| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare: Daca Dumnezeu este fiinta cea mai rationala, atunci cand eu am dubii cu privire la existenta sa prin simplul fapt ca nu am dovezi concrete ca exista, El n-ar trebui sa fie de acord cu mine cu privire la dubiile mele in legatura cu existenta Sa?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lavynya99 a răspuns:

Dumnezeu exista! Nu trebuie sa te indoiesti de acest lucru niciodata.Biblia este o dovada, citeste-o si vei vedea ca Dumnezeu exista.

| Lavynya99 a răspuns:

Biblia nu a fost scrisa la intamplare de un om.A fost scrisa de mai multi oameni prin Duhul Sfant.Si Dumnezeu a lucrat in viata oamenilor care au scris Biblia.Nu a inventat nimeni un zeu, caci Dumnezeu este adevarat. Sper ca Dumnezeu sa-ti deschida ochii.

| Vladuthz a răspuns (pentru Lavynya99):

Si cam asta face religia. Hipnoza in masa si limitare a gandirii. Sper ca intr-o zi sa deschizi ochii mintii si sa vezi lumea asa cum este ea de fapt, nu prin ochii unui copil de 10 ani.

| Lavynya99 a răspuns (pentru Vladuthz):

Mie mi-a deschis Dumnezeu ochii.Nu vreau sa ne certam, dar am spus-o si o mai spun: Dumnezeu exista! Ma intristez cand vad ca tot mai putin cred in Numele Sau.

| Lavynya99 a răspuns:

Nu ma supar pentru ce ai scris... big grin Mai vreau sa-ti spun un lucru: Dumnezeu te iubeste!

| Lavynya99 a răspuns:

Daca Dumnezeu ma va ajuta voi sustine asta toata viata.

| Lavynya99 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista atunci cine a creat Pamantul? Cine te-a facut pe tine si pe mine daca nu Dumnezeu? Sa nu-mi spui ca ne tragem din maimute pentru ca n-am sa cred asta niciodata.Nu te-ai intrebat vreodata ce urmeaza dupa viata asta? Iti spun eu cu cea mai mare siguranta: Dupa aceasta viata pentru cei ce L-au ascultat pe Dumnezeu si au fost mantuiti prin jertfa lui Isus Hristos vor avea viata vesnica, alaturi de Domnul lor! Pentru cei ce n-au crezut si nu s-au pocait este iadul, iazul cu foc...Crede in Isus Hristos caci El a murit pentru pacatele tuturor oamenilor ca noi sa fim mantuiti.Atat de mult ne-a iubit. Dumnezeu sa te cerceteze si sa-ti arate adevarata cale! AMIN! big grin

| Bogdanux a răspuns (pentru Lavynya99):

1. Nu ne tragem din maimuta.Omul si maimuta au avut un stramos comun.

2. Fac pariu ca ai maxim 12-13 ani.

| Lavynya99 a răspuns (pentru Bogdanux):

Da...poate am gresit, dar pentru mine nu e important asta. Oricum iti multumesc ca mi-ai spus si mie. big grin

| WeeD a răspuns:

Incurcate sunt caile Domnului.
Dumnezeu nu fuge de tine tu trebuie sa-l gasesti.

| Vladuthz a răspuns (pentru WeeD):

Tovarase tu ai inteles intrebarea mea? mai citeste odata te rog...

| WeeD a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu ma, n`am inteles`o. Is prea "spart"

| Akuryo a răspuns:

laughingAsta este logica lui Socrate?

| Vladuthz a răspuns (pentru Akuryo):

Nu pur si simplu a pus cineva intrebarea asta si sunt curios de raspunsul oamenilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stinta este ratiune religie nu este ratiune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu e fiinta.deci nu atribui lui Dumnezeu caracteristici ale unei fiinte create sau ale unui om.in privinta acordului pot doar sa-ti spun ca toata intelepciunea lumii acesteia ete nebunie dinaintea lui Dumnezeu.atat santem de evoluati.

| Felicica a răspuns:

Dumnezeu e atunci cind il strigi dumnezeu eu un inger pazitor el te ajuta sa stii asta