| Wehrmacht a întrebat:

-De ce pe aici toti crestinii spun ca exista DZ fara sa spuna o dovada, spun si ei simplu : exista pentru ca asa spune o carte veche
sau alte chestii de genul asta.De ce sa crezi in ceva daca nu ai dovezi?
-Daca DZ este asa de bun de ce lasa atatia oameni sa moara de boli, de ce nu ajuta pe cei care se roaga? Unii se roaga si cand vad ca nu se intampla nimic incep sa isi piarda increderea.Deci,DZ vrea sa nu mai crezi in el si sa te duci dracu' in iad sau ce? Dc nu ajuta? Am vazut ca asta o sun mai multi de pe la religie printre care si eu.
-De unde stim noi ca iadul este un loc graznic in care esti torturat? Religia spune ca este pacat sa te droghezi, sa f""ti sa bati sa bei...De unde stim noi ca iadul nu este un loc plin cu tufe de marijuana, si cu dracusori alcolici? Sau... pur si simplu un loc urat unde stai pe vesnicie.
-Mie mi se pare ca ca religia deja a devenit absurda.Care e tampitul care a spus ca in iad e smoala? Astea sunt povesti de speriat copii.Bine frate, demoni urati ce te ciopartesc, arme ale infernului care te macelaresc, da' de unde dq cazane cu smoala?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Ce-ai femeie? Te chinuie talentul?
Cu ce sa te ajute Dumnezeu?
Am intalnit si eu oameni care spuneau : vai, am invatat 2 saptamani pentru examen cate 8 ore pe zi si cu ajutorul lui Dumnezeu am luat examenul.
Pai cat de ipocrit trebuie sa fi sa spui asta?
Unde este ratiunea voastra? Unde este logica in asta?
Fiecare om cand ii merge mai bine sau mai rau il gaseste pe Dumnezeu vinovat pentru asta si ii multumeste pentru nimic.

Hristos a patimit pentru ca era nebun.In ziua de astazi de ce nu mai luati in serios oamenii care merg pe strada si spun ca ei sunt copiii lui Dumnezeu sau ca ei l-au vazut pe Dumnezeu?

Nu pot sa inteleg ce este in capul vostru, daca bunica a spus ca Dumnezeu exista pai asa este, nu poate sa nege nimeni asta.Sunteti asa usor de pacalit si manipulat...

18 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Si daca ai dovezile, devii credincios? Ar ramane TPU-ul fara atei, si ce ne-am face? Ar fi cam plictisitor nu crezi?

| SaveTheNature a răspuns:

Dumnezeu se simte.Nu se vede.
Descrierile iadului sunt facute de oameni.Nu ai cum sa descrii in cuvinte suferinta din iad.Asa cum nu ai cum sa explici in cuvinte bucuria de a-l gasi pe Dumnezeu.
Suferinta si bolile sunt create de oameni. Dumnezeu i-a lasat liberi.Din pacate suferim unul din cauza celuilalt.Dar viata e treacatoare.Va trece repede.Si cine a crezut fara sa vada va fi rasplatit in ceruri.

| MyObsession a răspuns:

Mai asteapta un pic sa raspunda Ema.
Atunci o sa razilaughing

| Varahil a răspuns:

