| usuk a întrebat:

In viata aceasta, cu toti intalnim persoane si persoane; unele ne plac, altele nu; pe unele ajungem sa le iubim, pe altele, sa le uram;

[OPINIE]
Viitorul/area partener/a[sot/sotie] ar trebui sa aiba aceeasi religie cu a voastra? sau mai bine spus, ar trebui sa creda in acelasi zeu/zei ca si voi? Cat de mult conteaza religia pentru voi, in ceea ce priveste o relatie sentimentala/de dragoste?
Ati fi dispusi sa renuntati la credinta voastra pentru ale lor, ORICARE ar fi acelea?

16 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

In cazul omului femeia face selectia atunci cand vine vorba de o relatie de cuplu.
Depinde de valorile ei interne daca religia va conta sau nu.

| usuk explică (pentru OOOLEOOO):

Femeia face selectia? what cand' of sorcery is this?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru usuk):

Seductia face ca mai multi baieti sa vina pe langa o fata, fiecare va arata acelei fete ca el este barbatul potrivit.
Sa zicem ca exista 5 tipi.
Tipul 1 va veni cu flori
Tipul 2 va veni cu o masina smechera
Tipul 3 va veni cu pectorali si un abdomen care o va uda dintr-o privire
Tipul 4 va veni cu o afacere de milioane de dolari.
Tipul 5 va fi baiatul cu o personalitate ALFA

Femeia x va alege barbatul in functie de valorile ei interne, nivelul de testosteron al baietilor [ si multe altele] si astfel va avea loc selectia.

De obicei barbatul Alfa va avea cele mai mari sanse de cucerire. Se stie chiar si din natura ca personalitatiile Alfa dintr-un grup se imperecheaza primi si cu cate femei vreau, caci toate sunt dispuse sa aiba copii cu un lider natural.

Asta este jocul seductiei, Seducita este o materie esentiala in dezvoltarea ta personala si este MULT MAI MULT decat un simplu ''te cuceresc, facem sex, te parasesc''.

| Kalla a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu suntem animale, remember?

| usuk explică (pentru Kalla):

Fetito de 15 ani, vrei sa spui ca lucrurile stau altfel? spuneti opinia sau taci din gura

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Ritualul seductiei, sau ritualul de imperechere la oameni functioneaza exact ca la orce alt mamifer.
Suna putin salbatic nu?
Imperechere, seductie, selectie unde te crezi oooleooo in jungla?
Da ai ghicit! Bun venit in JUNGLA URBANA:)
http://youtu.be/YDMxLbMcjxY?t=4s

Indiferent daca accepti sau nu, pe langa fiinte spirituale suntem mai intai MAMIFERE.

| milan9 a răspuns:

De credinta pe care o ai depinde si mantuirea sufletului, si atunci, cum ar putea fi aceasta folosita ca moneda schimb pentru altceva?
Dacă celălalt te iubeste, te va accepta atunci asa cum esti, fara sa-ti ceara a renunta la credinta si la suflet...

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul cerut este destul de complex.Culmea este ca o nepoata de a mea s-a maritat cu(ortodx nascuta) cu un islamist(ma rog, un albanez de religie islamica).
M-a intrebat acelasi lucru, "nu e treaba mea ', i-am raspuns.Religia mea ortodoxa e cea mai permisiva.Caci e singura apostolica.Si a respectat mereu 'litera' Evangheliei.
Singurul Dumnezeu este in toate religiile, difera formele in care e discutat sau interpretat.Nu vad, ca atare, vreo opreliste in calea iubirii(desigur sincere), cata vreme insasi religia mea o propovaduieste.La ultima intrebare nu as putea raspunde deoarece nu am fost pus in aceasta situatie si nici nu cred ca as putea iubi pe cineva care crede altcumva decat mine. nici conversatii macar nu as putea avea. Dragostea, dupa parerea mea include prea multe conditii, din punctul meu de vedere.Desigur, pentru sex, multi ar renunta si la religia lor. Dar sunt destul de batran ca sa nu pun sexul impotriva religiei mele. Dupa datina ortodoxiei nu am voie sa ma casatoresc cu personaje de alte religii decat daca se convertesc in a mea religie. Daca as intalni o situatie extrema, de dragoste adevarata, va trebui ca sa discutam care si cine se va converti. Dar iubirea adevarata nu are limite de acest gen caci in fond religiile adevarate au cam aceleasi porunci.

