| 4b a întrebat:

Inainte de "coroana" trebuie sa fie "crucea"?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Batjocura,coroana cu spini,crucea-n carca, cuie in maini si in picioare, strigat de durere, rastignirea, moartea.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inainte cununa de spini, apoi coroana de aur! Fara lupta nu-i cununa.

| cristi202 a răspuns:

Vrei coroana? Pentru ce? Ca sa patesti ca odinioara Lucifer, care, tinjind dupa cea mai inalta coroana, a cazut mai jos de oricine, devenind Satan?
Da, Crucea trebuie sa fie inaintea coroanei. De fapt, nici nu stiu daca nu ar trebui, pentru noi ca ytotul sa se rezume la Cruce. Cind astepti o rasplata, coroana, poti trece pe la Cruce tot din egoism, caci vrei coroana pentru tine, si atunci nu mai e vorba de Cruce, ci de un simplu mijloc de a obtine ceva anume.
Doar Crucea iti arata pozitia ta care o ai fata de Dumnezeu, doar ea te pune in postura corecta fata de Dumnezeu. Si de aceea sunt atit de putini cei ce sunt crestini autentici, caci multi se uita doar dupa coroana, si uita Crucea.
Fa din Cruce aspectul cel mai esential al vietii tale, si coroana va veni ca de la sine, fara sa o doresti tu.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Crucea,in crestinism, reprezinta multitudinea greutatilor, faptelor, viata omului in general.Coroana este rasplata pentru cei ce au reusit sa se elibereze de pacate si sa faca voia lui d-zeu.Inaintea coroanei, trebuie ca fiecare sa-si poarte crucea.Asta e ideea principala a intregii invataturi crestine.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, desi asa a fost intotdeauna.

| Niiiicu a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crucea, simbolul crestinatatii, religia FALSA care manipuleaza societate ar trebui sa fie mereu pe ultimul loc!

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,coroana in fata, iar in spate mare crucea.

| Aide a răspuns:

Adica inainte de puterea regelui sa fie biserica?

| Bobo_Ionela_1998 a răspuns:

Nu. coroanele sunt primele