Asa multe intrebari pentru un singur raspuns. daca vreun crestin ti-ar zice ca l-a vazut, sau l-a simtit in vreun fel pe D-zeu, poate ca n-ai crede.Trebuie ca tu insuti sa ceri de la Dz o experienta personala, ca sa crezi.2.Bolile si suferintele sunt ceea ce omul a vrut si a cerut:sa cunoasca binele si raul.Asta e raul, dar pana si din asta scoate Dzeu ceva bun.3. Iadul nu e un loc, ci o stare, o dimensiune sufleteasca.Imaginile alea au fost folosite pentru ca omul sa aiba o notiune concreta, pentru ca e destul de abstract si greu de inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Dumnezeu S-a aratat fizic pe pamant, prin Fiul sau, Iisus Hristos ce a patimit pentru neamul omenesc. Poti de exemplu sa spui ca nu exista durerea. ce, ai vazut vreodata cum arata durerea, ce culoare are, cat este de inalta sau de grea? nu. insa stii ca exista desi nu o poti vedea, caci simti durerea de atatea ori.
Daca unii oameni mor din cauza bolilor poate fi din cauza pacatelor sau pentru ca acel suflet sa se mantuiasca, caci boala deseori te poate schimba in bine, vezi altfel lumea din jur. Dumnezeu nu vrea ca te rogi Lui numai atunci cand ai probleme, astfel trebuie sa ai rabdare si sa fii constant. Daca ai perioade cand totul este bine, e de ajuns sa ii multumesti Domnului pentru asta, iar unii isi pierd increderea pentru ca nu au credinta, caci daca crezi, stii ca Domnul te va ajuta mai devreme sau mai tarziu.
Iadul si raiul sunt doar stari sufletesti, iar diverse expresii sunt pentru as putea imagina cat de cat ce este dincolo de moarte.

| Catalinnna a răspuns (pentru Ecea):

Ziceai de ratiune. Cum arat, este de inalta? Ai vazut-o vreodata mergand pe strada? Nimeni nu a vazut Ratiunea insa stim cu totii ca exista. Eh uite asa exista si Dumnezeu, Cel care te va judeca pentru tot ceea ce faci, pentru ca iti permiti sa vorbesti si sa crezi asta despre El.

| Ecea a răspuns (pentru Catalinnna):

RAȚIÚNE, (2, 3) rațiuni, s. f. 1. Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte. ♦ Treapta a doua a cunoașterii, caracterizată prin faptul că operează cu noțiuni, judecăți și raționamente. 2. Temei, motiv, justificare. ◊ Rațiune de stat = principiu în baza căruia o autoritate de stat ia unele măsuri de interes general, trecând peste interesul particular. ◊ Expr. Rațiunea de a fi (a unui lucru) = ceea ce justifică, motivează existența (unui lucru). 3. (Mat.) Rație (2). [Pr.: -ți-u-] – Din lat. ratio, -onis.

Ce legatura are capra cu varza?
E clar ca tu nu gandesti.

| Catalinnna a răspuns (pentru Ecea):

DUMNEZEU (lat. dom(i)ne deus) s. m. (cu regim de nume propriu) 1. (În religiile monoteiste) Ființă supremă personală, cauză transcendentă primordială, principiu fundamental al existenței și ordinii universale, creator, proniator și judecător al lumii. Monoteismul iudaic și cel islamic îl separă pe D. de lume (deism), pe când cel creștin îmbină prezența și activitatea lui D. în lume prin energiile sale divine necreate (imanența), cu realitatea Sa infinită și veșnică de dincolo de lumea timpului și spațiului (transcendența). Creștinismul mai afirmă că D., unu în ființă, este întreit în persoane (ipostasuri): Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. 2. Divinitate, zeu. ◊ Expr. A nu avea (sau a fi fără) nici un Dumnezeu = a nu avea (sau a fi fără) niciun sens, valoare, gust.

laughing) eu te'am intrebat altceva, tu raspunzi cu definitia din DEX
Las'o asa, timpul trece, oamenii se schimba happy

| Ecea a răspuns (pentru Catalinnna):

Ti-am dat definitia cuvantului "ratiune", am observat ca nu prea stiai ce inseamna, am vrut sa te ajut sa te luminezi.Am vrut sa intelegi ca ratiunea nu poate avea inaltime,greutate,etc.
Este irelevant ceea ce ai spus tu si comparatia ta este neverosimila in acest caz.

In fine,cum ai spus tu,timpul trece, oamenii se schimba.Mie din pacate mi-a trecut timpul schimbarilor, este randul tau sa incepi sa gandesti.
Te sustin in asta.Cum a spus si Emil Cioran "orice gand este un viciu pozitiv".

| Catalinnna a răspuns (pentru Ecea):

Iar eu ti'am dat definitia cuvantului "Dumnezeu" conform Dictionarului Explicativ al Limbii Romane pentru ca am vrut sa intelegi ca divinitatea nu poate avea forma materiala orice de cate ori vrea orice om simplu.
Omul cat traieste invata! Spor la treaba!

| Ecea a răspuns (pentru Catalinnna):

Ma sochezi.
Arata-mi si mie unde am scris eu ca Dumnezeu are forma materiala.

Te-ai legat de viata mea degeaba.Te pot acuza de calomnie.
Stai acolo in bisericuta sa lingi icoane si sa bati cruci, lasa-ma pe mine cu ale mele.
Búscate la vida!

| Denisa444 a răspuns (pentru Ecea):

Bine ca ne.a luminat Ecea. Esti prea destept pentru secolu asta, asa.i? Si daca eu as zice ca ateii sunt nebuni m.ai cataloga drept extremista iar daca tu zici ca Iisus e nebun esti inteligent.Invata sa respecti

| Ecea a răspuns (pentru Catalinnna):

Ce-ai femeie? Te chinuie talentul?
Cu ce sa te ajute Dumnezeu?
Am intalnit si eu oameni care spuneau : vai, am invatat 2 saptamani pentru examen cate 8 ore pe zi si cu ajutorul lui Dumnezeu am luat examenul.
Pai cat de ipocrit trebuie sa fi sa spui asta?
Unde este ratiunea voastra? Unde este logica in asta?
Fiecare om cand ii merge mai bine sau mai rau il gaseste pe Dumnezeu vinovat pentru asta si ii multumeste pentru nimic.

Hristos a patimit pentru ca era nebun.In ziua de astazi de ce nu mai luati in serios oamenii care merg pe strada si spun ca ei sunt copiii lui Dumnezeu sau ca ei l-au vazut pe Dumnezeu?

Nu pot sa inteleg ce este in capul vostru, daca bunica a spus ca Dumnezeu exista pai asa este, nu poate sa nege nimeni asta.Sunteti asa usor de pacalit si manipulat...

| fratiikaramazov a răspuns:

Dar exista atatea dovezi! Ai fost vreodata sa te inchini la Sfinte Moaste? Cum explici ca trupul acelor oameni nu a putrezit si mai miroase si a mir? Cum explici atatea marturii si minuni care s-au petrecut dupa ce oamenii s-au rugat la ei? Minuni au fost si la oamenii care inainte nu credeau in Dumnezeu deci aici nici macar nu mai poti spune ca a intervenit subiectivismul. Stiinta nu poate explica cum de au ramas acele trupuri neputrezite, pur si simplu nu poate, ar vrea, dar nu poate. O alta dovada este aprinderea Sfintei Lumini de Paste la Sfantul Mormant. citeste despre asta pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| Zmantana a răspuns:

Prietene, imi pare rau pentru tine ca ai luat-o pe calea gresita. In primul rand tu esti pe planeta asta de 2 decenii sa zicem, iar crestinismul exista de 2000 de ani, nu consider ca esti tu in masura sa iei la raspundere pe Dumnezeu chiar daca exista sau nu. Crestinismul are un rol foarte important in viata de zi cu zi si aici nu ma refer la credinta in sine. Insa un om credincios, stie ca nu are voie sa se drogheze, sa omoare, sa f-ta la nimereala orice fufa de pe strada s.a.m.d. iar rolul religiei este de a tine sub control aceste lucruri, pentru ca daca toata lumea ar f-te si s-ar droga etc, s-ar alege prafu de omenire pentru ca nu am mai traii nici unul, pentru ca nimeni nu ar mai muncii ca tu sau oricare altu sa aiba ce manca... Nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu sau in alti zei, dar incearca sa te conformezi "dorintei" lui Dumnezeu, aceea de a te comporta ca un om... Iar rolul iadului in toata povestea asta este de a speria pe cel care face rau. Numai bine!

| relu008 a răspuns:

Sunt îndoctrinați.

| Dx a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine. Nici eu nu inteleg.