| PorumbRodica1965 a întrebat:

Inchinarea curata adusa lui Dumnezeu, inseamna a respecta principiile Lui, a face binele semenilor nostri, a ne pastra separati de lume si de practicile ei care nu sunt in conformitate cu vointa lui Dumnezeu. - Considerati, ca cei care au trait sau traiesc in aceste zile departe de invataturile lui Dumnezeu adevarate, expuse in Biblie, trebuie sa fie urmati de copiii lor? Trebuie sa practice si copiii invataturi false care nu sunt in conformitate cu ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

Credinta nu se moștenește, se dobândește. Fiecare personal va răspunde pentru faptele lui. Însă mulți considera ca este un păcat dacă părăsești religia părinților (chiar dacă nu este în conformitate cu vointa lui Dumnezeu).

| PorumbRodica1965 explică (pentru ada92):

Multumesc Ada92, esti,, pront" pentru. Marturie temeinica > Brava!happy

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu respecti ceea ce cere Dumnezeu inainte de ai intreba pe alti? Dumnezeu SPUNE: Cine ma iubeste pe Mine RESPECTA PORUNCILE MELE, respecti tu LEGEA CELOR 10 PORUNCI de-i interoghezi pe alti? Te uiti tu la barna din ochul tau inainte de a te uita la paiul din ochiul altuia? Cine suntem noi sa-i judecam pe alti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Hei, hee Danut,! Dar aici este vorba de judecata fiule? Pentru ca nu esti atent la intrebare cu, inima, cu mintea, nu poti nici raspunde potrivit. Uite exemplul Ade92. Se vede ca are invatatura sanatoasa. happy

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce legatura are, una cu alta? Intrebarea ca intrebare dar "ocolirea" cu "indemanare" a adevarului cum se numeste de astia care spun ca LEGEA nu mai este valabila?

| sublime89 a răspuns:

Daca D-zeu e atotputernic, dar nu a fost in stare sa creeze o lume pe placul lui, atunci e un zeu foarte jalnic.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Scumpete, sa nu-ti fie cu suparare, dar minea ta este cea care este de plans. Este Dumnezeu cauza lumii stricate si plina de rautate si suferinta? Parca am mai discutat acest subiect, dar am ramas doar la ceea ce am asternut in scris?

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca el a creat lumea, si daca stia dinainte ce urma sa se intample, atunci normal ca el e cauza lumii stricate. E chiar atat de greu sa-ti dai seama de atat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dorim salvarea cuiva, ma tem ca va trebui sa intram in mocirla dupa el si sa ramanem curatindca asa facut-a cuvantul intrupat, a coborat printre bolnavi sa-i faca sanatosi, fara a se inbolnavi si el.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da. Stii cum a spus apostolul Pavel :,, ma fac ca ei, ca sa-i castig de partea adevarului " Dar aceasta coborare trebuie sa fie limitata, asa cum ai spus tu, sa nu ne intineze, sa stim sa fim selectivi. Nu? Stii cum este scris si in cartea Proverbele : Dupa cel,, nebun" sa lasi, dar nu peste masura, sa te creada el, ca tu, esti mai nebun ca el ". happy

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun