faci tu personal pentru ei? Eu sufar pentru ei dar actionez ca atare.Ma implic in actiuni sociale, imi aduc contributia cu ceea ce pot eu. Daca fiecare am face cate putin am avea o societate mai buna.

| EmaS a răspuns:

Ele au fost facute pentru ca noi sa ne folosim de ele.

| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca eu cred in Creatie!

| EmaS a răspuns:

Isus este Calea, Adevarul si Viata! Cel care ispiteste este satan care l-a ispitit si pe Domnul Isus! El vine cu ispita si la noi in fiecare zi, dar daca cunosti Cuvantul lui Dumnezeu faci deosebire intre voia lui Dumnezeu si satan.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Asa-i Isus este Calea (catre Iad) Adevarul (adica minciuna botezata ca Adevar) si Viata (vesnica in Iad) ca doar acolo este Imparatia sa!

| Rapplex a răspuns:

Din moment ce i-a permis lui Lucifer sa intre fain frumos in Gradina Edenului si sa ii ispiteasca pe Adam si Eva, eu zic ca e principalul vinovat, si da, e un ispititor, sau mai bine zis, nemernic.

| MishuD a răspuns:

Haha, e simplu.
Ipoteza crestina zice ca:
1. Dumnezeu a facut tot ce exista si nu exista.
2. Diavolul e facut tot de dumnezo.
3. Indirect, prin actul creatiei asteia, dumnezo te ispiteste.
Adicaaa, bullshit. Lasa prostiile crestine si traieste'ti viata. Pierzi vremea prea mult cu inutilitati de genul, poti fi foarte bine si frumos un om bun fara sa crezi in dumnezei, zane maselute si spiridusi verzi cu nasu mare si paros.
Sau, daca nu ai ce face, mergi la un popa si intreaba'l treaba asta, o sa te invarta frumos si elegant cu tot felul de tampenii si o sa pleci mai confuz decat inainte. O sa ai probabil in plus un sentiment de umilinta si supunere specific oilor batute de stapan si probabil o iti spuna subtil ca te vei simti mai bine daca dai un ban la biserica laughing.

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Dar in el s-a nascut dorinta de a fi mai mare decat Dumnezeu.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Hehe, si eu vreau sa fiu mai mare decat "dumnezeu". Adica hai sa fim sincer, zeul asta al tau a omorat mai multi oameni, din razbunare si cruzime, decat orice alta divinitate existenta.
Asa ca nah, in ideea in care nu's un criminal care pretinde a fi o creatura plina de iubire, is mult mai mare decat dumnezeul tau.
(sau cumva indraznesti sa contrazici ca dumnezeul evreilor nu e tot ala cu al tau? si daca e, cum a reusit acest personaj imaginar sa isi schimbe parerile si metodele in timp? a realizatcumva ca GRESESTE?laughing)

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Dragul meu, datorită caracterului drept şi sfânt al lui Dumnezeu, toate păcatele din trecut, prezent şi viitor trebuie să fie judecate. Din nou Dumnezeu, în infinita Sa dragoste, a creat o cale prin care a plătit pentru aceste păcate şi prin care a oferit oportunitatea împăcării pentru ca oamenii păcătoşi să poată scăpa de mânia Lui. Putem vedea acest adevăr minunat într-o sumedenie de versete, precum 1 Ioan 4:10: "Şi dragostea nu stă în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre". În Vechiul Testament, Dumnezeu a lăsat oamenilor un sistem de sacrificii prin care se putea face iertarea păcatelor, însă acest sistem de sacrificii a fost numai temporar şi el arată către venirea lui Iisus Hristos care avea să moară pe cruce pentru ca adevărata ispăşire a păcatelor să se producă. Mântuitorul care a fost promis în Vechiul Testament este revelat în plinătatea Lui în Noul Testament iar expresia desăvârşită a dragostei lui Dumnezeu, trimiterea Fiului Său Iisus Hristos, este arătată în toată slava sa. Atât Vechiul cât şi Noul Testament ne-au fost date ca să căpătăm "înţelepciunea care duce la mântuire" (2 Timotei 3:15). Atunci când studiem în detaliu şi cu inima deschisă Biblia, devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Da mai, inteleg, dumnezo, fiind si el tot om, are voie sa se razgandeasca... partea urata e ca dumnezeul asta seamana prea mult cu oamenii si singura concluzie logica este ca acest dumnezeu e doar un produs al imaginatiei umane. o creatura omniorice nu se razgandeste, nu isi schimba modul de operare, nu se transforma pe parcursul secolelor dintr'un criminal intr'un iubitor de viata.
oamenii au facut asta, de la societatea de tip antic, unde pumnul si sulita erau legea la o societate oarecum evoluata unde argumentele demonstrabile is cele care fac diferenta.
stiu ca te opui cu toata fiinta ta realitatii si nu vrei sa accepti ca "venerezi" un produs al imaginatiei umane, dar daca ai fi putin atenta ai observa cum dumnezeul tau a evoluat pe masura ce si societatea a evoluat.

