| Moisie a întrebat:

Nu va este frica sa va rugati spunad rugaciunea Tatal Nostru cand vedem din textul rugaciunii ca acel "tata" este marele ispititor (numit Diavolul)?
Sau nu sunteti capabili sa intelegeti versetul cu: "Si nu ne du pe noi in ispita"?
In concluzie repet intrebarea:
Nu va e frica sa va rugati Diavolului sa va indeplineasca dorintele voastre egoiste?
Nu va este frica sa vi le indeplineasca si atuncisa platiti aceasta exact asa cum a patiti si profesorul Faust care s-a rugat lui Mefisto?

10 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Moisie maica, nu mai speria copiii.

| Moisie explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Mai bine sa-i sperii prin adevar ca sa inteleaga corect realitatea, si nu sa fie niste debili mintali imbroboditi de minciuni, ca numai astfel se pot lepada de Diavol, adica de Tatal Minciunii care le va distruge viata!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Moisie):

De fapt, combati minciuna cu o alta minciuna.Ar fi si asta o cale, dar nu in cazul de fata.Realitatea nu poate fi corecta,in orice caz.Tu vrei doar ca realitatea din care sa faci parte sa fie cea adevarata, cea corecta. Uite, asta nu-i corect, nu pentru ca este gresit, ci pentru ca nu se poate.

| Moisie explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Evident ca este asa cum spui!
Asta se numeste "a lucra cu materialul clientului"!
Iar daca clientul crede in Biblie, ii dovedesc cu argumente biblice ca nu are dreptate!

| Satango a răspuns:

Bună!
Nu înţeleg, tu în acest moment îl asemeni pe Diavol cu Dumnezeu?
Dorinţe egoiste?
Eu una cred că acea persoană care crede în Dumnezeu şi se roagă Lui, ştie ce spune şi ce Îl roagă.

O seară frumoasă!

| Moisie explică (pentru Satango):

FALS!
Odata ca rugaciunea era adresata nu lui Dumnezeu ci Tatalui Minciunii si inselatoriei, si asta se vede din faptul ca il roaga sa nu ii duca in ispita, ceea ce Dumnezeu nu face niciodata!
Acea persoana care se roaga, nu STIE nimic despre cel cui i se adreseaza rugaciunea, ci doar CREDE, de aceia se numeste credincios si nu om de STIINTA!
Departe de mine dorinta de a-l asemana pe Dumnezeu cu Diavolul, dar tu uiti ca crestinii se roaga "Dumnezeului veacului acesta" (adica veacul in care este valabil NT) iar acest "dumnezeu" care se lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu Tatal, este numit si Diavol, nu numai de apostolul Pavel ci chiar de Tatal Ceresc in Apoc 12.12!

| Prishille a răspuns:

Biblia spune ca Isus a fost dus de Duhul Sfant al Lui Dumnezeu in pustie sa fie ispitit de diavol... Sensul expresiei verbale "nu ne du" nu inseamna "nu ne ispiti Dumnezeule", ci "nu lasa pe diavol sa ne ispiteasca, nu favoriza"... si acum, probabil, ai sa intrebi de ce ingaduie Dumnezeu ispita? Si inversunarea ta in a ne convinge de incredintarile tale, se poate numi egoistawinking Vorba lui Cioran "Tu vrei doar ca realitatea din care faci parte sa fie cea adevarata, cea corecta. Uite, asta nu-i corect, nu pentru ca este gresit, ci pentru ca nu se poate." Si as adauga aici completarea pe care am mai spus si cu alta ocazie: nu se poate pentru ca nimeni nu detine cunoasterea absoluta si in consecinta nici adevarul suprem.

| Moisie explică (pentru Prishille):

Tinand cont de faptul ca Biblia nu este inspirata de niciun Dumnezeu si de faptul ca este dovedita ca fiind o minciuna, asta inseamna ca nu te poti lua dupa ce spune Biblia. Referitor la textul acelei rugaciuni eu sunt convins ca Isus ca "dumnezeu" ce era, s-a exprimat corect si prin urmare nu are de traducatori niste oameni cu mentalul in primitivism.
Evident ca nimeni nu detine cunoasterea absoluta, si acesta este motivul pentru care eu m-am specializat pe cunoasterea religiilor bazate pe credinta a proasta!

| Prishille a răspuns (pentru Moisie):

Reiau, Biblia expune faptul ca Isus a fost dus de Duhul lui Dumnezeu in pustie sa fie ispitit de Diavol, nu de Dumnezeu. Isus invata cum sa ne rugam: „ Tatal nostru care esti in ceruri[...] si nu ne duce pe noi in ispita, nu scrie „nu ne ispiti pe noi". Un copil de clasa a V-a poate face deducerea foarte simplu, nu stiu de ce tu complici lucrurile, cand totul e simplu. Nu poti lua un pasaj dintr-o carte sa-l comentezi separat, fara sa tii cont de intregul ei continut. Primul context e destul de concludent pentru a face lumina in partea cealalta. In alta ordine de idei ce ai fi vrut sa folosesc ca punct de plecare in raspunsul la intrebarea ta? Cand tu ai facut referire la un pasaj din biblie? Si iti amintesc ca aici nu dezbatem daca biblia e o minciuna... ci daca ne e sau nu frica sa ne rugam diavolului folosind modelul acela de ruga. In concluzie, inainte de a porni o discutie pe marginea ideii respective, trebuie sa privim lucrurile atat in amanunt(pasajul), cat si in ansamblu (intreaga carte). Ca tu vrei sa deschizi ochii, sau mai bine spus mintea celor cu mentalul in primitism, aratand prin concluziile la care ai ajuns ca biblia e o minciuna, asta e partea a doua, dar sari peste pasi. TAKE IT EASY!

| Moisie explică (pentru Prishille):

Ce spune Biblia, adica o carte FURATA de la o alta religiei si apoi interpretata in mod mincinos, nu poate constitui un argument, si acesta este motivul pentru care nici Dumnezeu si nici Isus nu ne recomanda sa citim Biblia!
2 Ruigaciunea Tatal nostru NU este pentru cei de religie crestina din cel putin 2 motive, prima este ca se adreseaza Tatalui si nu fiului care se lasa slabvit deasupra Tatalui, si a doua ca spune "faca-se voia Ta", si nu faceti pipi pe Legea Mea, asa cum cere biserica crestina, care indeamna la neascultarea Legii care constituie "Voia divina"! Iar motivul al 3-lea ar fi ca atunci cand s-a scris Biblia si implicit aceasta rugaciune, religia crestina inca NU exista!