| Bogdan_Dobre_1976 a întrebat:

Intrbare pentru adventisti. Daca vreau sa ma alatur comunitatii adventiste dar sa pot lucra sambata, o sa fiu acceptat.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Adventistii nu cauta adepti ca martorii lui Jehova.
Sunt destul de rezervati, iar sambata se duc la biserica lor.
Nu se lucreaza deloc.Sunt destul de stricti.
Si nu fumeaza, nu consuma carne de porc si alcool.
Sunt destul de ok din punctul meu de vedere.
Fata de alte secte crestine ortodocsii inclusi, mi se par cei mai echilibrati.

| Bogdan_Dobre_1976 explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc pentru raspuns. Mi se pare cel mai pertinent argument.

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Ortodox_ de "de facto" este doar cel care respeta invataturile Bisericii. Iar in timp ce un bun ortodox a pastrat Biserica pe care i-a oferit-o lui Fiul lui Dumnezeu, un adventist, chiar unul cu viata morala, tine de o secta pentru care Dumnezeu nu-i poate oferi altceva decat ceea ce poate oferi un judecator in fata unui act fals dovedit... nicidecum mantuirea... sad

Gruparea adventista tine sambata NU dupa biblie, ci dupa modelul evreilor si a vechiului iudaism din Vechiul Testament. CRESTINII INSA, inca de la inceput au pastrat duminca in cinstea INVIERII Domnului.
Imparatul Constantin NU a modificat el ziua de odihna. SUTE DE MII DE CRESTINI s-au lasat martirizati pentru a nu accepta influenta pagana a Imperiului Roman. Era IMPOSIBIL sa introduca Constantin asa ceva. El doar a propus ca zi de odihna in Imperiu (pentru toate religiile) ZIUA PE CARE CRESTINII O AVEAU DEJA DE 300 DE ANI: duminica. Vezi afirmatiile Bibliei cu privire la ZIUA INVIERII- DUMINICA...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„sambata NU dupa biblie dupa modelul evreilor si a vechiului iudaism din Vechiul Testament" - dupa Legea lui Moise, au tinut Sabatul. lege pe care si Isus a respectat-o. Biblia spune ca apostolii intrau in sabat in sinagoga sa citeasca din suluri. Sabatul era ultima zi din saptamana. Iar te iei de cultele care nu sunt de acord cu al tau? Macar nu deforma adevarul. Traditia ortodoxa spune de duminica ca fiind cea in care trebuie sa nu facem nici o munca fizica solicitanta, si sa mergem la biserica. Istoria spune ca a 7-a zi din saptamana, in imperiul Roman, era dedicata zeului soare. In engleza, la duminica se spune „sunday" (sun = soare, day = zi). Daca vrei sa ma contrazici, te rog, intai dezbate ceea ce am spus eu, nu schimba subiectul. Daca spui ca ai dreptate, adu argumente care infirma argumentele mele. Discutam strict despre asta. Daca nu ai argumente care sa arate ca nu am dreptate, atunci, las-o balta.
Poftim, cultura generala

https://en.wikipedia.org/wiki/Sunday#Etymology

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

" CRESTINII INSA, inca de la inceput au pastrat duminca in cinstea INVIERII Domnului. " " ZIUA PE CARE CRESTINII O AVEAU DEJA DE 300 DE ANI: duminica. Vezi afirmatiile Bibliei cu privire la ZIUA INVIERII- DUMINICA..." -De unde le-ai scos şi pe acestea? Nici un argument Biblic.
"Ortodox_ de "de facto" este doar cel care respeta invataturile Bisericii." - Deci recunoşti că deşi cînd îţi convine afirmi că în România, Moldova, Ucraina, Rusia... majoritatea sunt creştini ortodoxi - în realitate nu există nici unul.
Aşa şi n-ai mai răspuns, în Ucraina care "creştin " e în drept şi chiar obligat să-l ucidă pe celălalt " creştin " ortodox?

| milan9 a răspuns:

Si apropo... Chiar nu are importanta pentru vreun crestin daca nu stiu care pagani cinsteau zeitati in nu stiu ce zi sau scoteau vitele la pascut. Crestinii nu cinstesc duminica pentru ca in aceasta zi paganii s-ar fi scarpina in fund, ci pentru ca de 2000 de ani in crestinism este cinstita aceasta zi fiind ZIUA INVIERII! happy

| Nilsson a răspuns:

Ca simpatizant, oricand vei fi binevenit in biserica adventista, insa daca vrei sa intri in randul ei ca membru cu drepturi depline prin botez, trebuie sa poti pazi ziua de Sabat si sa poti participa adunari.
Stiu ca este foarte greu in ziua de astazi sa poti pastra ziua de odihna, din cauza joburilor unde se lucreaza in ture, dar si rasplata e pe masura sacrificiilor.
Poti discuta cu seful de tura daca poti lucra dumnica in locul sambetei, sau daca nu se accepta, cu siguranta vei gasi altceva mai bun, poate un post unde nu esti nevoit sa muncesti deloc in weekend.
Oricum, unii membrii din biserica mai in varsta au avut de indurat persecutii mult mai rele din cauza Sabatului in perioada comunismului, cand nu exista libertatea de acum. Iar cand faceau armata nu mai vorbesc.

| Bogdan_Dobre_1976 explică:

Nu se pune problema de alcool sau tutun decat serviciul este flux continuu.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Bogdan_Dobre_1976):

Nimic nu este imposibil.
Cand vrei cu adevarat ceva il poti obtine.
Asta face diferenta dintre esec si reusita.