| daniela348 a întrebat:

In trecut am fost dama de companie.As vrea mult de tot sa stiu daca Dumnezeu m-ar ierta daca imi cer iertare pentru tot ce am facut? si daca ma va pedepsi pentru ce am facut? va rog sa-mi dati ceva sfaturi ce sa fac... funda

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Indiferent cat de adanca este groapa in care ai fost cazuta, important este ca doresti sa iesi din ea. Faptul ca recunosti ca ai gresit, iti pare rau si trebuie sa renunti la pacat daca doresti sa primesti iertarea.Domnul te asteapta cu bratele deschise.http://www.youtube.com/watch?v=4Xow9xv59pQ

| EmaS a răspuns:

Afla ca daca ar fi asa cum spui tu, nici un om nu ar fi iertat.Dar, la Domnul Isus primesti iertarea prin Jertfa Lui de la Golgota!

| EmaS a răspuns:

Iar confunzi marfa cu ambalajul!
Isus este Fiul lui Dumnezeu, iar Lucifer este satan, ingerul cazut.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru EmaS):

nu mai sustii ca :
"Domnul Isus este una cu Tatal."?

| EmaS a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Ba da El face parte din Dumnezeire.Este scris in Ioan 10:,, Eu şi Tatăl una suntem."

| SentimentalConsil a răspuns (pentru EmaS):

Mai femeia pamantului, tu iti dai seama ce spui, Dumnezeu este unul singura, puterea suprema! vrei sa intram in polemici pe aceste teme, de ce nu ti pentru tine ce este al tau? stiai ca cel care a trecut de la o credinta la alta este politeist, deoarece nu are cum sa scape de credinta in care s-a botezat?

| EmaS a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Eu cred ca nu are rost sa purtam discutii contradictorii.Citeste si studiaza Biblia si dupa aceea sunt dispusa sa purtam discutii, dar sa fie in conformitate cu Sfanta Carte.Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

In Isaia6:8 gasim cum Tatal vorbeste cu Fiul :,, Am auzit glasul Domnului, întrebând: „Pe cine să trimit şi cine va merge pentru Noi?" Eu am răspuns: „Iată-mă, trimite-mă!"
Si in Iuda 1:25,, singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci.,,

| martzian a răspuns (pentru EmaS):

Ema, nu cred ca trebuie sa te pui cu el... Vorbeste dodii si nici nu are alt scop decat raspandirea mizeriilor.

| EmaS a răspuns (pentru martzian):

Nu pot sa tac vazand cum huleste lucrarile lui Dumnezeu!

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu face aceasta afirmatie cand spune:,, Acesta este Fiul meu preaiubit in care imi gasesc placerea.,,
Si Domnul Isus spune:',, Eu si Tatal ina suntem!

| EmaS a răspuns:

Eu nu fac altceva decat cred ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu.Asta nu este o dovada de incultura.Tu prin injuriile si jignirile pe care le aduci altor utilizatori faci asta!

| EmaS a răspuns:

Ti-am mai spus eu despre nebunul care circula pe contrasens si spunea despre ceilalti 99 ca sunt nebuni.

| EmaS a răspuns:

Nu conteaza vremurile de nestiinta, ele au fost iertate de Dumnezeu sfintite si curatite de sangele lui Isus Hristos.Ti-am demonstrat ca Dumnezeu Il recunoaste pe Isus ca Fiu al Sau!

| EmaS a răspuns:

Am impresia ca tu nu ai citit Biblia.1 Corinteni 6 spune:,, Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,

10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.,,

| EmaS a răspuns:

Ioan 5:39,, Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.,,

| EmaS a răspuns:

Da,poate pentru tine ceea ce este scris pe peretii de la WC este sfant, nu si pentru mine. Biblia este ghidul dupa care imi traiesc viata. Cuvantul lui este imutabil, infailibil, inerant.

| EmaS a răspuns:

Apocalipsa 22:,, Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19 Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

| EmaS a răspuns:

Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda un legământ nou.

32 Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din ţara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soţ asupra lor, zice Domnul.
33 Ci iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.

34 Niciunul nu va mai învăţa pe aproapele sau pe fratele său zicând: „Cunoaşte pe Domnul!", ci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

| EmaS a răspuns:

Dragul meu eu nu citesc numai o carte am o biblioteca vasta si am citit aproape toate cartile din ea.Mai mult de atat am facut studiu inductiv al Bibliei ca sa inteleg mai in adancime ce este scris.

| William a răspuns:

42 de raspunsuri rolling on the floor cata lume te-a crezut laughing

April
| April a răspuns:

Nu stiu ce ai facut ca dama de companie-meseria asta e obscura pentru mine-dar daca crezi ca ai facut ceva rau in primul rand trebuie sa te ierti pe tine insati.Inainte de a ajunge in fata lui Dumnezeu, stam in fata propriei constiinte.Aici si Acum.

| Shammal a răspuns:

Tu te judeci singura; fa cea ce simti sa faci si nu te mai judeca; Dumnezeu nu te judeca in consecinta n-are ce sa-ti ierte si nici nu pedepseste

| Aesir a răspuns:

De fapt Daniela tu trebuie sa te ierti pe tine pe tine Insuti, pentru ca fiecare din noi este un copil al Sursei (nu imi place sa ii zic Dumnezeu) o particica din marea Unitate Divina. Banuiesc ca tu acum vrei sa te regasesti, sa iti gasesti pacea interioara, fericirea. Eu unul iti recomand sincer, sa incerci sa petreci cat mai mult timp in natura, sa incerci sa traiesti cat mai sanatos din toate punctele de vedere, pentru ca tot ce consumam ne influenteaza. Nu ai omorat pe nimeni, nu ai furat, nu e chiar asa de rau pe cat crezi tu cu mintea rationala big grin In plus de toate astea nu trebuie sa te gandesti asa de mult la trecut, ce a fost a fost, nimeni nu e perfect; si nici la viitor. Cel mai important e sa ne concentram pe momentul: acum / prezent indiferent de situatie.

