| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare: Care e asemanarea dintre un ateu militant si un fanatic religios?
Raspuns: Si unii si altii sunt obsedati de "misiunea" lor, incercand sa-i "converteasca" pe ceilalti oameni (sau mai bine zis nefericite victime) prin orice mijloace posibile.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Care ti-e intrebarea Alcyon? Sau e intrebarea la care raspunzi singur si in cele din urma ai sa dai unuia funda care zice: "bravo, ai dreptate, ateii n-au sa recunaosca niciodata dar sunt obsedati!"

Banuiesc ca aceasta este admiterea ta ca si misionarii sunt fanatici religiosi, si Isus si Pavel erau la fel.

Eu personal am vazut foarte putini dintre militantii ateisti sa arate cu militantii religiosi.

Compara:
- Sam Harris cu Osama bin Laden
- Denett cu Moise
- Dawkins sau Hitchens cu David

Intreaba un budist pe cine ar alege ca un convertitor cu forta si cine ar fi facut-o purtandu-se decent cu aproapele!

Si da, si Isus a fost la fel, ca el a facut santaj religios. Nu am vazut prea des ca ateii sa zica ca: "daca nu devii crestin ai sa ajungi in Iad, asa ca pocaieste-te si inchide ochii la realitate: Biblia cu greseli, Dumnezeu eu bun, evolutia nu este stiinta, etc."

Ca ateu tot ce trebuie sa facem e sa spunem celorlalti:
-fiti onesti
- acceptati realitatea!

| costis a răspuns (pentru KhludCiprian):

Numai ca voi spuneti putin altfel : fiti onesti si acceptati o realitate fara Hristos, fara Avraam, fara Petru, fara Antonie cel Mare, fara Sf Nicolae. Eu am citit o carte, vreo 100 file, numai cu marturisiri ale unor rusi despre minuni ale Sf Nicolae, insa dupa tine ar trebui sa nu o accept, ca zici tu ca sunt povesti si cei 100 de oameni sunt niste mincinosi. Am citit in pateric ca Sf Antonie, Macarie si altii au trait peste 100 ani, cu cativa pesmeti pe zi. Dupa tine ar trebui sa nu accept, stiinta spune ca fara proteine si 2 l de lichide zilnic te imbolnavesti. Am citit in vietilor sfintilor ca Sf Gheorghe si alti mucenici au supravietuit si s-au vindecat dupa torturi grele; voi spuneti nu-i adevarat, stiintific Gheorghe ar fi trebui sa fie dizolvat in var, iar tinerii evrei arsi in cuptorul babilonian.
Deci voi extirpati din realitate ce nu va convine.

| KhludCiprian a răspuns (pentru costis):

Ai citit argumentul meu? L-ai inteles!?

Cand ai auzit ca un militant ateu promoveaza genocidul unui popor vecin pentru ca au primit porunca divina. Cand ai auzit ca terorismul sa fie un mijloc de promovare al ateismului?

Motivul sub care unul ca mine spune: "fiti onesti si acceptati o realitate" fara, lista nu se opreste la Hristos, Avraam, Petru, Antonie sau Sf. Nicolae. Mai exista o multime de sfinti, samani si guru hindusi, budisti, zoroastrieni, mandeeni, si orice alta credinta.

Haide sa clarificam cazurile cu "100 de file,, numai cu marturisiri ale unor rusi despre minuni ale Sf Nicolae" sau "X a trait 100 de ani desi stiinta a zis ca "...
- Sf. Nicolae a trait in Turcia si cat de mult cred ca ei au vazut in Sf. Nicolae cineva decent si poate bun, marturia lor e tot la fel de buna ca niste greci sau rusi zic de Stefan cel Mare ca a fost un om extraordinar, cu o viata de sfant un secolul 22. La ei au auzit povestile cum a intins arcul si a lovit un stejar, si acolo s-a facut Putna dar nu stiu nimic de povestile relatate in popor (si probabil la fel de adevarate) cu faptul ca are copii din flori
- stiinta nu explica cum cineva a trait peste 100 de ani mancand doar pesmeti si paine. Sigur, stiinta nu ofera modele pentru miracole. Totusi, cred ca desi poate 5 oameni in secol ce au trait doar cu apa, paine si credinta au prins 100 de ani (vezi, nici macar nu discut ca ca poate e doar o poveste ca au fost 100 de ani) totusi ce faci cand stiinta chiar a crescut durata de viata cu altceva decat apa si paine? Si a crescut-o masurabil indiferent daca acea persoana e ortodox sau nu?
- Sf. Gheorghe e acelasi care a ucis dragonul? Deci inteleg entuziasmul, dar chiar daca s-a vindecat (paragrafele anterioare ca poate asa a fost povestea, respectiv ca nu e un model generalizat) ce inseamna pentru viata ta de zi cu zi?

Deci intrebarea mea e urmatoarea pentru tine: cand ai citit vietile sfintilor budisti?

Iti dau un exemplu concret: www.youtube.com/watch?v=v29clGMWU84

Citez din descriere: "Ram Bahadur Bamjan ("Buddha Boy") who has been meditating for 3 years without food or water. "

Ai devenit budist? Ai spune ca daca el chiar a trait cu toate astea, ca fie e un truc, fie e o exceptie? Crezi ca cei din Africa n-ar putea folosi o tehnica ca asta ca sa supravietuiasca? Si totusi orice zeitate exista, se pare ca nu ii pasa de adulti probabil ca el ii vrea doar sa mediteze!

