| blabal a întrebat:

Nu credeti ca lumea asta nu are nici un ideal.suntem aproape toti sclavi banilor si celor care au bani. orice alta vietate excluzand omul ne-a luat-o inainte privind calitatea vieti traita pe acesta planeta.sad

Răspuns Câştigător
| Cristinik_2661 a răspuns:

Pai in ziua de astazi banul detine puterea.Ai bani, ai de toate si esti privit foarte bine.Nu ai bani, esti practic degeaba.In ziua de azi accentul cade intotdeauna pe bani si nu pe valori morale.Astia suntem si ne ducem de rapa.

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Banii sunt foarte importanti.Toata lumea ii vrea. Ce ne diferentiaza e modul cum ii facem:cinstit si ducem o viata modesta sau furand si ducand o viata buna.Ca sa furi trebuie sa nu ai principii, sa te pretezi la orice pentru bani. E exagerat dar exista genul asta de oameni.Sunt chiar majoritatea.Parerea mea este ca atunci cand ti-ai pierdut omenia si onoare nu mai valorezi nimicwinking

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Are un ideal adică fiecare ar trebui să-şi găsească propriul său ideal, să aibă un anumit ţel. Depinde de la persoană la persoană până la urmă. Baftă!

| Vizitiul a răspuns:

Putem spune ca banii sunt un rau necesar pentru simplul fapt ca ne sa ne mentinem in viata. Nu banul in sine, ci ceea ce putem primi in schimbul banilor. De la a depinde intr-o oarecare masura de bani, pana la a spune ca suntem sclavii lor, e cale lunga. Pana la urma suntem sclavii proprilor dorinte. A depinde de bani nu inseamna a fii lipsit de idealuri. Orice om pe lumea asta are un ideal, o tinta...

| Vizitiul a răspuns:

Sido230stm- Tu aberezi, habar nu ai ce vorbesti. Eu am inteles ca esti o fiinta marinimoasa si idealista, dar asta nu inseamna ca nu poti fii si realista. Avand in vederea situatia zilelor noastre, banul este acela in schimbul caruia ne alegem cu alimente, ne tratam, ne construim o locuinta etc. Ma faci sa cred ca mananci, studiezi si -ti faci igiena pe moca. Imi vine sa rad...laughing
Nu compara stilul de viata al animalului cu cel al omului pentru ca gresesti mult. Mai documenteaza-te si tu. Ai ajuns sa exagerezi pe baza nestiintei. Nu sunt eu matur, dar tu mai ai de trait pana sa-ti dai seama de realitate.

| Vizitiul a răspuns:

Sido230stm- Invata a te exprimi, domnisoara. Tu vezi doar partea goala a paharului, dar exista si cea plina, parte datorita careia poti posta pe acest site. Dar ce sa spun, omul cand se satura de toate vrea sa faca pe moralistul. Nu am zis sa n-o faci, dar fa-o cand situatia o cere.

| gigiro a răspuns:

Cred ca ai partial dreptate, cum sa faci bani a devenit principalul scop in viata, iar pentru unii un ideal.de neatins. Eu cred ca trebuie sa se produca ceva pe acest pamant, deoarece e prea multa inegalitate. O noua oranduire sociala? Se pare ca socialismul capitalist aplicat in China, nu e rau. Cred si eu, cateodata, ca mai fericiti sunt cei care traiesc liberi, fara condica de serviciu, fara grija avorturilor, ...Sunt unele triburi africane care chiar o duc bine-sunt fericiti.

| BlueBolty10 a răspuns:

Pai daca asa e lumea asta banul detine puterea, n-avem ce face.

| blabal explică:

@momit atunci de ce mor si au murit de foame milioane /miliarde. de fiinte umane dea lungul istoriei. pamantul e pentru toti si se folosesc de el doar cei mai "destepti" uitate la regatul necuvantatoarelor ce simplu si folosilor traiesc si pe langa asta oameni nu costientizeaza ca banul e capul totulor rautatilor si frustarilor de pe aceasta lume. elimini banul si traesti in pace si armonie fiecare cu libertate deplina ASA cum fac animalele care continua sa dispara tot din cauza acestui om plin de idealuri de care vrobesti tu ps vorbesc la modul general ca sunt si oameni care lupta/traiesc pentru ceva nobil si pur.pace

| blabal explică:

Eu spun abureli cand omenirea arunca tone de mancare in oceean si construiesc rachete, bombe nucleare, arme in prostie, razboaie inutile, crime oribile, experimente pe oameni, crize imaginare si pot continua la nesfarsil cu lista mea de abureli plictisitoare. tie place ce a ajuns Romania.nu sti ca dea lungu istoriei au murit milarde de oameni pentru libertate. dar au murit degeaba ca nici acum nu sunt toti oameni liberi.pe ce lume traiesti tu marte sau? bani nu au valoare dar normal ca in momentul de fata e foarte greu s-a traiesti fara ei sau sa ai scoatem pe toti. care dupa mine e imposibil sau putin probabil si nu mai injosi aminalele care ne depasec la toate categoriile in afara de una TECNOLOGIA ele se descurca si fara bai!

| blabal explică:

Probabil crezi ca sunt pesimist domnule nu era doar o intrebare.pentru asta este acest site. dar tu nu ai inteles ideia intrebari si faci pe grozavu cu mine.scuza mai ca te-am deranjat.happypace