| Genesis2014 a întrebat:

Institutia biserică,un show ce,, prinde" la turmă!?
http://www.youtube.com/watch?v=L2T8hJhonik&feature=youtu .be

10 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Din pacate asa este o institutie asa puternica si influenta cum e biserica a ajuns sa fie influentata cu bani de cei care au interese lumesti si care doresc sa manipuleze populatia

| Genesis2014 explică (pentru LittleBugsBunny):

Dintotdeauna politica a fost infrațită cu religia.
Totul se reduce la interese materiale si controlul plebei!
De la Constantin cel,, mare''care si-a ucis propriul fiu si a fost declarat,, sfant'', religia a fost egala cu politica. fiindca aveau interese comune. Astazi la fel.

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Genesis2014):

Ma bucur ca esti una din putinele persoane care spun asta cu voce tare eu am ajuns la conluzia ca toate religiile sunt aceeasi minciuna ambalata diferit...

| Genesis2014 explică (pentru LittleBugsBunny):

Si eu ma bucur ca mai sunt persoane carora li sau luminat mintea!
Toate religiile au fost inventate si infratite cu fortele politice din toate timpurile.
Totul pentru interese materiale si control asupra multimii!
Constantin cel,,mare'' a pus bazele acestei plăgi a societatii numită iudeo-crestinism,apoi popimea pe care l-au urmat,au inventat tot felul de sarbatori,tradiitii,ritualuri, moaște, inchinaciuni la tablouri, statui, inchinăciuni si destăinuiri la popi, etc.etc.,totul reducandu-se la beneficii materiale.
Pana si biblia descrie CLAR ca Dumnezeu nu locuieste in temple facute de maini, dar acesti șmenari ai plebei, intotdeauna au stiut cum să traduca prostimea cu abureli mistice.
Din nefericire Romania incă este pe locul 1 in Europa la indobitocirea populatiei cu misticism religios! Culmea, suntem si codasii nivelului de trai!
Oare chiar romanii in general sunt atat de orbi sa nu vadă ce este evident?

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Genesis2014):

Normal ca nu este evident spitale nu sunt scoli nici atat nu zic de autostrazi transport public somaj etc etc doar sunt destule dar se face o biserica noua la fiecare colt de strada pentru ce mama ei de treaba nu inteleg...

| Genesis2014 explică (pentru LittleBugsBunny):

Biserica Ortodoxă Română se află în topul celor mai profitabile instituţii din ţară, veniturile continuând să crească neâncetat.Arhiepiscopiile şi Mitropoliile din ţară deţin averi uriaşe, de la clădiri, afaceri, 40 hectare de teren arabil, 35 de mii de hectare de pădure până la trustur de presă, radio, televiziune, hoteluluri, spitale private, etc.TOATE SUBVENTIONATE DE STAT!
Multe organizaţii nonguvernamentale au atras atenţia asupra bogăţiilor Bisericii, stârnind un val de dispute publice, dar din interese politice aceste semnale au ramas fara raspuns (politicul se foloseste de sistemul religios si invers)! Romania are cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Uniunea Europeană, pe întreg teritoriul României există 19.000 de biserici şi doar 400 de spitale.
,, Nota'' de plata probabila : 400.000.000 de Lei. Bani din care s-ar putea construi 15500 de scoli. Sau :peste 300 de kilometri de autostrada. S-ar putea utila cu aparatura de top international 40 de centre medicale de excelenta.
Cu imensele sume de bani donate de stat, s-ar finanta 9000 de transplanturi (vieti salvate) Sau 8000000 de nasteri.Intrebarea este:,, salvarea''romanului consta in aceasta institutie? sau...

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Genesis2014):

Trebuie sa intelegi ca acest lucru cu bbiserica nu e de ieri de azi e inca de la formarea Romaniei de cand domnitorii aveau titlu de Io(cel ales de dumnezeu) fiind considerati mesagerii lui dumnezeu asa cum e papa azi domnitorii ofereau terenuri bani etc preotilor pentru a spune poporului ca domnitorul e mesagerul domnului is daca nu te supui domnitorului nu te supui lui dumnezeu totul incepe de la nastere de cand copilul este botezat si i se baga in cap in scoala acasa pe strada net s.a.m.d ca el este pacatos inca de cand s-a nascut(pacatul originar) si numai daca se duce la biserica si este supus domnului va fi mantuit si va ajunge in rai intr-un loc mai bun decat acesta copilul este invatat sa traiasca in frica in teama fata de un creator mai puternic decat el si sa se roage la el atunci cand se loveste de un obstacol desi ar trebui sa se ridice si sa munceasca pentru a il depasi...asta este putini scapa din toata povestea asta iar cei care o fac sunt considerati fapturile diavolului. Oamenii de stiinta care au dezlegat misterele lumii erau considerati eretici fara ei inca mai credeam ca dumnezeu sta in cer si pamantul este plat traind in pesteri deci biserica te ajuta cu exact nimic

| Genesis2014 explică (pentru LittleBugsBunny):

Ai idee cati,,eretici'' (considerati de biserică) au fost ucisi,mutilati,minimalizati,torturati, de-a lungul secolelor?
Oare de ce? Este logic, de ce. Fiindca aceasta clasa parazita a popilor, ar fi pierdut,, teren'' si le scadea autoritatea asupra plebei. Traim timpuri ale schimbarii, negresit se va infaptuii aceasta schimbare in constiinta omenirii globale.NU SE POATE ALTFEL!

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Genesis2014):

Https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?ref=ts&fref=ts

http://www.youtube.com/channel/UCj0hTeT5BgmJZ6S547KOnKw

sa razi un pic da stiu de eretici...inchizitie armata bisericii templierii cat despre clipul tau e graitor dar ma intreb cum de oamenii sunt asa prosti? ce or crede ca fiind calcati in picioare isi arata mai multa supunere fata de cel de sus pff