| ErrorFound a răspuns:

Nu ma intereseaza ce religie este. Atata timp cat iubesc acea persoana, nu tin cont, chiar daca consider acel lucru un defect.
Si nu, mi-as schimba "religia".
Nu as adera la o religie sau alta pentru o persoana. Cum eu ii respect credintele, si ea trebuie sa le respecte pe ale mele.

| W3R4 a răspuns:

Dacă eu şi persoana respectivă vom fi împreună,vom fi împreună doar ca si cuplu,asta nu înseamnă că dacă el e ateu,va trebui să fiu şi eu,sau dacă eu sunt creştină,el trebuie musai să fie ca mine.
Fiecare cu opiniile lui, dacă există dragoste între noi, ne acceptăm unul pe celălalta aşa cum suntem, cu bune şi cu rele, indiferent de credinţă.

| fllu07 a răspuns:

Da. musai neaparat obligatoriu (pentru mine) sa aiba aceiasi religie cu mine. iti dai seama ca daca se casatoresc 2 de religii diferite, din prima zi, locuiesc intr-un camin DEZBINAT. in plus este o porunca: casatoria sa fie numai in domnul. apoi, daca cei 2 au 2 religii diferite, ce religie vor avea eventualii copii? sau daca unul participa la sarbatori gen pasti, craciun, onomastice, revelion, si celalat nu participa din motive religioase, care crezi ca va fi admosfera in familie? cum crezi ca va merge partenerul care participa la o sarbatoare unde toti merg cu partenerul lor? daca partenerul meu care nu are aceisi religie cu mine imi cere sa incalc poruncile lui dumnezeu? daca partenerul meu care nu are aceiasi religie cu mine ma va insela, deoarece religia ii permite? si NU, NU as renunta la convngerile mele religioase pentru o persoana care este de alta religie, pentru ca daca dau pasarea din mana pentru aia de pe gard? daca renunt si al relatia cu dumnezeu, si apoi nu pot trai cu persoana respectiva? daca persoana se da a fi o persoana buna, pana ma castiga? eh... sunt multe de discutat, care trebuie gandite inainte de casatorie si sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uskatila? iubirea e iubirea, iar casatoria e un jug ce trebuie dus de unul si una.pe acelasi drum. daca unul trage hais, ia celalalt ceala, caruta nu va merge prea bine.iar la crestinii ortodocsi, avem o randuiala foarte buna a casatoriei crestine unde rolul barbatului si a femeii este foarte bine stabilit si intr-o armonie perfecta, unul cu celalalt si impreuna cu; lumea si cu Dumnezeu. orice om va voi sa se casatoreasca cu cineva de aceeasi credinta cu el. felicitari celor ce pot trece peste acest impedimment si au o casatorie fericita.dar nu stiu daca este asa ceva.

| Dragotta a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa doctrina din biblie, despre femeie se crede altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Crezi tu fiindca ai citit gresit.fiindca si eu iti spun ca in familia crestina ortodoxa, barbatul este puterea, iar femeia este mangaierea. dupa cum gandesti pot spune deja ce crezi despre afirmatia respectiva, numa ce trebuie nu gandesti.asta numesc eu superficialitate si prostie.

| RuxandraBianca a răspuns:

Te-ai indragostit cumva de o crestina? laughing
sau e doar o simpla intrebare?

| Dimaondraxworld a răspuns:

Religia nu are legatura cu tine religia este un program de manipulare a mintilor umane ofc.Mai pe scurt suntem INFINIT tu eu toti suntem dumnezeu nu va rugati ca va ia energia voi nu o simtiti ei ati dau senzati de bine dar ati i-au energia.Suntem toti dumnezeii ai alotr universe si noi ne intalnim si experimentam diferite situati mai placute sau neplacute.