| BlackMetalIsMyLife a întrebat:

Intrebare pentru crestini >: Cum a aparut dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

D-zeu nu are cum sa fie in afara Universului, fiindca daca e asa nu il mai poate influenta in nicun fel.Raspunsul "E in afara timpului" e cel mai gresit raspuns dat vreodata.Fiindca unde nu exista timp(in gaurile negre) este neant(nimic), deci daca exista in nimic e inexistent.D-zeu nu poate nici exista dintotdeuna tot din cauza timpului, fiindca fara timp nu exista totdeuna, deci e o eroare.Tocmai timpul e cel ce acorda meritul de castigator teoriei big-bangului.Mai mult, acesta nu incalca cu nimic legile Universului.Multi spun ca Universul e prea complex ca sa se fi creeat singur, dar toata aceasta complexitate apare doar din 2 elemente ce au dus la aparitia Universului, energia si spatiul, deci lista nu e prea lunga si complexa.

32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Simplu: nu a aparut. El este. Nu a fost. Nu va fi. Doar este. Intelegi? Noi oamenii, am fost, suntem, vom fi. Pt ca ne traim existenta in timp. Insa timpul e o caracteristica a Universului in care traim. Iar daca tu intrebi cum a aparut Dumnezeu, il pui in timp, adica il limitezi la o caracteristica a Universului, ca si cum l-ai limita la o anumita lungime. Ori El e in afara acestui Univers, deci si in afara timpului, deci intrebarea e gresita, pentru ca El nu poate sa apara. Aparitia presupune timpul. Iar El, odata ce e in afara timpului, doar este, si atit. Nu a aparut, nu va dispare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Simplu o aparut domane cristi amice ce ai patit

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa patesc? Nu am fost suficient de clar? Aparitia nu are de-a face cu timpul - orice lucru care apare, are un moment de inedxistenta, apoi apare, apoi exista? Iar timpul nu tine doar de acest Univers? Se stie ca e posibil chiar si aici sa nu fie timp (cind atingi viteza luminii timpul e zero). Deci daca Dumnezeu e in afara Universului, pe care El l-a creat, e normal sa fie si in afara timpului, si atunci nu mai poti vorbi de aparitie.Stiu ca e mai greu de inteles, pentru ca noi raportam totul la timp, insa eu nu am patit nimic, am exiplicat doar cum stau lucrurile cu intrebarea asta. Timpul fiind a "patra" dimensiune a Universului, cind intrebi cum a aparut Dumnezeu e ca si cind ai intreba ce inaltime are (aproximativ). Ori, El nu tine de o anumita inaltime sau dimensiune. La fel, nu tine de timp. E chiar atit de greu de inteles chestia asta?

| Rapplex a răspuns (pentru cristi202):

D-zeu nu are cum sa fie in afara Universului, fiindca daca e asa nu il mai poate influenta in nicun fel.Raspunsul "E in afara timpului" e cel mai gresit raspuns dat vreodata.Fiindca unde nu exista timp(in gaurile negre) este neant(nimic), deci daca exista in nimic e inexistent.D-zeu nu poate nici exista dintotdeuna tot din cauza timpului, fiindca fara timp nu exista totdeuna, deci e o eroare.Tocmai timpul e cel ce acorda meritul de castigator teoriei big-bangului.Mai mult, acesta nu incalca cu nimic legile Universului.Multi spun ca Universul e prea complex ca sa se fi creeat singur, dar toata aceasta complexitate apare doar din 2 elemente ce au dus la aparitia Universului, energia si spatiul, deci lista nu e prea lunga si complexa.

| barbattttt a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut, El este vesnic. Oamneni nu poate cu mintea lor finita sa cuprinde pe Dumezeu care este infinit.
" 'Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul', zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel atotputeric "Apoalips:1.8

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Dumnezeu exista din totdeauna nu se stie de unde a aparut ca nimeni nu exista pe-atunci. Doar cand a creat El lumea existau Adam si Eva nu ai de unde sa stii.

| Rapplex a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Nici nu ma asteptam la alta explicatie mai rationala decat:"A existat dintotdeauna".Ai putea sa definesti dintotdeauna?

| DianaScorpio a răspuns:

Asta este ceva ce nimeni nu stie. Se spune ca Dumnezeu exista dintotdeauna. Insa acesta este un lucru pe care mintea oamenilor nu prea are cum sa il inteleaga.

| ZoOzAtaOaNa a răspuns:

Simplu. El a existat dintotdeauna, fara ca omul sa stie cum a aparut. Sa iti dau un exemplu banal: daca puiul iese din gaina, nu stie cum a aparut.nu crezi?

| Rapplex a răspuns (pentru ZoOzAtaOaNa):

Diferenta e ca noi avem capacitatea creierului destul de dezvoltata ca sa intelegem cum am iesit.Bafta in a gandiwinking

| DSGline a răspuns:

Deci Eu zic ca NU exista pentru ca nu sunt dovezi

| cristi202 a răspuns (pentru DSGline):

