| anonim_4396 a întrebat:

" Indeparteaza ispita si nimeni nu se va mai mantui " ce inseamna mai exact?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

E cum acuzi pe cineva de furt, chiar dacă a făcut-o de foame, tu frumos cu burta plină, pe banii părinților, fără să te gândești că o situație dificilă te-ar transforma în cel mai hain animal. „Sfânt" poate fi oricine, dacă nu e pus în circumstanțe solicitante.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Sfințenia este ceva absolut, nu relativ. Ea nu depinde de circumstanțe.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai înțeles ce am vrut să spun și nu ai observat niște ghilimele. Oricum, mai nimic nu e absolut, ci doar în capul religioșilor fanatici.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Am înțeles, crede-mă.
În plus, dacă totul ar fi relativ, ar fi un haos.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-un haos „infinit" este inevitabil să se formeze și ordine. Însă relativismul nu văd de ce ar implica haos. În plus, chiar totul ce ține de mișcare e relativ (cu excepția luminii). Fizica relativistă.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt multi bolnavi la calculator, unii inventeaza salvatori, altii mantuitori DAR NIMENI NU se poate mantui, NOI putem fi DOAR manuiti iar singura fiinta din univers care poate mantui este CREATORUL UNIVERSULUI. Deci fraza este sofismul unui CRETIN care habar nu are ca NIMENI NU SE POATE Mantui ci DOAR POATE FI mantuit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E așa de simplu.
Marii oameni ca Isus, Budha, Mohamed, Lenin, au o idee fixă, vor să salveze lumea. A mântui înseamnă a salva.
De ce anume vrea să salveze Isus lumea? De vina păcatului originar și de păcatele pe care le face omul după ce se naște, până moare. Și cum face asta Isus, ia păcatele tuturor asupra lui. Astfel fiindcă plata păcatului este moartea, așa scrie în Biblie, el acceptă să se sacrifice pe cruce, să moară el, ca să salveze pe tot restul lumii de la moartea datorită păcatului. Ei, dar de ce păcătuiesc oamenii? Fiindcă sunt ispitiți de diavol. Ei dar cum ar fi dacă diavolul nu ar ispiti? Astfel ispita ar fi îndepărtată. Așa fac călugării de la Atos de exemplu. Acolo pe acel vârf de stâncă nu are acces nici o femeie, astfel ispita este îndepărtată. Mai păcătuiesc ei cu femei? Nu. Mai este nevoie să fie ei salvați. mântuiți? Nu. Dar dacă ispita ar fi îndepărtată de la toți oamenii? Nimeni nu mai păcătuiește, toți devin îngerași doar că nu au aripioare. se mai mântuie, salvează cineva? Nu că nu au nevoie de salvare, și Isus își pierde obiectul muncii. nimeni nu se va mai mântui, pur și simplu, că dacă nu a păcătuit, nu mai are nevoie de mântuire. Deci este nevoie de ispită, deci este nevoie și se diavol, să fie piesa completă. Și iată cum ajungem la Hegel, Marx și Lenin, la unitatea și lupta contrariilor din filozofia materialistă marxist leninistă, căci și ei vroiau să salveze lumea, să o mântuiască. Și iată cum aflăm din întrebarea dtale un adevăr fundamental de pe lumea aceasta. Dumnezeu și diavolul nu pot unul fără altul. Ca la Liga 1 la fotbal. Un sezon câștigă unul campionatul, alt sezon, celelalt, alte ori e meci nul, alteori e blat și se merge pe pariu, ca în cartea lui Iov din Biblie.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru sadrian46):

In mintea stramba si lucrul drept se stramba

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Adica fara diavol crestinii sunt niste nulitati.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu poti castiga nimic, fara a depune efort