| rosini a întrebat:

Inainte sa spuneti "Hrisot a inviat" de ce nu spuneti si "Hristos a decedat" iar apoi ca raspuns "cu adevarat a decedat". Nu poate sa invie daca nu moare, nu ar fi normal sa spuneti si acest salut?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Invierea Domnului Isus este cel mai important eveniment de sub soare. Duhul care L-a Inviat pe El ne va invia si pe noi in ziua aceea.

| morningstar a răspuns:

Pentru ca esenta sarbatorii consta in Invierea Lui. Si cred ca e logic ca daca spun ca a inviat, se intelege ca a inviat din moarte, asa ca la ce bun sa spun tot procesul? Ca daca nu, am putea spune toata viata Domnului intr-un salut, ce parere ai?

| morningstar a răspuns:

E logic ca daca cineva a inviat, mai intai a murit, asa ca la ce bun sa mai precizam asta inca o data daca se subintelege?

| rosini explică (pentru morningstar):

Poate a fost mort de beat, poate i-a murit ratiunea 3 zile, poate i-a murit penisu si nu i se mai scula si a 3-a zi a inviat.
Nu are rost sa aduci in discutie toata viata, deoarece pe voi va intereseaza cel mai mult moartea si invierea, asta este esenta pe care bazeaza crestinismul.

| morningstar a răspuns (pentru rosini):

Si de cand, ma rog, stii tu ce parte a vietii Lui ne intereseaza? Mai bine ti-ai vedea de vocabularul tau scarbos de mahala! Nu e vina ta, atata te duce capul. Chiar esti penibil, ar trebui sa se faca o noua categorie de postari pentru cei ca tine, morti de beti si cu ratiunea dusa la plimbare, vorba ta. Ai lua tricoul in fiecare zi acolo! laughing

| Zenithf a răspuns:

Dar cum sa nu zica, la fiecare slujba din an se zice: "moartea ta o vestim Doamne si Inviera Ta o marturisim, pana cand vei veni". Asta ii la greco-catolici (eu am fost greco-catolic), nu stiu cum se zice la ortodocsi dar cred ca este la fel, greco-catolicii avand acelasi rit.
Si adevarata durere a lui Iisus nu a fost moartea si suferinta, ci acea ora in care Dumnezeu Si-a intors fata de la El. Cel mai sfant dintre oameni a fost facut pacat, ca prin moartea Lui sa fie rascumparata omenirea din pacat. Cel mai luminat, cel mai curat devine o fiinta sfaramata, abjecta, urata de toti si pironita pe cruce. Pentru o ora, lipsit de puterea divina, de acceptarea Celui de sus, a simtit ceea ce ne asteapta pe toti de la portile Iadului. "Plecati de la mine, caci nu va cunosc."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce, poti sa zici ca Hristos a facut milioane de minuni si sa raspunzi adevarat a facut? salutul nu-si are rostul ca Hristos e Domn al Vietii nu al mortii

| rosini explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Hristos a facut milioane de minuni? Dar ce facea acel nene, cate o minune pe secunda? Mai avea timp sa manace sa bea si sa elimine urina si excremente?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru rosini):

Acel nene e Dumnezeu, a suferit ca om, dar era Dumnezeu pe pamant, evanghelistii spun ca nu incapeau in lumea toata cartile ce s-ar fi scris

| rosini explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai evanghelistii nu prea aveau acces la mai mult de 2 carti nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru rosini):

Erau martori oculari mai ai nevoie de carti?

| rosini explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Erau martori oculari pe naiba, evanghelile au fost scrise de oameni care nu l-au cunoscut personal pe Isus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru rosini):

Ai dreptate erau doar 4 apostoli din cei70, din care 2 din cei 12 - matei si ioan -

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu spunem pentru ca e un moment trist, pentru crestinism si daca te gandesti bine ar fi o mare bataie de joc sa se spuna asa ceva

