| MishuD a întrebat:

Inainte sa pun intrebarea vreau sa multumesc doamnei EmaS pentru idee. Si revenind, urmeaza intrebarea.

De ce credeti ca in IAD exista doar chinuri, flacari eterne, smoala si cazane? Nu ar fi normal ca si DRACUL sa ii rasplateasca pe acei oameni care ii fac voia pe pamant? De ce i-ar pedepsi pe cei care il slavesc?
Nu stim decat o versiune a povestii... vreau sa aud si parerea Diavolului! De unde stim ca iadul nu este un loc minunat unde te poti bucura in voie de toate viciile si poftele trupesti?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca singurul lucru rau din Iad e ca o sa fim cam inghesuiti, asta in cazul in care Apocalipsa mai intirzie mult. In Rai, doar EmaS; poate asa reuseste si Isus sa-si gaseasca pereche ca deja s-au imprietenit!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Domnul Isus are milioane ca EmaS, nu iti fa tu griji!

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa stii ca sunt oameni care au vazut raiul si iadul.Dar mai intai de toate scrie in Cuvantul lui Dumnezeu care este Adevarul.Vei vedea si te vei ingrozi cum ai putut sa razi!

| cristi202 a răspuns:

Daca vrei sa auzi parerea Diavolului, poate o vei auzi, insa sigur nu iti va face placere. Nu e de dorit sa stai la discutii cu el. Si fii sigur ca, odata e ce numit de Isus, Adevarul, "tatal minciunii", poti fii sigur ca te va minti in fata, si o va face atit de frumos incit il vei crede pe deplin.
Iadul e un loc al singuratatii, al chinului pe care tu ti-l aduci (sau indepartezi, daca devii credincios si te indrepti spre rai) in viata incepind de acum prin ceea ce faci cu viata ta. Iadul, sau raiul, este deja in tine. Depinde de ce alegi mereu. Ca nu il vezi, e altceva, insa intracolo te indrepti, si la sfirsitul vietii iti va fi foarte clar. Sa iti dau un exemplu: daca azi bei un pahar, nu e nimic, insa poate fi un inceput de iad. Mai apoi, cu prietenii, bei mai multe, mai apoi, si mai multe, pina te imbeti. Mai tirziu devii dependent, si esti mai mereu beat. Iar mai apoi, iti bati nevasta, copiii, vinzi mobila pe alcool (am cunoscut cazuri!). Iadul ia fiinta tot mai mult in tine. Nu e vorba de flacari, smoala, cazane, acestea sunt doar figuri de stil. E vorba de cit de chinuita va fi viata ta. Sau, te porti urit cu mai toti prietenii sau cunoscutii tai. Ii minti, ii inseli, crezind ca nu vor afla. Insa te inseli tu, pentru ca mai devreme sau mai tirziu ei vor afla, si se vor indeparta de tine. sau te vor minti si ei si te vor insela. Si astfel vei avea numai de pierdut, si vei ramine singur, fara prieteni. Si asta, tot un inceput de iad este. Asa ca, mai las-o cu chestia ca poate fi un loc minunat. E asa cum ti-l pregatesti. Si nu e de bine.

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-ai adus un zâmbet. Mulțumesc.

| Zenicide a răspuns:

Trebuie sa asteptam pana publica si Satan o carte, sa nu luam decizii pripite.

| MishuD explică (pentru Zenicide):

E prea ocupat cu noul album... cred...
www.youtube.com/watch?v=vOBKxUT9Da4

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Exista deja: Al-Jilhwa ai citit?happy

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit putin, cat apare pe angelfire dar nu e pentru mine. http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Al_Jilwah.html
Nu am putut sa trec peste faptul ca acest text la fel ca Biblia pretinde chestii importante dar fara absolut nici-o dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Atunci a fabricat o cartehappy

| doctorandus a răspuns:

Cică moare unul si ajunge în Iad. Văzându-se acolo, îl bufneste plânsul si in vreme ce hohotea asa, vine la el un drăcusor :
- Ce faci ba, de ce plângi asa?
- Păi am ajuns în Iad, uite și harta, „ Vă aflati aici ". O să mă ardeti si o să mă chinuiti.
- Aiurea, cine ti-a băgat prostiile astea în cap? Asta e propagandă de pe Pamint si din Rai.
- Da, n-o să mă chinuiti?
- Fugi bă d-aici, cum să te chinuim?!
Aici practici toate pacatele de pe Pamint. Uite, îti dau un exemplu : îti place să bei?
- Beau, dar cu moderatie.
- Atunci să vezi ce misto e lunea- lunea bem ce vrem noi, vin, bere, lichioruri, whisky, rachiu, palincă, tuică, absolut orice.
- Da’, păi atunci nu e chiar asa de rău.
- Da‘ stai să vezi, fumezi?
- Fumez, dar moderat.
- Păi atunci să vezi martea nenică, marti fumăm ca turcii- fumăm tigări, narghilele, trabucuri, pipe, chistoace, orice.
- Ah, păi atunci nu e chiar asa de rău.
- Da‘ stai să vezi- îti place să bei cafea?
- Beau, dar doar câteva pe zi.
- Păi să vezi atunci miercuri- miercuri bem cafea turcească, filtru, espresso, latte, caffe-frappe, ce vrem noi.
- Meserie! M-am mai linistit.
- Auzi, zice drăcusorul, esti cumva homosexual?
- Nu, nici gând, nici pomeneală.
- Atunci s-ar putea să nu-ti prea placă joia.