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Dumnezeu este acelasi ieri si azi si in veci.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Hehe, stii ca daca faci 80% din lucrurile recomandate de "dumnezeu" in textele antice ai toate sansele sa ajungi la inchisoare pe viata? uciderea cu pietre a necredinciosilor, femeilor care fac sex nemaritate, copii care nu isi asculta parintii, oamenii care cred in alte creaturi imaginare. (si asta nu e decat un exemplu)
Sau, de asemenea, daca ai visa ca dumnezeu iti spune sa iti omori un copil (sau copilul unui vecin) ca sa dovedesti dragostea ta, ai face'o? ca doar ti-a zis dumnezeu, in vis, ca nah, asa cumunica el, prin vise si refelatii... corect?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Dragul meu, sa stii ca nu mai este valabila Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, care consta în justa reciprocitate a crimei si a pedepsei. Aceasta lege este deseori simbolizata prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

Si Dumnezeu care pedepseste crima nu mi-ar cere sa comit astfel de fapte!happy

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Da este acelasi...adica un pitic pe creierul celor certati cu adevarul si realitatea!

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Pai da, dar DE CE? dumnezeu al tau s-a razgandit? a realizat ca a dat o lege GRESITA? unde este omniscienta in toata povestea asta? iti spun eu, nu exista, legile divine is gandite si scrise de OAMENI, fara nici un fel de refelatie.

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

In dragostea Sa, a hotarat sa mai faca ceva pentru creatia mainilor Sale, daruind pe singurul Sau Fiu! Nu poti sa intelegi?!

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezo are maini?
dumnezeu a facut sex cu mariuca si a iesit un copchil?
(cam seamana cu zeus dumnezo asta al tau desi nah, e complet normal ca un zeu razboinic precum yahweh sa violeze femeile virgine)

draga ema, eu pot sa te inteleg pe tine, pot sa te citesc ca pe o carte deschisa, in schimb tu pe mine nu o sa ma intelegi niciodata cu adevarat pentru ca nu poti sa pricepi lucrurile altfel decat prin ochelarii de crestina indoctrinata ce'ti limiteaza campul vizual si cognitiv.

din pacate pentru tine si eventuala ta evolutie voi renunta la orice incercare de a-ti deschide ochii, esti mult prea oarba sa poti sa vezi ca gresesti. o sa traiesti degeaba si nu o sa aduci nimic bun evolutiei societatii umane. ce'i pacat e ca pana mori o sa fii un zelot nelinistit si o sa tragi dupa tine pe multi altii care la fel ca tine vor trai degeaba si vor muri ca niste oameni inutili care nu au facut decat sa impiedice evolutia fireasca a oamenilor.
e incredibil cum creaturile limitate de religie au reusit sa opreasca evolutia intelectuala a umanitatii prin crima si tortura. daca nu erati voi, frustrati lipsiti de orice curiozitate, specia umana ar fi fost mult mai departe acum.

regret ca impart planeta cu voi si regret ca imi pierd vremea degeaba incercand sa port o discutie cu tine, nu o sa pricepi niciodata altceva decat ce CREZI tu si nu o sa fii niciodata mai mult decat esti... inutila si daunatoare.

