| BogdanelululTheGodfather a întrebat:

Inainte de a raspunde, mai citeste macar o singura data intrebarea!
Iar se zbate filozoful din mine!
Tema: Ateul modern
Atunci cand ai de ales pe ce drum mergi (crestinism, islamism, budism- de fapt, astia-s tot atei- si asa mai departe), ateii sunt cei care nu aleg nicio cale. Insa, ateii moderni ALEG calea ateismului, ca o alternativa la crestinism, islamism s.a.m.d.
Acest tip de atei sunt cei ce se comporta ca orice persoana religioasa; incearca sa-i atraga si pe ceilalti pe calea lor, sunt convinsi ca teoriile lansate de cei initiati sunt cele corecte, fara a cerceta daca este chiar asa, devin violenti cand cineva le spune ca doctrina lor nu este cea adevarata.
Ei isi spun "open mind" (in traducere, "minte libera"), insa ei sunt limitati si cred ca daca esti ateu, automat esti si destept.
Ei aduc mereu aceleasi argumente - Dumnezeu nu poate muri, nu poate face o piatra pe care sa nu o poata ridica. Daca Dumnezeu exista, atunci, de ce exista boli? Dumnezeu este ateu.- si mereu se victimizeaza, spunand ca persoanele religioase sunt agresive.
Puteti da voi o definitie a ateului modern?

25 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Stiu ca e cam pe langa subiect dar habar nu ai ce inseamna o persoana religioasa adica un homo religiosus.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Si acum ar trebui sa te intreb "dumnezeu de unde a aparut?" (nimic din nimic), dar cum nu ma intereseaza raspunsul ca stiu ca e "dumnezeu a existat dintotdeauna", n-o s-o fac laughing big grin
S-a gasit explicatia pentru big-bang, explicatie stiintifica, normal, dar n-are rost sa ma tot repet pe aici.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok Mădălaughing.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Mădă0611):

Ei aduc mereu aceleasi argumente.

Acest tip de atei sunt cei ce se comporta ca orice persoana religioasa; incearca sa-i atraga si pe ceilalti pe calea lor, sunt convinsi ca teoriile lansate de cei initiati sunt cele corecte, fara a cerceta daca este chiar asa, devin violenti cand cineva le spune ca doctrina lor nu este cea adevarata.

Ai vazut tu Big-Bang-ul. Sunteti penibili.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu trebuie sa cred in teorii, trebuie sa nu cred in zei. Cred ca voi sunteti cei violenti, eu tot de voi nu mai pot si de credintele voastre. Voi nu incapeti de cei care nu sunt robi (sclavi).
L-ai vazut pe dumnezeu? Sunteti penibili.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Mădă0611):

Mai citeste o data intrebarea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

La intrebare ti-am raspuns in primul comentariu, in al 2-lea era raspuns la raspunsul tau.
Fie. Cei care o dau in traditional si modern sunt cei care sunt de ochii lumii, ca e "cul" sa fii, dar cand dau de rau fug la biserica. Eu n-o sa fug, si multi atei care nu fac mare zarva cu asta n-o sa fuga. Chiar tu recunosti ca crestinii sunt cei agresivi, cei care se victimizeaza si bla bla... laughing
Pentru aceleasi argumente aduse de crestini, noi aducem aceleasi argumente, ale noastre, e logic. Cu discutia asta te poti lungi pe zile laughing fiecare isi apara credinta.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Mădă0611):

Parca sunteti trasi la "indigou".
Toti astia care pun intrebari pe TPU si vor sa convinga pe toata lumea ca nu exista zei, aduc argumente la fel de "invalide" ca si ceilalti, desi cred ca drumul pe care-l urmeaza este corect si au toate caracteristicile unei persoane religioase: incearca sa-i atraga si pe ceilalti pe calea lor, sunt convinsi ca teoriile lansate de cei initiati sunt cele corecte, fara a cerceta daca este chiar asa, devin violenti cand cineva le spune ca doctrina lor nu este cea adevarata, desi ei cred ca sunt superiori fata de cei religiosi. De asta spun ca ei aleg o cale alternativa crestinismului. Nu e ca si cum nu ar alege nimic, ci aleg sa nu aleaga nimic (chestii de logica circulara; am mai dat exemlul o data: Aceasta fraza este o minciuna.).

