| mentholinks a întrebat:

Inainte erau boieri si robi. Azi santem toti sclavi ai banilor, nu? Ca mie mi se pare ca aia cu mai multi bani sunt mai sclavi decat saracii.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu numai a banilor. Ci a oricarui lucru care a pus stapinire pe sufletul nostru.
Testul e simplu. Intreaba-te, de exemplu, daca ai putea renunta la masina ce o ai. Ai putea fara ea? Lasind deoparte considerentele practice (poti gasi motive in asta, de ce sa renunti cand te misti rapid cu ea?, e o intrebare pertinenta), ce impact ar avea renuntarea la ea asupra sufletului? Daca doare, daca iti pasa, daca iti e imposibil sa renunti, atunci esti legat de ea, ii esti rob. De regula, ne leaga lucrurile care ne pasioneaza cel mai mult.

| Wr3nch a răspuns:

Pai cam da, ca la toti ne place mancarea si un acoperis deasupra capului.

| sanboss a răspuns:

Ai gresit sectiunea, aici suntem la ora de religie tongue

| LaFIX a răspuns:

Ba, bani sunt doar o moneda d schimb sa nu mai dam o varza pe o telina, la schimb, si sa putem plati