| kira30 a întrebat:

Inca mai credeti ca Dumnezeu este nedrept si crud cu voi? Cititi articolul si veti afla nu e deloc asa.

Răul pe care îl vedem în alții ne revoltă întotdeauna pentru că nu vrem să ne afecteze. Cu atât mai mult ne revoltăm atunci când victimele răutății sunt tocmai oamenii cei mai fragili și nevinovați. Dar îngăduița pe care Dumnezeu a dat-o răului pe pământ are pedagogia de a ne lămuri că păcatul există doar pentru că binele nu este dus la desăvârșire, altfel spus răul se manifestă acolo unde oamenii nu sunt sfinți.

Mulți oameni neagă existența lui Dumnezeu tocmai pe considerentul că bunătatea și dreptatea divină sunt antagonice cu îngăduirea atrocităților. Însă răul dus la extrem este tocmai argumentul că Dumnezeu trebuie să existe în mod necesar.

Așadar...

Eși convins că Dumnezeu a fost cânva nedrept cu tine?

Află cum este să fii condamnat la închisoare pe viață pentru o crimă pe care nu ai comis-o, și să execuți pe nedrept 27 de ani de pușcărie până reușești să-ți faci dreptate. Află cum e să fii și violat în tot acest timp, și totuși să găsești puterea ca la sfârșitul acestei amarnice experiențe să spui că ești un om binecuvântat de Dumnezeu. Sau, află cum este să găsești puterea de a mulțumi criminalului pentru că ți-a destăinuit locul în care ți-a îngropat fiica.

Crezi că duci o viață grea?

Gustă atunci din calvarul unor părinți a căror unic copil a dispărut fără urmă.

Ți s-a părut până acum soarta ironică?

Dacă da, atunci cum crezi că este să fii agent de poliție iar fiica ta să fie răpită, violată și ucisă, în timp ce tu ești "on duty"?

Crezi că pentru moarte ar trebui să se pregătească doar bătrânii?

Află că poți să mori chiar astăzi, pe stradă, sau diseară, după un concert, după o petrecere sau chiar noaptea, în timp ce... credeai că dormi liniștit.

Zici că păcatele "mici" nu stau la baza celor "mari"?

Află cum moartea ți se poate trage doar de la bijuteriile pe care le iubeai. Sau pentru că "ți-a plăcut viața" în cluburi.

Află cum educația de răsfăț pe care a primit-o un tânăr de la părinții săi, a fost factorul decisiv pentru care și-a omorât la maturitate soția și copilul nenăscut încă. Sau află cum fiica răsfățată și-a omorât propria mamă, doar pentru că aceasta a îndrăznit să o ferească de relația cu... viitorul ei complice la crimă.

Crezi că nu te-ar mai putea surprinde cu nimic oamenii pe care îi iubești?

Află că soțul/soția poate duce o viață dublă fără să ai habar. Află cum este să descoperi la vârsta maturității că ai o mamă criminală sau că soțul este homosexual.

Nu crezi că iertarea dușmanilor este o poruncă necesară în primul rând pentru tine?

Află cum revolta de a fi înșelată în repetate rânduri, o conduce pe o femeie credincioasă la răzbunare și în final la crimă premeditată față de... fostul soț și actuala lui soție.

Crezi că oamenii nu se pot schimba în rău, chiar dacă i-ai știut dintotdeauna de bună credință?

Află cum este să fii căsătorită cu un soț extraordinar, dar care după ce pleacă în războiul din Vietnam se întoarce schimbat, apoi devine din ce în ce mai violent, până ajunge să... te vâneze cu pușca.

Crezi că omul fărădelegii nu se ascunde și sub masca omului drept?

Afllă cum, după mulți ani de cercetare, "cel mai bun polițist al anului" dintr-un oraș, s-a dovedit a fi violator în serie. Sau, află cum un afacerist, respectat de întreaga comunitate pentru religiozitatea sa, și-a ucis fiica vitregă cu sânge rece... și nu din motive "mistice".

Crezi că mânia nu este verișoara bună a crimei?

Atunci află că nervii te pot împinge să ucizi și... din greșeală.

Credeai că fără trudă duhovnicească ți-a picat din cer "iubirea vieții"?

Află cum cel pe care îl iubești nu este "Romeo" cel mult așteptat ci un excroc care se folosește de tine până va obține ceea ce vrea: sexul și eventual banii.

Zici că pasiunea iubirii nu se poate transforma în crimă?

Află câte cupluri au ajuns să pună la cale crime din pricina iubirii pătimașe.

Vrei pedepsirea drastică a criminalilor?

Atunci gândește-te cum este când afli că ucigașul în serie care a fost condamnat la moarte, a avut parte de o copilărie tragică, cu părinți care l-au abuzat, fapt ce l-a mutiat sufletește pentru tot restul vieții?

