| Jardelin a întrebat:

Intr-un ziar cu evidente tendinte antiortodoxe si antiromanesti a aparut recent un interviu cu Dan Puric in care acesta relateaza experienta sa cu Parintele Iustin Pirvu si impresiile care l-au marcat dupa convorbirile avute cu marele monah. Intrebarea mea este:

Ce parere aveti despre Dan Puric? Ati vazut emisiuni cu el sau ati ascultat conferinte de-ale lui? Ati citit ceva din ce a scris?

Tinerii il iubesc, il asculta cu placere si il indragesc pentru curatenia si sinceritatea sufleteasca cu care vorbeste despre românism si frumusetea Ortodoxiei. Si eu il apreciez foarte mult. Credeti ca ar fi bine pentru Romania sa mai existe niste "Dan Purici" care sa schimbe in bine spiritul acestui popor?

Mai jos interviul:

http://adevarul.ro/......index.html

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îl respect pe artist Dan Puric, nu pe Dan Puric - fanatic religios.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Hai ca exagerezi! Nu e de loc fanatic religios. Omul are o credinta, vorbeste oamenilor despre ea, explica niste lucruri si lumea il apreciaza! Daca ar fi cu adevarat fanatic nu cred ca ar avea audienta!

Sincer sa fiu, dupa ce i-am citit din carti si dupa ce l-am ascultat pe ici pe colo, cred ca mai fanatic sint eu ca el! Dar daca sint sau nu fanatic, ramine la aprecierea celor care ma cunosc. (Eu zic ca nu, pentru ca resping manifestarile religioase extreme.)

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Orice credincios exagerat, care nu-şi ţine credinţa pentru el şi încearcă să o impună altora, se transformă în fanatic religios. Şi da, probabil chiar eşti mai fanatic decât el.
http://dexonline.ro/definitie/fanatism

Mă rog, dacă preferi: "Îl respect pe artist Dan Puric, nu pe Dan Puric - om religios".

| Jardelin explică (pentru NOname):

Uite pentru ca ai intervenit cu un raspuns la intrebarea mea (si iti multumesc), am o intrebare special pentru tine:

Cum iti explici ca un artist, un om inteligent, cu o minte cultivata, crede in Dumnezeu, este ortodox, apreciaza si iubeste Ortodoxia, in loc sa vorbeasca negativ despre ea, sa o denigreze si sa imbratiseze ideile atee?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Nimeni nu-i perfect. : ))

| Jardelin explică (pentru NOname):

Ha, ha! In categoria "nimeni" recunosti ca sint cuprinsi si ateii, nu-i asa?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Desigur. Nici nu cred că au pretenţia, asemenea unor religioşi, de a fi consideraţi perfecţi.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Da, din pacate imperfectiunea ateilor se vede cel mai mult aici la categoria Religie...

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Părerea ta.

| ErrorFound a răspuns (pentru Jardelin):

"Cum iti explici ca un artist, un om inteligent, cu o minte cultivata, crede in Dumnezeu, este ortodox, apreciaza si iubeste Ortodoxia, in loc sa vorbeasca negativ despre ea, sa o denigreze si sa imbratiseze ideile atee?"

-Sunt artist. Nu sunt crestin. De obicei, artistilor nu le pasa de religie si nu se baga. Am cunoscut un maestru(tot ateu) care mi-a spus: "du-te picteaza-le si neghiobilor astora prin bisericii ca-i rost de facut bani usor".

Un om inteligent nu se baga in problema religiei, este un subiect Tabu. Daca ar spune ca este ateu si-ar pierde din credibilitate, fiindca ateii sunt considerati "rai".
Bine ca n-ai bagat si savantii in asta ca te faceai de tot rahatul turcesc.

| Jardelin explică (pentru ErrorFound):

Bai artistule, ia da-mi si mie un PM cu niste creatii de-ale tale, ca vad ca de la inaltimea geniului tau artistic l-ai facut muci pe Puric, de unde inteleg ca tu trebuie sa fii cu mult deasupra lui ca valoare si iti poti permite remarci de felul acesta!

