| usuk a întrebat:

HUMAN MIND EXPERIMENT 2
Dupa cum stiti, acum ceva timp am pus o intrebare, respectiv:

Viitorul/area partener/a[sot/sotie] ar trebui sa aiba aceeasi religie cu a voastra? sau mai bine spus, ar trebui sa creada in acelasi zeu/zei ca si voi? Cat de mult conteaza religia pentru voi, in ceea ce priveste o relatie sentimentala/de dragoste?

si dupa cum ma si astepam, teistii mi-au dat urmatorul raspuns[l-am generalizat]: "NU, nu mi-as schimba religia pentru acea persoana; NU, nu as fi de acord cu o astfel de casatorie"

un argument penibil pe care l-au adus teistii in acest sens, a fost: "de ce sa renunt eu la raiu'[religia mea, d-zeu-ul meu] pentru acea persoana?"

Iar acum intrebarea/ile:
Cum puteti spune, "viperelor", ca nu ati fi de acord cu o persoana pe care o iubiti[viitoarea/ul sotie/sot] doar din cauza unui lucru improbabil, "viata vesnica" si a unei ideologii "instabile"?
Cum mai puteti spune ca d-zeul vostru e iubire, cand voi NU ati fi in stare sa iubiti pe altii, doar pentru ca sunt de alta religie?
De ce? sunteti atat de "inumani"?

[iartati-ma pentru generalizarea facuta; nu toti teistii sunt asa, sper]
[intrebarea a fost inca de la inceput o cursa, o cursa care sa va faca sa-l renegati pe d-zeul vostru[care, dupa cum ziceti, este iubire][intr-un mod indirect, evident] pentru un lucru despre care NU cunoasteti absolut nimic, raiul, si pe care-l vreti cu disperare[numai pentru >voi-egoism?]sper sa va dati seama cat de orbiti de indoctrinare sunteti]
p.s. uitati-va totusi, sa vedeti, ce au raspuns a-teistii

4 răspunsuri:
| usuk explică:

De acord

| Kalla a răspuns:

Oricine o sa-mi castige inima o sa-l tin langa mine fara dar si poate.Important este sa iubesti, nu si cine iubesti.

| Kalla a răspuns:

Oricum,tot nu renunt la credinta mea asa cum eu nu as pune pe nimeni sa renunte la credinta sa pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La primul raspuns sunt de-acord, dar ce dar de ce sa nu te casatoresti cu cineva doar pentru ca are alta religie?