Crezi că violatorii și criminalii nu merită o a doua șansă?

Află cum unul din criminalii a patru persoane se predă singur poliției, și își recunoaște vina pentru a face dreptate, după trei ani în care nu a mai suportat mustrările de conștiință.

Da, cazuri tulburătoare! Și totuși nu inventarierea atrocităților ne interesează ci procesele sufletești cele mai intime care îl fac pe om să decadă treptat până la stadiul diabolicului.

Descoperă cum mobilul crimei este de fapt sinteza tuturor patimilor și frustrărilor făptașului, cumulate cu dezamăgirile lui față de cei din jur.

Află câtă vină poartă părinții pentru educația copiilor ajunși infractori la maturitate.

Află cum iubirea de bani, iubirea de sine, mândria, sunt păcate aducătoare de moarte... la propriu.

Află cum consumul de pornografie duce în timp la crimă și viol.

Află că pe fondul unui mare rău, Dumnezeu rânduiește să se facă un mare bine.

Află cum dragostea de mamă mută instituțiile din loc.

Află cum pedeapsa justiției are pedagogie izvorâtă din grija lui Dumnezeu față de creație.

Află că până la urmă tot răul se află și are pedeapsă, fie aici, fie în veșnicie, fie și aici dar și în veșnicie.

Vă îndemn să urmăriți câteva emisiuni de pe Investigation Discovery, dar înarmați cu multă rugăciune, căci resentimentele față de criminali pot stârni adevărate furtuni sufletești.

Veți fi uimiți de câtă teologie grea veți descoperi în spatele tragediilor.

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Dumnezeu nu este nedrept și nici crud. Omul a fost creat cu liber arbitru putînd fie să asculte fie să se răzvrătească. Adam a dorit să stabilească singur ce este bine și ce rău, susținînd astfel că omul se poate guverna singur. Dacă Dumnezeu ar fi intervenit i s-ar fi reproșat că face abuz de autoritate și poate că oamenii întradevăr se pot autoguverna. De aceia le-a permis o perioadă de timp să se conducă singuri. Ceea ce ai menționat sînt rezultatele guvernării umane. Dar din iubire a luat măsuri pentru a îndrepta lucrurile.

7 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Sa nu uitam de copiii nascuti morti/surzi/malformati etc.
Dar asta nu e relevant, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Care multi oamenii 21000 de mii din 20 de milioane da foarte mult singur, romanii sunt asa un popor bun si iubitor, cei care fac rau sunt ateii ei au furat tara timp de 21 de ani, ei conduc tara au biserica de 4 miliarde de euro, ateii fac tot raul nu?
din cauza la ateii plecam la alti ca sa putem sa ducem un trai decent nu jalnicul trai din Romania un salar de nimic, preturi mari, dar ateii sunt de vina sigur

| WholeWorldTeam a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc happy Nu te mai strofoca sa convingi vreun ateu sa creada pentru ca este in zadar.Doar nu sune in Biblie legat de lucrul acesta? In pilda cu bogatul nemilostiv cand a ajuns in iad si a spus : Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.

Si ateii din zilele noastre au Sfanta Scriptura.Au cele 4 Evanghelii care contine invatatura cea mantuitoare pe care ei o nesocotesc.Deci daca nu asculta de asta nici daca daca ar invia mortii sa le spuna ca este o viata dincolo nu ar crede.Au fost cazuri adevarate cand au venit multi de dincolo.Si ei ce fac? Vin cu teorii legate de moarte clinica si ii spune omului Mai omule ai visat.Sau ce ai vazut in moartea clinica nu este adevarat. Sau altii ii fac nebuni pe cei care se intorc de dincolo si rad de ei.Deci vezi? Degeaba invie mortii si degeaba au scriptura pentru ca pe toate le nesocotesc si cel mai rau e ca le si hulesc si isi bat joc spre a lor pierzare. Apreciez ca vrei sa Il marturisesti pe Hristos inaintea lor insa e cam inutil. Daca lucruri mai vrednice de crezare nu vor sa le creada si pe taoate le nesocotesc, degeaba te strofoci.Mai bine roaga-te pentru ei daca vrei sa ii ajuti. Numai bine! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns:

Sincer, tu ce crezi ca este raul? Si de ce este folosit raul? Avem nevoie de rau? Spune sincer parerea ta, daca nu vrei sa spui public imi poti trimite un mesaj, dar chiar vreau sa vad conceptia ta despre RAU. Daca doresti, bineinteles. happy

| alexantohi a răspuns:

Dumnezeu a fost nedrept si cu mine dupa ce mi-a luat sufletulo pe care il iubeam mai mult decat pe mine. Dumnezeu ie nedrept si ar trebui sa se faca dreptate! 1