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

:O cat te repeti :O
Prietene, daca cineva imaginar, in care crezi, logic, nu te ajuta deloc, in timp, iti pierzi credinta (te trezesti), sau rabdarea, sau pur si simplu te trezesti (pierzi credinta - e acelasi lucru cu prima chestie, doar ordinea e alta). Eu n-am pus nici o intrebare ca nu ma intereseaza raspunsurile, de obicei ocolesc religiosii fanatici laughing Stiu parerile tuturor, nu incerc sa conving pe cineva de ceva decat daca ma inteapa, si si atunci, intep doar, asa un pic, nu il vreau de partea mea big grin

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Mădă0611):

Desi "m-am repetat" de atat de multe ori, tot n-ai inteles. Ma uit la raspunsurile tale si vad ca raspunzi numai la intrebarile din categoria asta.
Daca nu te intereseaza religia, atunci de ce raspunzi numai la intrebari cu caracter religios? Ti-ai facut cont pe TPU numai pentru a te certa cu rahatii de noi, astia care cred in ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Mai uita-te o data laughing

| drhotzu a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Pai da dar nici tu nu ai vazut dinozaurii si totusi exista...

| drhotzu a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Da domne eu sunt ATEU! si sunt mandru ca sunt ateu!
asa numitul ateu modern. ideea este una simpla: toata lumea incearca sa ma faca sa cred ca vezi domne zeu meu e mai cu 3 **** si el e cel adevarat!
daca zeu tau e "cel mai adevarat" si unicul si singurul zeu care e el zeu atunci poate reusesti tu sa ma lamuresti in cateva aspecte:
1. de ce mai exista alte religii?
2. de ce celelalte religii nu au fost exterminate? (pentru ca in trecut a zeul tau cel bun si iubitor de oameni a mai facut acte de omor in masa)
3. de ce trebuie sa isi tina persoanele care il urmeaza intr-o continua stare de panica? (ca vor arde in focul iadului pe vecie daca nu dau bani bisericii, sau nu ii pupa poala parintelui, si multe alte tampenii)
4. de ce trebuie sa ma ameninte pe mine ca daca nu cred ca orbetele in ceea ce mi se spune si indraznesc sa contrazic doctrina voi suferii in focul iadului.
pur si simplu mi se pare foarte barbara toata abordarea asta...
PS: daca vrei putem sa discutam despre biblie, torra, coran, si toate cartile de religie din lume. pot chiar sa iti spun ce sunt ele cu adevarat! si sa iti explic si de ce rolul lor s-a schimbat... si nu mai are nici o legatura cu ceea ce inseamna de fapt o biblie...

| Thunderstruck a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Ateismul nu presupune sa crezi in ceva, smartass.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru drhotzu):

Cum ai auzit ca e ceva legat de atei, ai inceput sa-mi aduci argumente ca Dumnezeu nu exista. Nici macar nu ai inteles ce am vrut sa spun. Se pare ca nu pot intreba nici unde e Elodia, fara ca vreun ateu sa-mi demonstreze ca nu exista.
Poti nega, spunand ca tu ai dreptate. Nu-mi pasa de un cap sec care nu pricepe ca nu incerc sa demonstrez ca exista sau nu exista Zeus sau Porcus sau Ma-tus.

| Arrum a răspuns:

Ateul autentic crede ca nu exista nimic dupa moartea omului, exista doar ceea ce se poate vede sau ce s-a descoperit pana acum.Si oricum chiar si cuvantul "ateu" inseamna fara Dumnezeu.In fine daca vrei mai multe informatii vizioneaza acest video si te vei convinge chiar daca esti sau nu ateu.
http://studenticrestini.ro/....../index.php

| drhotzu a răspuns (pentru Arrum):

Tin sa te corectez: ateu nu inseamna fara dumnezeu crestin sau ortodox... ateu inseamna fara zeu! orice fel de zeu. pentru ca fie ca vrei sa nu religia crestina este patronata de un zeu. iar in momentul in care spui ca zeu tau este si zeu meu nu este ai o problema... vezi aici este limitarea crestinismului: este modelata dupa imperiul roman: noi suntem civilizatia voi sunte barbarii, la crestini este noi suntem cei care cred in ce e bine voi nu.

| RAY a răspuns:

Ateismul este acelasi ateism ca mereu, termenul a aparut in Grecia = fara zeii, ateu mondern eu unu consider o persoana rationala, matura si care nu traieste in minciuna si vede realitatea asa cum e ea cruda, nu crede in viata de dupa, zeii, diavoli, fantome etc crede ca prin metoda stiintifica se poate gasi adevarul adevarat

| Mădă0611 a răspuns:

Ce-s astea? laughing Ateism modern. Satanism modern. Crestinism modern nu exista? Sau exista si are la baza pariul lui Pascal thinking
Esti sau nu esti? Crezi sau nu crezi? Restul e can-can laughing

Răspuns utilizator avertizat