| anonim_4396 a întrebat:

In Samaria a fost o mare foamete, si atat de mult au stramtorat-o incat un cap de magar pretuia optzeci de sicli de argint, si un sfert de cab de gainat de porumbel cinci sicli de argint.

Si, pe cand trecea imparatul pe zid, o femeie i-a strigat: "Scapa-ma, imparate, domnul meu!"

El a raspuns: "Daca nu te scapa domnul, cu ce sa te scap eu? Cu venitul ariei sau al teascului?"

Si imparatul i-a zis: "Ce ai?" Ea a raspuns: "Femeia aceea mi-a zis: "Da-mi pe fiul tau sa-l mancam astazi, si maine vom manca pe fiul meu."

Noi am fiert pe fiul meu si l-am mancat. Si in ziua urmatoare i-am zis: "Da pe fiul tau sa-l mancam." Dar ea a ascuns pe fiul ei."

Misto nu? De ce la ora de crestinism nu sunt prezentate si astfel de povesti? Sunt la fel de violente ca povestile cu alba ca zapada, scufita rosie, prazlea cel voinic si multe altele.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gaia tu vrei sa spui ca daca devi sotia mea si nu avem ce manca ne mancam copii?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca trebuie sa ne mancam intre noi, "ciorba" scrie pe tine laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce bine ca sunt la dieta cu mine mori de foame

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Pana una alta ai inceput sa mananci litere... happy

| martzian a răspuns:

Sunt convins ca poti mai mult de atat. Postarea ta nu indica limite, ci doar rea vointa (poate si un pic de frustrare, pe motive doar de tine stiute).

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Rea vointa? De ce?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ma intrebam si eu... De ce?

| dragos9234 a răspuns:

Nu sunt prezentate pentru ca se sperie copii si nu mai crede nimeni in dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti ajute cel de sus sa cunosti foamea si setea si sa judeci atrunci.eu nu le-am prins dar bunicii si parintii mei da.si au avut grija sa mi le aduca la aduca la cunostinta in adevarata lor uratenie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pen'ca in orice domeniu de educatie tendinta fireasca este sa prezentam copiilor partea plina a oricarui pahar spiritual, ca sa ii educam, nu sa ii speriem. Asa cum la ora de dirigentie, cand vorbesti despre trecutul strazii pe zebra, nu te apuci sa bagi poze cu pietoni decapitati de tramvai, sau la ora de chimie, nu trebuie sa demonstrezi reactia exogena prezentand poze cu fete arse de acizi, asa si la ora de Religie, incerci sa eviti imaginile mai "vivide" din Biblie, prezentand doar povetele, nu si evenimentele ce au dus la ele. Capisci, sau vrei poze?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu arati poze, nici nu am zis asa ceva. De ce sa eviti lucrurile de genu asta din biblie dar le spui copiiilor mici povesti cu alba ca zapada, scufita rosie, harap alb si altele?
Sa nu-mi zici ca faza cu lupul si vanatorul din scufita rosie este mai putin violenta decat unele povesti din biblie sau chiar decat cea prezentata mai sus.

| Nonono a răspuns:

Gaiuta a revenit in forta cu un nou avatar de hominid si cu intrebari stupide din nou.

Gaiuta, da intrebari ceva mai stupide nu ai gasit?
Hai, macar intrebari de copil de 7 ani nu de 11. Ma dezamagesti enorm Gaiuta mea gainuta.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Ceea ce ai prezentat aici e un pasaj din Isaia sau Plangerile.S-a ajuns la situatia descrisa din mai multe motive,daca traiam noi in vremea aia am fi intele mai bine. Poporul ales al lui Dumnezeu au facut lucruri pentru care trebuiau sa plateasca. Daca poti sa intelegi dupa fapte au venit si consecinte. Dumnezeu ii fereau de dusmanii dupa cum poate sti daca ai citit Biblia,aveau tot ce le trebuie dar ei ce faceau:chiar cei care trebuiau sa ii conduca ziceau ca totul e bine cand starea lor spirituala era jalnica, se inchinau la idoli, faceau unele ritualuri dezgustataoare, pe care Dumnezeu nu le-a tolerat, in plus nu vroiau sa se caiasaca adica sa se lase de tot si sa asculte de Dumnezeu.Ieremia a fost unul din putinii care au ramas in viata, chiar se vorbeste ca i se ducea paine pentru a supravietui pentru ca nu mai aveau nici ce manca, de aceea s-a ajuns intacolo incat oamenii sa-si manance propri copii.Acestea s-au intamplat cu mult timp in urma cu ceva timp inainte de venirea lui Cristos.Sunt multe lucruri care nu le predau in scoala, daca le-ar preda lumea si-ar da seama in ce situatie se afla cu adevarat.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Totul e scris ca noi sa invatam ceva in toate.

| RaduRadu01 a răspuns:

De ce ar fi prezentate?! Stai linistit, mai exista "cercetatori sarguinciosi a Scripturilor", ca tine, care "dau" peste astfel de pasaje si trag concluziile cuvenite.