| Westfalia a întrebat:

In urmă cu cca. 200 de ani,invadatorii straini iudeo-crestini,au poposit in Sri Lanka,si au incercat sa convertească budistii prin forță,folosind sabia.Cand un copil sau orice membru de familie refuza sa se convertească la crestinism,luau copii,ii aruncau in sus si-i străpungeau cu sabia ucigandu-i. Dacă dorea cineva să meargă la scoală,trebuia obligatoriu să fie crestin.
Intrebarea este : ce concluzii tragem din aceste fapte odioase?
de unde s-au,,inspirat" acei oameni că aceasta este,, calea"!

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce roman SF ai citit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Istoria e considerat roman SF nu, iar Biblia e cea mai reala carte cu povestilaughing

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam multe clone frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Hello! Vorbim aici de 2 secole si tu vorbesti de un reportaj din 2003

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Ai auzit de trio - Grigoriu? Nu ţine la mine genul ăsta naiv de interpelare incognito. Mai înmulţiţi-vă! Cunosc maternitatea comună de unde aţi apărut, aşa că o să vă trec alături de şef!

| Guildo a răspuns (pentru Arthur):

Esti un mare intelectual...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Guildo):

Probabil mai mare ca tine.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Arthur):

Le-a ramas piftia in gat, cand au auzit cea au facut "blanzii "buddisti!

| Guildo a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Mda... ma bucur, oricum ne sunteti superiori, asta e clar!

| Arthur a răspuns:

Mai ai aici nişte odioase : " Biserica crestina din Kalutara, un district al statului Sri Lanka, Christian Fel-lowship Church (CFC) a fost atacata in Duminica Pastelui, violentele soldandu-se cu ranirea usoara a membrilor bise-ricii, cladirea fiind insa serios avariata. Acest ultim atac se adauga unui numar de peste 146 de atacuri asupra bise-ricilor crestine din ianuarie 2003 si pana in prezent. 16 din aceste atacuri au avut loc in ultimele 4 luni. "

| Arthur a răspuns:

Mai ai o concluzie : " Din 1980 s-a observat o crestere semnificativa a adeptilor la crestinism, ceea ce a dus la o si mai mare opozitie din partea militantilor budisti, multe ata-curi fiind conduse de calugarii locali. Multe biserici au fost arse, crestinii fiind batuti si injunghiati. In octombrie 2003, o mare multime de localnici condusi de ca-lugari budisti au patruns in interiorul unei biserici in timpul serviciului divin incer-cand sa-l forteze pe pastor sa se inchine in fata unei statui reprezentandu-l pe Budda.
In urma refuzului, pastorul a fost a-restat pe motiv de lipsa de respect fata de Budda. Adesea multimi de oameni inta-ratati de calugarii budisti ameninta cu a-tacuri bisericile crestine care nu-si ince-teaza activitatea. Majoritatea budista din guvern incearca sa impuna o lege anti-convertire similara cu cea din India. "
Mare ţi-e grădina ta Doamne şi mulţi scriitori SF într-însa.
Măi Sebastiane, ce are a face în discuţia asta Biblia? Că după cum vorbeşti cred că o cunoşti din scoarţă în scoarţă! Habarnismul nu este ceva cu care să te faci cunoscut în lume, nici cu negarea negaţiei sau gramatica savantă pe care o abordezi în mod dezinvolt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Arata-mi si mie stirea aceasta ofiiciala ca sa vad si eu ca alfel nu te cred.

| danut a răspuns:

Parca s-au "scos" de pe piata etnobotanicile, tu de unde le mai iei?

| danay72 a răspuns:

Nici Isus nu a facut asa ceva, iar adevaratii crestini nu fac acest lucru si manifesta iubire pentru oricine.E clar ca ei nu aplicau Biblia.

| Westfalia explică:

Arthur,Nu este SF.
Dealungul istoriei intre secolele 16 – 18 Sri Lanka a fost o colonie. La început a fost coloniozată de
portughezi( iudeo-crestini) şi mai apoi de olandezi ( iudeo-crestini). Acestia din urmă au cedat
această colonie Imperiului britanic(iudeo-crestini)
Această colonizare, crezi ca s-a infaptuit cu fericire si osanale din partea localnicilor?
Deabia in 4februarie 1948 devine stat liber!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Westfalia):

laughing laughing. Iudeo-crestini? Erau romano-catolici mai Agamita! Este cunoscut cat de mult respectau romano-catolicii Cuvantul Domnului.De asemenea foarte bine a cuvantat Arthur.

| Westfalia explică (pentru LegionarulRoman):

Trezeste-te! Catolicii sunt primii iudeo-crestini, de la Constantin cel,, mare'' si criminal, incoace!