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Vai de mine! Cu ce esti tu mai de folos societatii decat mine? Prin faptul ca tu iti traiesti viata diferit de mine? Tu iti gasesti placerea in alcool si sex, in lucruri pieritoare, iar eu in a face bine celor din jurul meu. Eu traiesc cu scop. Daca cineva este inutil, nu eu sunt aceea. Vei realiza, poate prea tarziu ca adevarata fericire nu se gaseste in lucrurile in care tu o cauti! Si ca sa nu iti mai pierzi din pretiosul tau timp purtand discutii contradictorii cu mine, o sa folosesc functia ignore! Numai bine!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Diferenta intre cei ca tine si MishuD este si aceea ca cei ca tine
sunt morti din p de v spiritual, si ca MINTIND faci un rau in forma continua, cee ce Mishu nu face pentru ca el este un om rational si nu este orbit de o doctrina fanatizanta asa cum sunt cei ca tine din cauza ca refuzati cu buna stiinta sa rationati normal ca orice om normal, iar un asemenea om aaberat care refuza constient sa gandeasca si MINTE toata viata lui, este cel putin nefolositor societatii ca sa nu zic chiar daunator!
Dar stiu ca nu ai nivelul intelectual sa constientizezi asta!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Cu ce esti mai bun tu decat un crestin care este om cinstit, corect, de baza in societate, respecta si se implica in actiuni sociale? CRESTINUL este o SOLUTIE NU O PROBLEMA!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Undeva in Biblie scrie ca D-zeu trimite un,, duh de ratacire,, in,, fii neascultarii,, ca sa creada in minciuna.E vorba de faptul ca D-zeu ne pune la incercare credinta.Tot El l-a lasat pe Isus sa fie ispitit de diavol, timp de 40 de zile, ca sa-l pregateasca pentru rastignire.

| Dorugar explică (pentru Danut_Popa_1961):

Dumnezeul care trimite Duh de Ratacire este negru si are coarne si coada!
Cristos se lasa ispitit de Diavolul din el insusi, pentru ca el ca Lucifer si stapanul cheilor iadului este exact Diavolul pe care Dumnezeu l-a aruncat pe pamant vezi Apoc 12.12, coroborat cu Apoc 33.16 si Apoc.1.18

| martzian a răspuns:

Haideti sa pornim de la un adevar simplu, ce poate fi gasit in Iacov 1:13.
"Nimeni, cînd este ispitit, să nu zică: „Sînt ispitit de Dumnezeu". Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuş nu ispiteşte pe nimeni. "

Ce intelegem de aici, spus negru pe alb? Dumnezeu NU ne ispiteste.

Continuam, tot cu un pasaj din Iacov:
"Fraţii mei, să priviţi ca o mare bucurie cînd treceţi prin felurite încercări, ca unii cari ştiţi că încercarea credinţei voastre lucrează răbdare. Dar răbdarea trebuie să-şi facă desăvîrşit lucrarea, pentru ca să fiţi desăvîrşiţi, întregi, şi să nu duceţi lipsă de nimic. "

Vrei sa inveti ceva? Cuvantul folosit pentru "incercari" in Iacov este "peirasmos" (gr) - acelasi ca si cel din rugaciunea Domneasca - cel tradus ca "ispita". Prin urmare atunci cand Dumnezeu le ingaduie, incercarile ne pot fi de folos. Asta totusi este diferit de a ispiti. Probabil orice copil iti va explica diferenta.

Vrei si un exemplu din viata Domnului Isus?

" Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavolul. Acolo a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; la urmă a flămînzit. " (Matei 4:1-2). Daca nu sareai primele capitole, aveai si raspunsul la intrebarea ta. Dumnezeu conduce, ingaduie, diavolul ispiteste. Omul lui Dumnezeu, in astfel de situatii, este mai puternic, mai matur in credinta lui.

Concluzii:
1. Dumnezeu ne conduce, uneori, prin situatii grele, pentru a ne testa, pentru a ne creste. El INGADUIE asta. Biblia spune insa si ca "nu va ingadui sa fim ispititi peste puterile noastre".
2. Diavolul ispiteste. Vina, totusi, ne apartine, daca cedam ispitei.
3. Trebuie sa stii si ca ispita NU este pacat. Ca sa incheiem tot cu Iacov:

"Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci dupăce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii, pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-l iubesc." (Iacov 1:12)

| Dorugar explică (pentru martzian):

1 Multumesc ca imi confirmi faptul ca NU Dumnezeu ispiteste ci Diavolul!
2 Iacov nu vorbea limba greaca, asa ca daca cautai sa explici ceva in limba suahili aveai mai multe sanse sa o nimeresti!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Iacov nu vorbea limba greaca," laughing

Nu este cazul sa faci pe desteptul fara un minimum de cunostinta. Exista Google, intra si citeste despre cat de insemnata era populatia greaca din Galileea. De unde stii daca Iacov vorbea sau nu aceasta limba? Epistola este scrisa intr-o greaca rafinata si se adresa semintiilor ebraice din DIASPORA. Stii cati dintre acesti evrei erau elenisti, cati nu mai vorbeau ebraica / aramaica? Se folosea greaca chiar si in sinagoga si asta atragea critici dure din partea iudeilor...

