| CryChristiAN a întrebat:

Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea. Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află. (Matei 7:13-14)

Deci,aceste 2 "porti" pot fi asemanate cu stiinta(poarta "larga"), respectiv religia(cea "lata")?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Deci poarta cea stramta se refera la cei care asculta si traiesc dupa standardele lui Dumnezeu.Ei isi stramteaza calea renuntand la placerile lumesti si traind dupa voia lui Dumnezeu.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cele 2 porti se refera la doua cai, adica la religia adevarata si falsa.Cea adevarata, unde putini oameni sunt dispusi sa mearga si cea falsa unde oamenii merg cu usurinta.Deci o caracteristica a religiei adevarate e ca sunt mai putini oameni, exact cum a zis Isus:,, multi chemati, putini alesi.''

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu ai tras o concluzie pripita?

| Alphawolf a răspuns:

Imi plac portile stramte doar cand este vorba de femei! Omniscientul ar fi trebuit sa stie asta!
Acum serios vorbind, jocul(regulile acestui Dumnezeu) nu pare a fi corect daca sansele de castig - pierdere sunt in procente diferite.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Contextul ne ajuta sa intelegem ca aceste cai se refera la formele de inchinara. Chiar in urmatorul verset Isus avertizeaza cu privire la profetii falsi, apoi spune cum se poate de inteles daca cineva este un crestin adevarat sau nu - dupa roade adica faptele.
Isus a vrut sa sublinieze ca exista doar o singura forma de inchinare aprobata de Dumnezeu - calea ingusta.

| Maomau a răspuns:

In modul cel mai sigur religia crestina nu este poarta catre Dumnezeu ci poarta catre Diavol. Pentru ca nu se poate ajunge la Dumnezeu atunci cand te cacarisesti pe Legea Lui pe motivul ca e Veche, si sa urmezi Legea unui criminal ca Pavel doar pentru ca e Noua!
Este bezna mintii sa crezi ca ajungi la Dumnezeu ocolind poarta Sa, si intrand pe poarta pe care ti-o deschide un ucigas ca Pavel, in speta ucigasul Sfantului Stefan!

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Ce valoarea are pentru tine Legea veche din moment ce nu crezi in existenta lui Dumnezeu?

| ManStrong a răspuns (pentru Hope77):

Da dar el vrea sa te corecteze pe tine. Daca crezi atunci macar crede cum e ascis asta vrea el sa spuna.

| ADN30 a răspuns:

Nu! deoarece la nivel mondial sunt mai multe persoane care apartin unei religii decat persoane care se incred in stiinta.

Aceste doua cai se refera la decizia fiecarei persoane de a se lasa condus de Dumnezeu, de a alege calea aratata de el; sau, fara sa ne dam seama, in mod indirect, a ne lasa condusi de Satan. De fapt e ca in gradina Eden - Dumnezeu a spus sa nu manance caci vor muri (calea care ducea la viata), iar Satan a spus sa manance (calea cea larga, care a dus la moarte).

| ManStrong a răspuns (pentru ADN30):

Cine ti-a spus ca acela a fost Satan?
S au de ce nu credeti ce este scris?

| ADN30 a răspuns (pentru ManStrong):

Poi in relatarea din geneza se mentioneaza ca Eva a fost inselata de un,, sarpe". Insa, in Apocalipsa 12:9 se explica faptul ca,, sarpele cel vechi" - este Satan Diavolul.

| ManStrong a răspuns (pentru ADN30):

Nu prea e corect spus Satan Diavolul ca e ca si cum ai spune SATAN SATAN.
Satan este pe ivrit iar Diabolos e cam acelasi lucru dar vezi si tu.Si s ara putea ca Satan sa fie totusi altceva decit sarpele acela din gradina.Ca acela a fost chiar sarpele si nu satan.
Ai vazut sau ai auzit tu ca Satan se tiraste pe pintece si maninca tarina?
Sau cum se face ca Satan face raul si pedeapsa o primeste altcineva.Stiu ca nu e vina ta ca ai inteles asa au avut altii grija dinainte de asta.Dar totusi daca te intereseaza adcevarul cerceteaza si nu primi tot ce au pregatit altii.

| CryChristiAN explică (pentru ManStrong):

Stii ce inseamna acest nume, ''Satan''? inseamna ''potrivnicul''', cel ce face faradelegi inainte lui Dumnezeu. Vezi Matei 4, 1-11.

| ManStrong a răspuns (pentru CryChristiAN):

De ce mi dai trimitere la Matei?
Da mi trimitere la scripturi.Matei doar relateaza dupa scripturi. Vrei sa ti relarez un caz in care Dumnezeu este Satan?
Dar asta numai in scripturi.

| CryChristiAN explică (pentru ManStrong):

Ia relateaza...

| ManStrong a răspuns (pentru CryChristiAN):

La numeri cap 22 cu vers 32 scrie asa in ivrit. Iata eu am iesit sa fiu Satan pentru tine caci drumul pe care mergi este rau.

| ADN30 a răspuns (pentru ManStrong):

Numele Satan se refera la,, potrivnic"; iar Diavolul - la,, calomniator". nu inteleg de ce aceste doua denumiri nu se pot referi la aceeasi persoana. Isus nu este numit in biblie si : cristosul, mesia, arhanghelul, Invatatorul etc?

| ManStrong a răspuns (pentru ADN30):

Nu sint in aceeasi limba.Dar Diabolos sau Diavolul nu este cuvint ivrit.Asa ca Satan nu a purtat niciodata si numele de Diavol.Or dac Satan din ivrit traduci diasvol in latina sau greaca, e alta problema.
Isus poate fi numit Mesia de evrei si cristos de greci.Arhanghel mai putin.
Dar sa i zici si mesia si cristos e de prisos.