| Zazu a răspuns (pentru doctorandus):

Iadul inchide joia?
La sfarsit de saptamana e program scurt in iad? m-as duce si eu daca se lucreaza asa putin laughing

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă îl mai întreba și de zoofilie, sigur făcea infarct...și-ajungea-n rai, la picnic cu îngerași. laughing

| MishuD explică (pentru doctorandus):

Chiar si asa, suna mai interesant decat "citiri din biblie", non stop, zi de zi, doar atat laughing
As prefera sa mi-o iau in fiecare joi (atat timp cat vineri e 1 la 1 straight, sambata swingers party si duminica gang bang cu cate'o maicuta) decat sa ascult un inger cum zgarie o harpa si imi zice ca's fericit.

| Dandanache a răspuns:

Ooo, stereotipurile stereotipurile. Cazanele or fi de tuica, nu de smoala, ca Biblia sigur nu le mentioneaza. S-au strecurat in constiinta colectiva, cum s-au strecurat si martienii cu piele verde. Teologia crestina, aia pe care tu o iei la misto doar pentru ca nu o stapanesti, nu spune ca Diavolul te va chinui, ci ca Diavolul va fi chinuit la fel cum va vor fi chinuiti si pacatosii. Chinurile sunt personale, nu sta nimeni sa dea cu biciul. Motivatia diavolului, tot teologic vorbind, nu e sa isi stranga sclavi pe care sa ii arda in pucioasa, ci parteneri de suferinta. Aghiuta nu vrea sa fie singur.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Vorbeam de cliseul cinematografic cu dracii care te tintuiesc in cazane cu smoala. Acest cliseu nu exista in Biblie.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

O, imi cer scuze, nu am inteles bine ce ai scris in raspunsul tau. Credeam ca te indoiesti de existenta iadului. Am recitit raspunsul si ai perfecta dreptate!happy

| MishuD explică (pentru EmaS):

Crezi tot ce scrie in biblie?
Atunci te rog sa taci, in biblie femeile nu prea vorbesc, si in nici un caz nu au impertinenta de a contrazice un barbat, oricare af fi el.
Sau crezi tot ce scrie in biblie atat timp cat iti serveste scopurilor?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Da sigur ca cred tot ce este scris acolo.Dar tu de unde stii ce scrie?

| MishuD explică (pentru EmaS):

Pai nu prea stii pentru ca inca indraznesti sa te contrazici cu un barbat. Ar trebui sa fii batuta cu pietre!

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Waw! Nu mai traim dupa Lege ci dupa Har!

| MishuD explică (pentru EmaS):

Deci pana la urma nu crezi tot ce scrie in biblie, doar tot ce iti este folositor scopurilor personale?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Stii ca este scris ca trebuie sa propovaduim Evanghelia.Dar fiecare femeie care este o buna crestina poate sa vesteasca Evanghelia prin faptele ei, cuvintele si atitudinea pe care o are la locul de munca, in societate in familie, pe TPU.Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Indraznesti sa te consideri egala barbatului? Sper ca stii ca feminismul este un pacat in ochii lui dumnezeu! Femeia trebuie sa fie supusa, nu egala! Asa a fost facuta lumea!

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Suntem datori sa spunem si altora vestea cea buna indiferent de sex. Femeia nu trebuie sa vorbeasca in biserica, dar aici nu este biserica.

| sabin89 a răspuns:

Moare unu si merge in iad. Acolo ii dau aia voie sa-si aleaga el in ce loc sa mearga. Erau mai multe locuri de chin. Se uita el in jur, durere peste tot. Unii erau parjoliti cu foc, altii impunsi cu furcile. Vede si un loc cu un bazin plin cu rahat unde oamenii erau bagati pana la subsuori. I-a vazut cu capul si mainile afara, fumau, jucau carti. Cere sa mearga acolo. Ii da repartitia, se duce acolo, intra si el in rahat pana la subsuori. Cand se pregateste sa inceapa si el sa joace carti, aude o voce: Gata, pauza s-a terminat. Capul la fund!

| milan9 a răspuns:

Părerea "tatălui minciunii" nu cred că ţi-ar folosi la ceva, nu cred că ar fi relevantă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu fie un loc in care sa te bucuri de toate viciile? Este domnule, reusesti sa faci toate acestea numai dupa ce vei fi trecut prin ardere... la buzunarwinking
Dar RAI-ul de unde stim noi ca acolo curge numai lapte si miere? cred ca si acolo vei fi ars... cu niste intrebari.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Hmm...oare cum ar fi Iadul in viziunea une-i mâţe:-?

http://www.youtube.com/watch?v=IBnKjUozHjQ

Si tot n-am inţeles care era faza cu cei trei pisoiași...:|

| Generalul a răspuns:

Daca tot au unii oameni saracie intelectuala si au nevoie sa umple golul cu religie, de ce nu aleg una care nu te umileste si te sperie constant cu teama de iad?