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Tu nu faci deosebire intre o legenda si un adevar. Istoria abunda de astfel de legende atat religioase cat si nereligioase.

| costis a răspuns (pentru KhludCiprian):

@"Cand ai auzit ca un militant ateu promoveaza genocidul unui popor vecin pentru ca au primit porunca divina?"
Chiar ale popoarelor proprii : Mao si Stalin.

| costis a răspuns (pentru Holiday):

Chiar daca ar fi 50 % legenda, ramane 50% care ar trebui sa va dea de gandit.

Pentru asta voi rezolvati problema simplu : totul e legenda.

| KhludCiprian a răspuns (pentru costis):

Draga Costis, te rog deschide o carte de istorie! Si apoi, te rog sa imi zici ce "porunca divina" ai gasit acolo?

Sa iti citez exact Biblia ce o vezi atat de morala:
Deuteronom 13:7-12
"7 dintre dumnezeii popoarelor cari vă înconjoară, lîngă tine sau departe de tine, dela o margine a pămîntului pănă la cealaltă-
8 să nu te învoieşti şi să nu -l asculţi; să n'arunci spre el o privire de milă, să nu -l cruţi, şi să nu -l ascunzi.
9 Ci să -l omori; întăi mîna ta să se ridice asupra lui ca să -l omoare, şi apoi mîna întregului popor;
10 să -l ucizi cu pietre, şi să moară, pentrucă a căutat să te abată dela Domnul, Dumnezeul tău, care te -a scos din ţara Egiptului, din casa robiei.
11 Să se facă aşa, pentru ca tot Israelul să audă şi să se teamă, şi să nu se mai săvîrşească o faptă aşa de nelegiuită în mijlocul tău.
12 Dacă vei auzi spunîndu-se despre una din cetăţile pe cari ţi le -a dat ca locuinţă Domnul, Dumnezeul tău:"

Isaia 13
"15 Toţi ceice vor fi prinşi, vor fi străpunşi, şi toţi cei ce vor fi apucaţi, vor cădea ucişi de sabie.
16 Copiii lor vor fi zdrobiţi supt ochii lor, casele le vor fi jăfuite, şi nevestele lor vor fi necinstite.
17 Iată, aţîţ împotriva lor pe Mezi, cari nu se uită la argint, şi nu poftesc aurul.
18 Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, şi vor fi fără milă pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruţa pe copii."

Scuze, am cautat dupa asta pe Google si cineva a compilat pentru mine lista (Bun e FSM cu mine, Ramen!):
http://www.evilbible.com/Murder.htm

Totusi daca oamenii nu o fac, pana la urma Iahve va gasi o cale:

2 Regi 19
"35 În noaptea aceea, a ieşit îngerul Domnului, şi a ucis în tabăra Asirienilor o sută optzeci şi cinci de mii de oameni. Şi cînd s'au sculat dimineaţa, iată că toţi erau nişte trupuri moarte."

| Holiday a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Scuze, am cautat dupa asta pe Google si cineva a compilat pentru mine lista (Bun e FSM cu mine, Ramen!):
http://www.evilbible.com/Murder.htm"

Uite-o si in romana, poate unii nu inteleg engleza. :)
https://sites.google.com/......-in-biblie

Later edit: Bineinteles ca sunt doar parabole, cum am putea intelege ca e ceva rau in asta, cand de fapt e vorba de dragoste divina?!

18 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ambii sunt enervanti si merita ignoranti.

Sincer putin imi pasa cine are dreptate atata timp cat imi baga ideile lui pe gat cu forta...

| Dandanache a răspuns:

Pacat ca nu poti sa iti dai funda. Raspunsul e bun.

| OnuOnulică a răspuns:

Eu nu am încercat niciodată să conving pe cineva să fie creştin.

| Holiday a răspuns:

Diferenta e exact aceea dintre sensul cuvintelor "militant" si "fanatic", foarte corect ai formulat.

MILITÁNT, -Ă, militanți, -te, adj., s. m. și f. (Persoană) care militează, care luptă intens pentru un principiu, pentru o cauză, care desfășoară o activitate intensă într-un domeniu social, politic, cultural. – Din fr. militant.

FANÁTIC, -Ă, fanatici, -ce, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Om) dominat de fanatism. 2. Adj. (Despre manifestările oamenilor) Care exprimă, trădează fanatism. — Din fr. fanatique, lat. fanaticus.

FANATÍSM, fanatisme, s. n. Zel excesiv pentru o religie. ♦ Atașament exagerat, pentru o convingere, o idee etc., dublat de o totală intoleranță față de adversari. — Din fr. fanatisme.

| sublime89 a răspuns:

Asta inseamna ca religia crestina e una fanatica, pentru ca doar asta fac crestinii de 2000 de ani incoace, incearca sa converteasca cat de multi oameni. De ce crezi ca sunt atatia crestini in lume, pe toate continentele?

| KhludCiprian a răspuns:

Multumesc de funda. Chiar e apreciata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt orbi si unii si altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici o diferenta aparenta.

| angus35 a răspuns:

O spun pentru a nu stiu cata oara. Discutiile astea la categoria religie sunt inutile si enervante.Adevarul ramane adevarat indiferent de parerea oamenilor.

| ChangeName a răspuns:

T-i se pare normal ca tu sa pui intrebarea si tot tu sa dai si raspunsul?
Si totusi care e problema ta cu ateii?
Rasistilor! Vedeti-va de ale vostre si lasati lumea sa isi traiasca viata asa cum vrea!

| Dandanache a răspuns (pentru ChangeName):

Nu e rasism, e discriminare religioasa.