| PreaSfintitu a întrebat:

Intrebare:
Dumnezeu de unde a aparut?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Din imaginatia oamenilor.

| Bleed a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Gresit. El exista din totdeauna. El ne-a creat. E ca si cum tu te joci un joc, in care-ti creezi soldati, cavaleri, le dai arme, le dai de mancare, ii pui sa lupte, ii faci sa evolueze de la saraci la bogati. Pai exact asa a facut Dumnezeu. EL NE-A CREAT, ce nu intelegeti? E chiar atat de greu? Nici macar nu trebuie sa intelegi, trebuie doar sa CREZI!

25 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Intrebare intrebatoare...

| MyObsession a răspuns:

Era să zic eu ceva.laughing
dumnezeu nu există, doar s-a trezit un bou cu o carte să le spele mintea oamenilor happy

| PreaSfintitu explică:

Orice lucru trebuie sa aiba un inceput, logic nu?

| NinelHell a răspuns:

Din afara timpului.

| Rapplex a răspuns (pentru NinelHell):

Fara timp=nimic.Deci sunteti de acord cu big-bang, chiar daca sunteti prea ignoranti sa va dati seamawinking

| DomineRex a răspuns (pentru Rapplex):

Si eu te-as lasa corigent pe tine la logica laughing

| Rapplex a răspuns (pentru DomineRex):

Poti sa imi spui de ce?

| NinelHell a răspuns (pentru Rapplex):

Nu te da rotund cind esti ignorant in materie. Daca nu intelegi un concept nu este vina ta, ci doar a parintilor tai deoarece inteligenta este ereditara.Iar timpul este un concept prea complex pentru a putea fi inteles de un ateu de duzina semianalfabet.

| Rapplex a răspuns (pentru NinelHell):

Pai daca tu detii mai multe infromatii si stapanesti mai bine anumite concepte universale, atunci inseamna ca nu ai avea nici o problema in a-ti sustine spusele, adica teoria creationista.Nu eu ma dau rotund, ci tu vrei sa pari mai mult decat esti de fapt, si faci asta doar jignind alte persoane, cum se poate bine vedea ca ai facut si cu mine. Ignoranta mea e egala cu 0, dar a ta, nu stiu ce sa spun.Eu ii inteleg pe cei credinciosi, fiindca societatea din ziua de azi crede in proportie de 90% in zei, dar incerc sa imi spun parerea si sa argumentez cele spuse, iar in schimb primesc injurii din partea celor ce sustin ca eu sunt ignorant.Nu stiu daca observi in viata de zi cu zi, dar semianalfabetii nu se prea afla de partea pe care ai spuso.Complexitatea Universului nu e doar atat de complicata, daca studiezi inceputul.

| NinelHell a răspuns (pentru Rapplex):

"ai spus-o" rolling on the floor Nu te-am insultat, este o realitate faptul ca esti semianalfabet.
Eu am răspuns la intrebare, spre deosebire de tine care te-ai bagat singur in seama.

| Rapplex a răspuns (pentru NinelHell):

Alt crestin frustrat.Cred ca ai probleme in arta cititului, altfel nu-mi explic cum nu poti observa reply-ul tau.1.mi-ai facut parintii prosti prin afirmatia ta 2.nu ai acest drept 3.degeaba imi ataci cuvintele scrise la repezeala, daca eviti subiectul principal

| NinelHell a răspuns (pentru Rapplex):

Nu mai scrie atunci "la repezeala."
Incearca sa raspunzi mai intai la intrebare, dupa aceea poti face pe moderatorul.
Subiectul principal era intrebarea lui ccip.

| Rapplex a răspuns (pentru NinelHell):

Din moment ce a fost votat raspunsul castigator, care din punctul meu de vedere e corect, nu vad de ce ar mai trebui sa ii raspund.

| adi97 a răspuns:

Dumnezeu este inceputul si sfarsitul numai in imaginatia noastra exista timp si spatiu dar in IMPARATIA CERURILOR nu exista asa ceva. Dumnezeu este vesnic si chiar daca in logica noastra nu putem intelege acest lucru EL exista de fapt

| claudiu93 a răspuns:

Filozoful Mircea Eliade a spus un lucru oarte adevarat:
"Fiecare popor si-a creat un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa".

Eu cred ca oamenii dorind ca si ceilalti sa gandeasca ca ei au inventat niste zei imaginari si i-au speriat pe ceilalti ca daca nu asculta ce spun zeii lor vor avea parte de chinuri cumplite. Daca vei intreba oamenii ce cred ei despre Dumnezeu fiecare va avea o parere complet DIFERITA. Incearca sa ii intebi.

| FărăCapsLock a răspuns:

„În prima zi, oamenii l-au creeat pe Dumnezeu."

| KubetiiOO a răspuns:

Raspuns:El a existat si exista din totdeauna

| Rapplex a răspuns (pentru KubetiiOO):

Te-as lasa corigenta la logicawinking

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut. Dumnezeu a fost creat de persoanele din acel timp pentru a crede in o divinitate, si pentru a avea sperante ca el ii va ajuta la razboaie si tot. Dar buba s-a facut asa mare, incat se crede ca a existathappy.(Cuvinte spuse de profesoara de istorie, nu inventate de minewinking )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi s-a nascut, cel far de inceput, cum au spus proorocii.vers din steaua, colind de 24 decembrie.deci...cel far de inceput.si vesnic.si asta nu o spun eu.au spus proorocii inca inainte de a se intampla cu mult timp.

| PreaSfintitu explică (pentru anonim_4396):

Ceva far de inceput inseamna ca acel ceva nu exista, nu poti spune ca ceva care nici macar nu a inceput exista

| Adina07 a răspuns:

Esti prost sau ce ai nici nu stii ca dumnezeu a existat din totdeauna ce religie ai facut la scoala

| PreaSfintitu explică (pentru Adina07):

Cum e posibil ca postul sau primeasca inteligent?

| IncaOIntrebare a răspuns:

Din povestile de adormit copii.