Iti ofer un proverb din Biblie care te poate ajuta (chiar si fara sa fii crestin). Nu am intentia de a te insulta, pentru ca oricine poate invata ceva din el:

"Chiar şi un prost ar trece de înţelept dacă ar tăcea, şi de priceput dacă şi-ar ţinea gura." (Proverbe 17:28)

E noapte! Culca-te... happy

| martzian a răspuns:

"Dupa mentalitatea dvs. ar trebui sa ii trimitem la comedii pe toti cercetatorii si pe toti oamenii de stiinta" - Cercetatorii si oamenii de stiinta nu au reusit sa demonstreze nimic pana acum care sa contrazica ideea existentei unui Creator. Cu cat stiu mai multe, cu atat mai penibil argumentul "nu se stie INCA". Oamenii de stiinta sunt importanti, necesari. Dar ei nu pot demonstra imposibilul... Mos Craciun? Leave it. Ala nu va va judeca pentru pacat.

| martzian a răspuns:

"Ma simt obligat sa repet faptul ca sunt ateu slab." Faptul ca va recunoasteti slabiciunea (nu ca om ci in ceea ce priveste definitivarea propriilor credinte) este un pas inainte si o dovada de caracter.

"Va bazati doar pe o scriere veche discutabila si plina de contradictii." Asa am crezut si eu pana la punctul in care am descoperit ca Dumnezeu nu este un concept ci o persoana. Citind si studiind Biblia am avut surpriza sa constat ca este infailibila (stiu, cuvinte mari - dar adevarate, mai ales ca vin din gura unui fost ateu) si ca imi poate schimba viata. Apropo, pe a mea a si salvat-o...

"Pana si rugaciunea Tatal nostru e discutabila" - Nu e mai discutabila decat actiunea controlata a unui parinte care ii permite copilului, uneori, sa cada si sa se loveasca chiar, pentru a invata si pentru o mai mare independenta in viata de zi cu zi. Daca va uitati mai sus Dumnezeu "conduce" sau "ingaduie" el nu si ispiteste.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Doamne Martiene, dar ce ai patit de ai aberat in halul asta?
Evident ca Dumne-zeu este o persoana, tinand cont de faptul ca toti oamenii sunt zei, semizei sau diavoli, iar toti acestia au leaderii lor care este Domnu peste zei, sau Diavoli. Chiar in Biblie scrie ca "Omul(dupa ce a mancat din fructul oprit) a ajuns ca unul din NOI!"
Dar sa citesti Biblia si sa nu-ti dai seama ca "dumnezeul" care manca o juninca si 40 de turte si este gelos si invidios pe ZEII mari ai altor popoare (pentru ca el era un zeu mic al unui trib de pastori) nu poate deveni peste noapte Marele Dumnezeu, si nici Biblia nu spune nimic despre evolutia sa de la semizeu mancator de vaci la Marele Dumnzeu,... zau ca ma ingrijoreaza, pentru ca o asemenea lipsa de logica la nivel elementar mi se pare inacceptabil pentru o persoana matura ca si tine!
Tie ti-a schimbat viata nu Biblia, ci determinarea pe care ai avut-o sa o schimbi, si daca ai determinarea sa o faci nu ai nevoie de nicio Biblie, tot asa cum putei citi verzi si uscate din Biblie dar fara hotararea ta determinanta sa te schimbi, Biblia nu schimba nimic, asa ca nu mai confunda marfa cu ambalajul!
Mai invavati ceva, Dumnezeu nu este in ceruri ci este in voi, iar cerul din care veniti este microuniversul care se chema parintii vostrii care va sunt voua atat Creatori cat si Ingeri pazitori asta pina "Dumnezeul" din voi (Constiinta voastra de a alege intre bine si rau) s-a maturizat si deveniti si voi niste zei, semizei sau Diavoli!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Tie ti-a schimbat viata nu Biblia, ci determinarea pe care ai avut-o sa o schimbi, si daca ai determinarea sa o faci nu ai nevoie de nicio Biblie," - sa inteleg ca tu ai putea fi un om de treaba, sa ii respecti pe cei din jur, sa vorbesti cu intelepciune si sa gandesti inainte de a deschide gura, dar nu vrei asta?

