| Atti12 a întrebat:

Daca Hristos era incinerat, mai putea invia? Mi se pare inuman sa invie un om mort, pentru ca asa ceva nu s-a intamplat niciodata, nici un om nu a inviat pana acum. Poate daca Hristos a inviat doar la modul figurat? Sunt dovezi clare ca el a inviat fizic?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

" Daca Hristos era incinerat" DA ar fi reanviat. Mii si mmii de crestni au fost ARSI de romani, TOTI vor fi reanviati.
"Mi se pare inuman sa invie un om mort, pentru ca asa ceva nu s-a intamplat niciodata, nici un om nu a inviat pana acum.' NU MAI SPUNE, Biblia consemneaza MULTE reanvieri pana la Hristos.
HRISTOS a inviat FIZIC caci altfel CRESINISMUL NU AR fi avut continuare timp de doua mii de ani.

| ania a răspuns:

Sigur că putea învia și dacă era incinerat.Cine a creat universul din nimic poate reface un trup oricănd dotrește.La una dim întrebările mele am scris pe larg care consideră apologeții creștini că sunt cele mai importante dovezi în favoarea învierii lui Hristos.
Eu îl cred pe evanghelistul Ioan care spune ca a fost martor la răstignirea L ui și că împreună cu ucenicul Toma csre a spus că El nu crede pămă nu va pune măna pe trupul Lui, l- a atins si el după înviere.Ioan 20

| RAY a răspuns:

Ce natie primitiva, lipsita de ratiune,logica, nu exista nici o dovada ca a inviat cineva vreodata plus ca in biblie scrie ca aparea in jurul lor ca o stafie, daca pentru astia o dovada e doar a crede intr o carte, mai rau e ca ei cred ca ratiunea, logica este ceva negativa, de asta romani sunt ultimi din ue, o natiune primitiva

| anonimg a răspuns:

Pentru aceasta a venit Domnul Hristos: ca să moară și să învieze. Vrăjmașul oamenilor și al lui Dumnezeu s-a bucurat când a văzut pe Mântuitorul în mormânt. Dar când a văzut că a înviat a știut că zilele lui pe acest pământ sunt numărate.
Fără înviere omenirea toată ar fi căzut în depresie.
Dar prin înviere putem avea nădejde că Dumnezeu are puterea asupra morții, și că la final ne vom putea bucura de viață veșnică. Și putem să ne bucurăm chiar de pe acum.

| Celcestietot a răspuns:

Conform Bibliei, ma gandesc ca Iisus nu ar fi putut arde. Sunt dovezi ca Iisus a existat, doar ca nu a fost gasit trupul.

| mentholinks a răspuns:

Daca a inviat sau nu e irelevant. Cred ca mai mult rau a produs existenta sa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Hristos e Dumnezeu. De ce n-ar putea Dumnezeul cerului si al pamantului, al trecutului si al viitorului, al tuturor celor vazute si nevazaute să învie?
Sunt de acord cu tine ca un om nu poate învia, cel putin nu fara voia lui Dumnezeu, dar Dumnezeu insusi poate face orice.
Iti recomand sa te uiti la videourile astea:
https://youtu.be/kWSG5okmUr8

https://youtu.be/A0iDNLxmWVM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ar fi putut învia chiar și incinerarat...și spun asta cu gândul la învierea sfinților, unii dintre ei fiind uciși prin ardere, de animale sălbatice (vezi martirii din imperiul Roman), etc.
Dovezi ale învierii Sale se găsesc atât în cele petru Evanghelii (care nu se contrazic în detaliile învierii, fiind scrise de persoane diferite), cum ar fi ștergarul împachetat frumos (ce hoț lasă ordine la locul furtului? happy ), mărturiile paznicilor mormântului, ale femeilor, ale ucenicilor mai apoi... Alte dovezi sunt viețile schimbate de Hristos (El putând acționa) sau chiar existența martirilor.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dovezi ale învierii Sale se găsesc atât în cele petru Evanghelii (care nu se contrazic în detaliile învierii, fiind scrise de persoane diferite)"

Culmea e ca de fapt relatarile din Evanghelii despre inviere sunt diferite intre ele. Nici macar doua nu sunt similare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru noi, învățătura Sa este dovada. Și instinctul într-o oarecare măsură.

Pentru evrei au înviat proorocii dinaintea Lui. La învierea Sa, El a mai rămas pe Pământ pentru că așa a vrut El, în mod normal(așa cum o vom face noi) s-ar fi dus direct in Cer, mai ales că-L aștepta Tatăl cu ardoare.

Repet, nu lucrul fizic ar trebui să fie dovada ci sufletesc, învățătura nu trupul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Toti vom invia (1 Corinteni 15:22), indiferent ca unii au fost incinerati sau nu. Bine este ca trupul omului sa nu fie incinerat, deoarece este templu al Duhului Sfant (1 Corinteni 6:19).
Dovezile despre invierea lui Hristos sunt scripturale: Hristos a fost vazut inviat chiar si de 500 de frati o data (1 Corinteni 15:6), pe langa faptul ca s-a aratat Sfintilor Apostoli, si acestia s-au incredintat ca este viu inclusiv punand mana in ranile Lui cauzate de rastignire. Sfantul Apostol Toma a exclamat convins in sfarsit de invierea lui Hristos: "Domnul meu si Dumnezeul meu!" -Ioan 20:28
Fara invierea lui Hristos, zadarnica este credinta voastra si propovaduirea noastra, spune Sfantul Apostol Pavel la 1 Corinteni 15:14.
Pentru acest adevar al invierii lui Hristos, ucenicii Lui si-au pus viata si nu si-au iubit sufletele lor, pana la moarte (Apocalipsa 12:11). Atat de convinsi au fost de invierea lui Hristos, incat nu s-au lepadat de El, chiar daca au fost prigoniti, torturati si omorati, ei, familiile lor si prietenii lor.
Marturia sangelui lor este un motiv si pentru noi cei de azi sa credem in Hristos si in invierea Lui, ca incepatura a invierii noastre.

| GicaGigekGica a răspuns:

Trebuie sa crezi, nu trebuie dovezi!

| Ineys a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Daca ar merge toate asa in viata, toti ar crede.

| Whateverrr a răspuns:

Omeneste vorbind, e imposibil. Dar El a fost si om, si Dumnezeu.