| DyNo a întrebat:

Intr-o intrebare anterioara v-am intrebat daca Dumnezeu, cel din BIblie, poate sa aiba defecte de tip uman, cum ar fi gelozia, ura, xenofobia etc. Numai stiu daca va aminti-ti intrebarea, uitati-o aici:
http://www.tpu.ro/religie/poate-dumnezeu-sa-aiba-defecte -de-tip-uman/
Toti crestini mi-ati spus ca nu are defecte de tip uman.
Asa ca eu va rog sa deschide-ti biblia si sa cititi:
Deuteronom 5:9
"Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti, caci Eu Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu GELOS, care pedepseste faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si al patrulea neam al celor ce Ma urasc."
PS: As vrea sa nu va abatati de la subiect.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Perfect!

| DyNo explică (pentru EmaS):

Serios? Ai citit intrebarea asta, pana la capat. Citeste Deuteronomul, sa vezi cat de perfect este zeul Iahve, tradus prin Dumnezeu.

| shadovv a răspuns:

Defecte de tip uman? Ce e ala defect? De ce un defect ar fi de tip uman? Daca defectele se pot clasifica, ce alta categorie mai exista decat cel uman?

| DyNo explică (pentru shadovv):

Si animalele domestice, pot sa aiba defecte, de exemplu, si o anumita piesa, poate sa aiba un defect, o masinarie, poate sa aiba un defect etc. Gelozia, este un defect de tip uman, uneori si animalele sunt geloase, dar nu asta este idea.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Deci gelozia e un defect de tip uman dar si animalele au acest defect dar nu asta este ideea... esti nonsensic. Tu cand vorbesti si folosesti cuvinte te gandesti putin la sensul acestora? Ce inseamna ele de fapt? Ai spus ca si o piesa poate avea un defect. Pai atunci tu complici foarte mult aceasta notiune pentru ca defectul, daca apceptam sensul acesta, este subiectiv. Ce ti se pare tie defect poate mi e nu mi se pare. Cum notiunea este subiectiva nu putem discuta despre ea caci intram in polemici neadecvate din punt de vedere semantic.

Pana la urma ce e defectul in sine?

| DyNo explică (pentru shadovv):

Nu pricep ce este asa de filosofic in "intrebarea" mea. In Biblie, insusi Dumnezeul ( biblic ) ii afirma lui Moise ca este gelos, gelozia este clar un defect, numai incerca sa-l aperi pe Iahve ( tradus prin Dumnezeu ). Referitor la aceea piesa. Pai sa zicem ca televizorul tau are o piesa stricata, cu un defect, si din aceasta cauza nu mai functioneaza, nu cred ca este o calitate, faptul ca aceea piesa este stricata, deci are un defect. Dar parca am zis ca nu vreau abateri de la subiect.
Deci este calr ca gelozia, este un defect, si defectul nu este o calitate, ca smerenia, de exemplu.
"Ce ti se pare tie defect poate mi e nu mi se pare." - hai sa o mai scurtam acum. Deci, vrei sa zici ca tu nu consideri gelozia un defect al Divinitati biblice?

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Gelozia e un defect si dupa parerea mea dar aplicata la uman (adica eu sunt gelos pe un om care poseda ceva ce vreau eu). Eu nu cred ca termenul "gelos" din textul biblic prezentat are sensul uman caci de ce si pe ce ar putea Dumnezeu sa fie gelos? Si chiar daca ar fi gelos eu nu sunt in stare sa fac acu psihanaliza cu o entitate cu mult peste ratiunea umana.

Nu pricepi ce e filozofic in intrebarea ta? Pai asta e problema. Nu gandesti speculativ si nici nu ai dubii (indoiala e prim factor in stiinta aia pe care o adorati voi ateii asa de mult...).

| DyNo explică (pentru shadovv):

De ce ar putea sa fie gelos Dumnezeul biblic? Pai daca te uiti mai sus de citatul pe care l-am dat eu, vezi ca Iahve ( Dumnezeu ) ii da cele 10 porunci lui Moise. Cand ajunge la cea prin care spune sa nu te inchini altor zeii, el asta spune, ca este un Dumnezeu gelos, adica ca este gelos pe ceilalti zei, din aceasta cauza le-a spus oamenilor sa nu se inchine lor, prin cele 10 porunci transmise lui Moise. Zeii elohim erau in numar de 7, printre care si Iahve, cel care i-a dat poruncile lui Moise.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Nu stiu de unde ai scos asta dar religia mea nu spune acest lucru. Daca tu crezi ca ma inchin la un anumit zeu dintr un panteon mai mare atunci esti pe cai gresite.