Mai bine credem in Unicornul Roz si Invizibil, laudat fie numele Sau! E la fel de real ca orice alt zeu si exista si argumente pentru existenta sa, atat bazate pe credinta cat si pe logica.

Asfel, avem credinta ca este roz si STIM cu certitudine ca este invizibil pentru ca nu il putem vedea.

| MishuD explică (pentru Generalul):

Domnule, te inseli amarnic!
Toata lumea stie ca Unicornul Roz si Invizibil nu exista! Lumea a fost facuta de Monstrul de Spaghete Zburator... si Invizibil!
Te rog frumos sa incetezi cu blasfemiile altfel ma voi simti fortat sa iti retrag dreptul de a sorbi bere din vulcan! O sa mori de sete pe VESNICIE!

| FuckTWorld a răspuns:

Privesc in ochii diavolului, spune-mi tu
Care-i sansa de-a atinge portile Raiului si Iadului?
Nu-i nici una, in adevar se-ascunde minciuna.
Ii foarte simpla situatia, in Iad esti chinuit, flacari, smoala si cazane pentru ca ii doar o forma de control si manipularea a omului data de campioana absoluta in minciuni din istoria umanitati ''Religia,,. Religia te indeamna sa ineci spiritu-n teama.Trebuie dărâmat tot ce imaginația construiește.Ce e iadul? În înțelegerea mea este sperietura omului care vede că e gol, că el e din nimic, că e nimicnicie... Mintea, săraca de ea, nu poate gestiona o asemenea durere și începe și-și închipuie altceva despre sine... așa intră în noi minciuna.Nu o sa auziti nici o variantalaughing) doar ''Biblia,, detine adevarullaughing))), aruncati cu versete fara numar ca la lautari si imi ziceti ca ala ii adevarul. Diavolul nu are nici o versiune pentru ca personajul respectiv face parte din minciunile campioanei ''religia,, si nu o sa aiba o versiune personala niciodata.Numai bine!

| MishuD explică (pentru FuckTWorld):

Pfff... nu numai ca distrugi speranta crestina dar in acelasi timp imi spulberi visele. Ma deprima sa aflu ca nu exista lumea cealalta asa cum mi-o imaginez eu, imi doream cu toata fiinta, trupul, sufletul si vointa sa imi petrec vesnicia la unbra unui vulcan de bere lucrand la fabrica de stripteuze ca "product tester" laughing

| FuckTWorld a răspuns (pentru MishuD):

Hai ca stiai si tulaughing)), va fi o groapa de 5 metrii, in care groparul va arunca inca o lopata de pamant peste tine, pe muzica lui Adrian Copilul Minune, el ii singura ''Minune,, din lume, melodia va fi de jale, gropare mai arunca o lopata de pamanatlaughing)).Si toti prietenii tai vor plange, de falsitate la inmormantarea talaughing si in gandul lor bine ca s-a dus ca mai aveam sa ii dau 5 milioane datorielaughing).Si prietena ta mai sa sara in groapa si urmatoarea zii va veni la cimitir sa-ti aduca flori impreuna cu cel mai bun prieten al tau cu care se va combinalaughing) dupa moartea ta.Asta ii viata adevaratalaughing). Numai bine!

| MishuD explică (pentru FuckTWorld):

Atunci clar, e necesar urmatorul checklist inainte de moarte :
1. Kill adita biluta magica
2. Recuperez tot ce am imprumutat si devin chitra. (La munca ba!) In schimb incep eu sa cer bani de la dumnealor, sa vezi apoi ce vor plange la inmormantare.
3. Pe fufa aia o bat, preventiv. Ca oricum stie ea de ce.
4. Mint frumos la nevasta bunului prieten, dau o tura de dormitor cu ea sa nu ii raman dator omului.

Pot sa mor linistit.

| FuckTWorld a răspuns (pentru MishuD):

laughing))) Mai ai o variantalaughing).Sa vii sa ii bantuilaughing)).Am si un sfat pentru tine daca alegi calea astarolling on the floor))).Cel mai groaznic lucru care poti sa il faci daca vrei sa ii bantui, sa ii pui Sandu Ciorba sa cantelaughing) si o sa-i terminilaughing)). Daca il ai ca prieten pe Casperrolling on the floor))laughing) alege varianta asta.