P.S. Nu te dau in git lumii cine esti!

| ErrorFound a răspuns (pentru Jardelin):

Nu prea vad cum se pot compara creatiile. Puric e actor(am aflat ulterior) si eu pictez/desenez. straight face
Ce remarci am facut ma rog? Pe cine am jignit?

P.S. Nu ma compar cu Puric.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu l-am ascultat de zeci de ori. Este un om deosebit. Chestia este ca multi dintre slujitorii Domnului nu-si merita numele de preot.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru U2lrish):

Alooo! Raspunde-i celui care a pus intrebarea. Eu n-am pus nici o intrebare!

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-a sarit ceva in ochi: antiortodox si antiromanesc. Astea-s sinonime?
Nu ar fi bine pentru Romania, oamenii trebuie sa invete sa fie buni fara sa se gandeasca la rasplata sau pedeapsa, iar cat timp exista povesti de genul, n-o sa se intample asta.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Nu-s sinonime! Sint doua lucruri diferite si cred ca si tu stii asta foarte bine. Te rog fii mai clar cu ultima fraza. Sincer, nu am inteles ce ai vrut sa spui!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Religia face mai mult rau decat bine; oamenii nu sunt buni ca sunt, ci pentru ca ceva ii obliga, astfel strang frustrari si devin mai rai decat ar fi daca nu ar fi obligati sa faca pe bunii, apoi adormirea mintii cu povesti stiintifico fantastice, asta iar face rau tarii, oamenilor, diavoli, pedepse divine, vindecari miraculoase, nimic nu exista, spunand ca da faci doar rau.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Ok. Am inteles! Tu esti un trup viu!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Exact despre asta vorbeam. :)) Asa-i ca ai omori oamenii "trup viu"? http://politicall.ro/? p=5096

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Stai linistit, eu nu omor pe nimeni! Ceva omeneste despre Dan Puric poti sa spui?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ortodox, si daca e advarat ca Parvu ii era bunic, e de inteles.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Nuu, ii era bunic spiritual! In sensul asta.

| sublime89 a răspuns:

Dan Puric este un crestin tipic, care alege sa ignore realitatea din jurul lui de dragul patriotismului. Iar cum el considera ca nu poti fi roman fara sa fii si ortodox, e perfect normal sa gandeasca asa. Citeam intr-un ziar un interviu cu el, in care zicea ca oamenilor de stiinta le scapa prea multe, si ca nu-si pot explica anumite lucruri, ceva ce toata lumea stie ca e adevarat, dar ar fi trebuit sa se uite si la lucrurile care nu mai scapa stiintei, si care deja sunt mai mult decat suficiente pentru a desfiinta crestinismul. Asta daca ar avea oamenii un pic de curaj.

| ErrorFound a răspuns:

Cine dracu mai e si asta?
Acum serios, am auzit de el dar nu m-a interesat niciodata ce face.

Pai...ce-as putea spune: N-am o parere buna despre preoti in general. Bine, n-am nimic cu ei ca oameni, sunt oameni deosebiti, cumsecade, UNII nu fac probleme, au o connduita aparte, etc. Problema e ca nu suport meseria de preot. Nu o sa primeasca un preot respect de la mine pentru "meseria" pe care o practica, nici macar Iustin Parvu.

Nu stiu ce parere ai tu despre acest popor, cum ai vrea sa fie si ce intelegi prin "bine".

Un popor "bine" pentru mine ar fi unul de lupi, in care fiecare cetatean stie ce vrea, e determinat si nu se lasa calcat in picioare. Sa fie alaturi de fratii lui de-aceeasi natie, sa-i respecte pe altii si sa nu fie(aici ma refer la cetateanul de rand) neghiob, oaie, prost, cocalar sau tolerant.

Explica-mi si mie ce intelegi tu prin "bine", acum. Eu nu vad un popor crestin ca fiind "bine".

| Jardelin explică:

"Despre iubire..." partea I

http://www.youtube.com/watch?v=TsNmxFX8L-0

si partea a II-a

http://www.youtube.com/watch?v=eL73MbleQuw

Recomand, daca aveti timp.