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Pai cum sa fie un moment trist? Este momentul de extaz pentru orice crestin, ca doar a fost el pedepsit in locul vostru, chiar daca nu este foarte echitabil(adica o suferinta de cateva ore nu este la fel cu una eterna), datorita lui puteti voi sa o ardeti fericiti prin rai.
Si de ce ar fi o batjocura? Nu a murit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Chiar daca Sa jertfit pentru noi, este un moment cand orice crestin plange amarnic.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Plange amarnic? Te-ai uitat la filmul lui Mel Gibson in care iti arata o bucata de carne insangerata? Nu ca as fi insensibil, dar nu este chiar o suferinta atat de mare, au fost si sunt milioane de oameni care au suferit si sufera mai mult decat Isus si nu ajung Dumnezeu dupa ce mor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Sincer acum, daca nu ai fi ateu nu ai fi recunoscator? la filmul Cu Iisus cand vezi acele imagini nu ai plange? si in plus da multi oameni au suferit mai mult, dar oameni nu ar fi in stare sa isi dea viata pe cruce pentru un altul, si Iisus nu era dintr-e noi ''oamenii'' ci era insusi Dumnezeu.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Au fost oameni care si-au dat viata pentru tara lor, mame si tati pentru fii si ficele lor, au fost si torturati si batjocoriti. Totusi Isus a fost omorat pentru blasfemie si nu l-a omorat nimeni cu scopul ca sa le fie iertate pacatele lor si a omenirii.
Oricum ce spui tu este de bun simt, tine de intuitiile moarale umane, adica normal ca ai fi recunoscator pentru orice act pozitiv facut de oricine pentru tine. Cu cat cineva face mai mult pentru tine cu atat esti mai recunoscator, acest sacrificiu nu este decat un mecanism psihologic pentru a controla mintile crestinilor care cad prada acestei ideologii.
"la filmul Cu Iisus cand vezi acele imagini nu ai plange?"
De plans nu plang, dar empatia functioeaza in cazul oricarei persoane care nu este psihopata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Fie cum zici tu nu ma voi certa cu nimeni mai ales in aceasta zi Sfanta.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Tu te-ai certat aici? Hmm si eu care credeam ca doar ai vrut sa iti sustii opiniile, greseala mea tu doar te certai laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Exact mi-am sustinut opinile dar daca mai continuam evident ar fi degenerat o cearta asa ca mai bine nu.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vad acest "evident" ca si tine. Probabil pentru ca tu ai reactii violente cand cineva nu are aceeasi opinie ca si tine, de asta vezi tu acest "evident".

| BlackSulphur a răspuns:

Nici nu poate sa invie fara sa fi murit...
Insa poate sa moara fara sa invie!

Deci macar asta au facut si ei bun. Scuze ca te dezamagesc!

| rosini explică (pentru BlackSulphur):

Ei bine daca o ardem metaforic pot spune ca se refera la faptul ca Isus a fost "beat mort" si a inviat din betie avand in vedere ca transforma apa in vin. Eu nu am vazut pe nimeni in astea 3 zile cand Isus era mort sa spuna cineva ca a decedat.

| mihaitaLGP a răspuns:

E nu poate, doar e omipotent. Tu nu vezi ca invie cand are chef.

E ceva de genu : Be right back.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Esti ilogic. Moartea am serbat-o in Vinerea mare. Lucrul special nu este moartea, ci Invierea.

| rosini explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Pai am mai spus ca nu am auzit pe nimeni sa spuna "Hrisots a decedat" raspuns: "adevarat a decedat" nici macar in data de vineri pana sambata cat a fost mort. Auzi mi se spune ca sunt ilogic de catre un om care crede ca un zeu s-a reincarnat intr-un tamplar in Palestina acum 2000 de ani ca sa moara pe cruce ca altfel nu putea sa ne ierte laughing.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru rosini):

Nu ai cum sa te bucuri de moartea cuiva, ci de ceva unic pana atunci, si de efectele de dupa Inviere.

Oricum, cred ca esti constient ca daca El chiar exista, cei care au crezut si s-au mantuit o sa fie la mii de kilometrii fata de tine.

| rosini explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ei bine, am vazut oameni care chiar s-au bucurat de moarte cuiva. De exemplu cineva intra intr-o cladire plina de oameni si incepe sa traga, iar cel de langa tine moare oprindu-ti un glont fatal, o sa te bucuri ca a murit el si nu tu, fie ca vrei fie ca nu.

"Oricum, cred ca esti constient ca daca El chiar exista, cei care au crezut si s-au mantuit o sa fie la mii de kilometrii fata de tine. "
Nu inteleg ce vrei sa spui. Adica distanta dintre iad si rai se masoara in km laughing? Oricum doar religiile pot face din credinta oarba o virtute si nu un defect.

| rosini explică:

@morningstar
Ce vocabular de mahala om de paie. Ti se pare ca erectia penisului este ceva vulagar? Pai atunci copilasi iti spun sa ai rabdare sa mai cresti ca sa poti vedea lucrurile dincolo de pornografia pe care o vizionezi.

"Si de cand, ma rog, stii tu ce parte a vietii Lui ne intereseaza?"
Pentru ca am fost crestin, stiu foarte bine doctrina crestina. Dar stai ca vorbesc cu prosti care rad fara sa stie de ce rad, probabil si tu esti unul dintre "crestinii" care nu si-au citit biblia.
Daca aceasta doctrina cu moartea si invierea lui Isus nu ar fi aparut atunci nu ar mai fi fost nici un crestin, probabil acum veneati cu Allah pe aici. Intreg crestinismul se invarte in jurul mortii si inverii cu Jesus, asta ti-o spun ca probabil nu o vei afla prin lumea ta om de paie.

Si cand pui o intrebare ai bunul simt sa asculti raspunsul.