| DyNo explică (pentru shadovv):

Nu am spus niciodata ca te inchini unui panteon...

| Dandanache a răspuns:

Celebrul ateu Richard? Sa Fie Dawkins? Logica propovadurii, ca e crestina sau atee: invata sa scrii, sa te exprimi.

| Dandanache a răspuns:

Si cum ai tras tu concluzia ca eu sunt prost? E ceva in raspunsul meu ce m-a dat de gol? Sau ai vrut doar sa ma jignesti gratuit? Dragule, profil de prostanac manifesti tu, dar m-am ferit sa afirm asta pana acum. O sa iti aduc si argumente: scrii ca un agramat, te exprimi ca un marlan si ai impresia ca poti sa ii incui pe toti culegand informatii de pe internet. Dovedesti ca nu ai cunostinte de teologie, nu ai citit Biblia, nu stii dogmele Bisericii Crestine, dar vii cu citate si versete, ca sa te contrazici cu altii. Esti prost crescut, nu esti capabil de un dialog civilizat, jignesti cu usurinta, nu accepti polemici constructive, doar atacuri verbale. Nu ai opinii personale, nu formulezi concluzii gandite, revii cu aceleasi idei si idei pe care le gasesc pe toate forurile ateiste. Toate astea le spun dupa ce ti-am urmarit raspunsurile din ultimele zile. Stiu ca suna dur, dar raspunsul acesta nu s-a vrut o jignire, ci doar o sincera apreciere. Asadar, astept un raspuns critic din partea ta, daca acesta e analiza sincera a activitatii mele pe site. Sau doar niste injuraturi, daca doar asta poti.

| Dandanache a răspuns:

Urmareste-ma atent, ti-am explicat si mai sus: e parerea pe care mi-am facut-o, cu un consistent ajutor din partea ta, citindu-ti raspunsurile din ultimele zile. Ti-am adus si argumente de ce cred asta. Intrebarea mea era insa justificata: cum stii tu ca sunt prost, citindu-mi doar un raspuns? Nu te mai victimiza, daca cineva ar trebui sa fie raportat, ar trebui sa se inceapa cu tine si raspunsurile tale.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este cel mai mare criminal, violent, nebun personaj din literatura lumii acest viclean zeu evreu are multi sclavi cam 2 mld multi din ei lau schimbat cu isus = horus, e clar ca dumnezeu este creatia omului

| DyNo explică:

Sigur ca primesti. Multumesc mult!
De la un anumit numar de puncte te pune sa verifici intrebarea, daca este scrisa corect, daca este la categoria potrivita etc.

| DyNo explică:

Nu mi-a fost nici odata fica de iad, rai si toate legendele facute acum vreo 2000 de ani de niste antici analfabeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci are.moaaama ce discoperire? chiar e din biblie? ia sa vad.da ma chiar de acolo.ei asta e.siii? da tu ce ai mai cetit din biblie? sau treci asa doar pe la ateism si iei de acolo intrebarile astea teligente? bravo.te descurci.da mie-mi place Dumnezeu asa gelos cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incredere in ateistul.cand vei muri, va fi langa tine, te va calauzi, si-l va durea la 5 m in fata gandindu-se la coliva, mancarea si bauturica de la comemorarea ta.ateistuleeee? esti dumnezeul propriului site? ce de adepti ai nebunule.

| DyNo explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, tie iti place de Dumnezeul biblic asa gelos cum este, bine, nu am nimic impotriva.
Eu am zis in Post-Scriptum, ca nu vreau abateri de la subiect.

Răspuns utilizator avertizat
| FuckTWorld a răspuns:

Dumnezeu este creatia oamenilor, are o gramada de defecte de tip uman. Dacă Dumnezeu a vorbit, de ce nu este lumea convinsă?happy."Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach. Citiți însăși Biblia. Citiți afirmațiile preoților. Veți înțelege că Dumnezeu este cel mai disperat personaj, cel mai rău personaj negativ din toată literatura de ficțiune.Numai bine!