| Dorugar explică (pentru martzian):

Ai inteles totul aiurea. Toti ar putea sa fie oameni de treba la locul lor, dar nu toti au determinarea interioara sa o faca! Daca esti hotarat sa devii intelept, trebuie sa ai si determinarea care te va face sa citesti mult tocmai ca sa acumulezi intelepciune!
Nu e suficient sa crezi a proasta in Biblie ca sa devii intelept, ba chiar din contra exista un proverb care spune " sa te freasca dracu de oamenii care nu au citit decat o singura carte toata viata lor, si anume Biblia!"

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Voi face ca Pavel, folosindu-ma de dreptul meu, desi nu imi sta in caracter sa ma laud. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cei 18 de ani de scoala nu mi-ar fi permis, fie si sa vreau, sa citesc o singura carte...

Dar, daca tot esti asa erudit, prietene, spune-ne si noua care este ultima carte citita de tine? Si ce carte citesti acum?

| Dorugar explică (pentru martzian):

Sper ca nu vei face ca Pavel, adica crime ca apoi sa te pocaiesti!
In societatea de azi nici nu ai putea sa faci la fel, pentru ca oricat de tare te-ai pocaii tot inchisoarea te mananca, si este foarte bine ca este asa. Acum citesc Galaktische Dynamik a astrofizicianului Harald Lesch, asta daca te intereseaza.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dorugar):

Este si tradusa in romana sau engleza?

| martzian a răspuns:

Doar atat? Sigur se poate face in 2 fraze si de catre orice amator. Iar dumneavoastra probabil ca detineti adevarul absolut, altfel nu ma abordati la o intrebare despre... rugaciune! happy

Domnule, probabil ca, asemeni altora, ati gresit categoria si v-ati ales gresit "partenerul cooperant".

| martzian a răspuns:

Stimate domn, nu ma refeream la faptul ca nu pot fi abordat, ci la off-topicul dumneavoastra de mai sus, reluat la ultimul comentariu.

"Oricum era de asteptat sa reactionati asa din moment ce nu aveti argumente." - Cunoastem poezia. Am mai intalnit-o. Si ce credeti? Am cazut in capcana (nu e greu de verificat) de a porni discutii in contradictoriu. Ati fi primul cu ele (cu argumentele) la purtator. Dar, daca asta va creste imaginea de sine, eu sunt pregatit sa recunosc ca dumneavoastra aveti argumente mai solide si mai fundamentate stiintific decat mine. Credeti ca asta va face ca Dumnezeu sa nu mai existe? happy

| martzian a răspuns:

Respectul este reciproc. Este normal si logic sa ne punem intrebari. Nu cred ca cineva cu o abordare sincera nu va observa ca ceva nu "pusca" atunci cand pune cap la cap "demonstratiile" stiintei cu privire la creatie, aparitia universului, evolutie (sau involutie, apropo), etc.

"Cred ca asta demonstreaza ca nu poate exista, facand abstractie de stiinta" - Demonstratia este un cuvant mare. Nu cred ca isi poate permite cineva aroganta asta, mai ales ca, de la an la an, stiinta demonstreaza ca "demonstratiile" anterioare au fost incorecte.

| martzian a răspuns:

"Si cine ne-a creat cu aceste pofte?" Nu ar exista liberul arbitru daca nu am avea posibilitatea de a alege intre bine si rau. Nu am putea alege intre bine si rau daca nu ar exista aceste tentatii, oferte, ispite, pofte, spune-le cum vrei. Nu am fi decat niste robotei. Si nu am putea vorbi despre dreptatea divina si despre judecata in situatia in care am fi niste robotei.

| martzian a răspuns:

Repet, pentru a fi cat se poate de clar. Ispita (indiferent de unde vine ea) NU este pacat. Nu este gresit sa ai senzatia de foame si, in drumul tau, sa observi alimentele din vitrina unui magazin. Este doar expresia unei nevoi legitime. Dar este gresit sa spargi geamul si sa furi, pentru a-ti satisface acea nevoie. Pana acolo, insa, vei trece printr-un proces in care iti permiti contemplarea "oportunitatii". Aici intervine autocontrolul, decizia de a face ceea ce este corect, sanatatea morala. E doar un exemplu...