| 4b a răspuns:

EL iti spune ca pacatele iti sunt iertate...sa nu mai pacatuiestiwinking

| Floris83 a răspuns:

Nu poate omul păcătui cât poate Tatăl nostru din Ceruri să ne ierte-binențeles, asta nicidecum să n-o luăm ca mijloc de a rămâne în păcat, ci ca pretext(cu multe exemple din Sf. Scriptură și viețile sfinților), de a nu deznădăjdui de Mila lui Dumnezeu, pentru că nu ce ai făcut tu e cel mai mare păcat, ci deznădejdea, atunci când omul nu crede că Dumnezeu îl iartă, și ori rămîne în păcate și continuă, ori se sinucide-lucru care (Doamne ferește ) să nu fie cu tine!
Soluția e simplă: cauți un duhovnic, îți faci o listă cu ce ai greșit, te spovedești complet(din copilărie), iei Canon de la duhovnic, și-ți îndrepți viața.
Cel mai mare Canon e să nu mai păcătuim, dar e luptă, mai ales păcatele astea trupești, dacă nu ai încă un soț stabil, o familie, iar cazi, oricum trebuie să ne ridicăm mereu, ori de cîte ori cădem, și oricât am păcătui, asta e viața: cădem-ne ridicăm...și în ce ne prinde moartea în aceea vom și fi judecați, ori în păcate ori în virtute! Să ai grijă de tine, Dumnezeu să te lumineze, să apuci pe Cale Vieții și nu a Morții!

| martzian a răspuns:

Iezuitu, ia fa tu o demonstratie de cultura... si taci. Ca ne-ai umplut de talent. happy

| martzian a răspuns:

Daniela, nu pleca urechea la cei rau intentionati. Biblia spune asa: "Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca să ne ierte pacatele si sa ne curete de orice nelegiuire." ( 1Ioan1:9)

Raspunsul este afirmativ. Da, El te va iarta, pentru ca Hristos a platit la cruce pentru pacatele fiecaruia dintre noi.

| martzian a răspuns:

Nu ma supar. Te iert. Cere iertare si de la Dumnezeu. Si El te iarta.

| martzian a răspuns:

Dar de ce te supara pe tine cui ne inchinam noi? Ar fi o prostie sa ne inchinam altcuiva decat Lui Dumnezeu. Apostolul Pavel (Saul din Tars) era mai indarjit decat tine in incercarea de a-l combate pe Isus. Mergea pana intr-acolo incat sa ucida... Dupa ce L-a intalnit pe Hristos pe drumul spre Damas si a fost intrebat: "Saule, Saule, pentru ce ma prigonesti?", a devenit cel mai ferm aparator al credintei. A fost martirizat si nu a dat inapoi pana la capat.

Iti stau la dispozitie, daca promiti ca ai 15 minute fara mistouri si gargare, cu propria mea marturie, cu modul in care un tanar rebel, dependent de alcool, pornografie si tutun si mai ales... ateu a beneficiat de o viata noua, schimbata. Tu vorbesti din carti pseudostiintifice selectate de altii, sau din auzite, eu ma bazez pe experiente palpabile, ce mi-au schimbat viata!

Inchei: eu sunt fericit. Tu esti? (nu e nevoie sa raspunzi aici, gandeste-te doar).

| martzian a răspuns:

Cum spuneam...

1. Cum ai ajuns la adevarul absolut?
2. Isus nu este mort. El a inviat. Sunt multi "nebuni" care sunt martori la asta. Punct.
3. Nu imi pare foarte rationala abordarea ta. Mai degraba are o tenta ce poate indica frustrari de lunga durata. Este doar o opinie personala, imi cer scuze daca nu este asa.
4. Pai atunci citeste, daca de acolo vrei sa vorbesti.
5. Probabil ca iti scapa notiunea. Nu e prima oara, nu ma mir. Cauta textul in original si intelege inainte sa jignesti gratuit.

Mie Daniela nu mi se pare "biata fata". Cred ca este suficient de capabila sa discearna intre cele doua pozitii. Ea nu a intrebat daca exista Dumnezeu ci daca Dumnezeu ne iarta...

"Lăudaţi pe Domnul! Ferice de omul care se teme de Domnul, şi care are o mare plăcere pentru poruncile Lui!" Ps.112:1

Am si un sfat cat se poate de ferm pentru tine. Calmeaza-te si incearca sa nu mai ataci la persoana. Postarile nepermise pe acest site includ (citez): "manifestari ale intolerantei fata de orice etnie si fata de optiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecaruia; instigarea la ura si intoleranta". Ca o extra informatie, atacurile de acest gen sunt si ilegale chiar pe spatiul virtual. Peace!

| martzian a răspuns:

Reciteste. No comment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vulpea își schimbă...

| unbaiatanonim a răspuns:

Cand Ema a zis de scripturi se referea la limbajele de programare web. PhP, Html, Css etc.

| florinell a răspuns:

Daca te caiesti cu adevarat din toata inima ta, atunci sigur Dumnezeu te va ierta.In plus nu esti singura persoana din aceasta lume care a gresit.Toti gresim.Doamne ajuta!

| alex310 a răspuns:

Nu iti fa problema, Dumnezeu nu exista!