| Dorugar explică (pentru martzian):

Ai perfecta dreptate, este evident ca ispita nu este un pacat, pentru ca ispita vine de la Diavol, si Diavolul nu pacatuieste pentru ca el este chiar Dumnezeul unora, adica al acelora care nu respecta Legea lui Dumnezeu pentru ca este veche!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Inteleg din mesajul tau ca acum esti convins ca Dumnezeu exista, dar ca trebuie sa tinem legea. E un pas inainte.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Eu ma fost intodeauna convis ca Dumnezeu exista.
Dar nu ala al religiilor si al bisericii.
Poi daca Dumnezeul tau Creatorul, a dat o lege, din ce cauza tu nu urmezi Legea Creatorului ci o urmezi pe cea a unei creaturi marsave si criminale. Chiar esti inconstient de faci asta, sau numai mie mi se pare?

| martzian a răspuns:

"Sa inteleg ca raiul este compus din robotei din moment ce acolo se poate sa fie totul perfect?" - Aici este punctul in care logica dumneavoastra esueaza. Nu inseamna ca daca A=B atunci, obligatoriu, C=D. Libertatea de a alege nu exclude perfectiunea partasiei cu Dumnezeu. Perfectiunea este garantata tocmai de faptul ca omul accepta de buna voie suveranitatea divina.

"Acolo de ce se poate si pe pamant nu?" - S-a putut. Inainte de pacat. Si se va putea. Cu un pamant nou. Dupa ce pacatul nu va mai reprezenta o problema.

"in biblie se specifica ca acest rai se afla tot pe pamant undeva spre rasarit" - ne spuneti si unde?

"lumea moderna a fabulat si afirma ca se afla in infinit in univers intr-o lume spirituala" - nu trebuie sa cautam raspunsurile in "lumea moderna", ci in Biblie.

"afirmatiile biblice care oricum sunt praf" Nu va mirati ca vi se pare astfel. E normal. "Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu."(1 Corinteni 1:18).

Daca tineti cu orice pret sa ai ultimul cuvant, spuneti-mi. Este alegerea si viata dumneavoastra, la urma urmei. Spun asta pentru ca, din punctul in care argumentele capata astfel de valente ridicole, asta nu poate indica altceva. Dar, ca un semn de minima intelepciune, va sfatuiesc sa nu renuntati total la intrebarile care cu siguranta inca mai sunt in mintea dvs. Daca veti fi sincer, veti gasi si raspunsul.

O seara faina!

| Dorugar explică:

Te gasisi si tu sa-ti pierzi timpul cu un credincios care se adapa "din puta gandirii"!
Nu-ti ai dat seama ca n-ai cu cine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Mai bine cu unul din puta gandirii decat cu unul fara puta deloc. Sorry, tu ai inceput si o tot tii cu puta gandirii.

| Dorugar explică:

Daca o intrebai pe Ema aflai adevarul, si anume ca sunt facute de Duhul Sfant!

| Dorugar explică:

A venit sa implineasca Legea pe care n-a mai implinit-o ci a schimbat-o din cauza ca nu a venit sa o schimbe ci sa o implineasca!
Hahahaa!
Cam asta este stilul in care functioneaza logica lobotomizata/xata a lui Ema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme frate. uita-te si tu la o comedie ceva si nu mai bate campii pe TPU. o fi, n-o fi, ce te intereseaza?!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ramai tu linistit in Puta Gandirii Tale ca nu ma intreseaza putele care gandesc fara sa aiba creier!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca de fapt asta e problema: esti nefe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc adevarat, dupa mentalitatea mea ar trebui sa-ti vezi de treaba ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine draga, sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului: Ce doresti dumneata de la mine la ora asta? Sa-mi explici cum ca oamenii de stiinta au descoperit nu stiu ce. Ok, mie-mi plac oamenii de stiinta, pentru informarea tanu am cablu ca n-am chef, ma uit NUMAI la documentare. Incerc sa gasesc unul despre ganduri, ce sunt, cum se formeaza si de unde vin. Daca gasesti dumneata unul pana maine la ora asta mai stam de vorba, daca nu ia-ti te rog libertatea sa dispari din peisaj.