"Deci Eu zic ca NU exista pentru ca nu sunt dovezi". Daca cineva a comis o crima, si nu sunt dovezi, asta nu implica inexistenta crimei, ci doar ca a fost perfecta, odata ce criminalul nu a putut fi prins. Desigur ca se poate spune in acest caz ca a fost sinucidere, pentru ca lipsa dovezilor pentru o crima atesta asta, insa realitatea e alta - a fost totusi o crima, o crima fara dovezi.
Chiar de nu ar fi dovezi, nu poti spune ca nu exista. Lipsa dovezilor arata doar ca nu se cunoaste probabil suficient, ca sa te pronunti in lipsa de dovezi, trebuie sa stii absolut toate lucrurile, ori cine le stie pe toate? Insa exista dovezi pentru cei ce cauta cu o inima sincera si o minte deschisa.

| ZoOzAtaOaNa a răspuns (pentru DSGline):

Si atunci cum de exista lumea? Sau Universul?

| DSGline a răspuns (pentru ZoOzAtaOaNa):

De teoria evolutionismului na-i auzit? Totul are o explicatie logica mai putin cea creationista!
Deci nu vorbi daca nu stiwinking

| ZoOzAtaOaNa a răspuns (pentru DSGline):

Aaa...esti certat cumva cu gramatica? Sper ca nu. Sper sa iti dai seama de greseala facuta, ok?

| DSGline a răspuns (pentru ZoOzAtaOaNa):

Sincer nu prea am facut romana de mult de 2 ani sunt plecat in ungaria si sunt ungur deci scuza-mawinking

| ZoOzAtaOaNa a răspuns (pentru DSGline):

Ok, se scuza. Oricum nu aveam de unde sa stiu unde esti plecat sau de cand.

| brutus123 a răspuns:

Doamna de religie mi-a spus ca atunci cand era dumnezeu era doar un punct imens in care statea acolo...El a fost din totdeauna!

| Rapplex a răspuns (pentru brutus123):

Dintotdeauna inseamna infinit.Ai auzit de singularitate baiete? Reprezinta infinitul si este cauza aparitiei Universului.D-zeu=un nou sinonim pentru inexistentawinking

| brutus123 a răspuns (pentru Rapplex):

...Schimba drogurile mahappy Dumnezeu exista si V-a exista mereu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e o filozofie spusa de evrei pentru copii lor asa cum parinte da sfaturi generati vitoare asa si ei au incercat asta citeste biblia sa vezi

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Ma injuri si fugi ca sobolaniiiiiiiiiiii

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Intelegem ca esti tigan deci ce ai patit teau prins astia in franta teau trimis acasa?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Turbatule nu te clamezi

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Mai poti scrie turbatule

| cristi202 a răspuns (pentru Mitch):

In cazul tau, "credincios" fiind, raymusic19 te baga "la apa". Modul tau de a comunica ii face de ris pe credinciosi, si in acest caz e de preferat un ateu ca el decit un credincios ca tine.

| Ecea a răspuns (pentru cristi202):

Oricum de ras ati fost tot timpul.
Marea majoritatea a criminalilor dupa ce omoara oameni se roaga la dumnezeu.
Preotii sunt niste alcolici,pedofili,scatofili,etc.
Nu o sa apara niciodata un ateu la stiri pentru crima cu sange rece sau ceva de genul.
Noi neavand nevoie de ajutor divin ca sa gandim,neavand reguli,luam lucrurile si viata mai in serios,mai logic,mai rational.
Marea majoritate a credinciosilor sunt slabi de caracter(sau de "inger" cum se mai spune),pentru orice rahat de problema se duc la biserica, se roaga, etc.Genial nu? De ce sa imi rezolv problemele cand pot sa traiesc cu impresia ca ma ajuta dumnezeu deoarece sunt sclavul lui.

| cristi202 a răspuns (pentru Ecea):

"Marea majoritatea a criminalilor dupa ce omoara oameni se roaga la dumnezeu." Nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi, chiar Isus a spus-o.
"Preotii sunt niste alcolici,pedofili, scatofili, etc." Stiai ca si Isus ii condamna pe preoti pentru faptele lor?
"Marea majoritate a credinciosilor sunt slabi de caracter" Citi credinciosi adevarati ai cunoscut tu? Ai vazut vreo babuta care nu stie pra multe, sau ai vazut pe altcineva care e doar de forma, in rest se comporta urit, si in functie de ce ai vazut tragi concluzii. Gresite. Eu cei mai multi oameni de caracter, cei mai puternici i-am cunoscut printre credinciosi. Nu dau pe cel mai slab credicios pe cel mai bun ateu, pentru ca oricit de slab ar fi, credinciosul care il are pe Dumnezeu cu el, e mult mai puternic decit ateul acela, oricit de bun ar fi el. E ca si intre doi copii, unul slab, altul puternic, cind cel slab vine cu tatal sau, se schimba situatia.
Si Dumnezeu nu te incurajeaza la lenevie. Tu trebuie sa incerci sa faci tot ce poti, iar unde latura taumana, limitata nu te poate ajuta, intervine El. De aceea noi ne rugam si mergem la biserica. Tu ca necredincios niciodata nu vei sti cum e ca Dumnezeu sa vina si sa completeze acele lucruri care iti lipsesc datorita imperfectiunii umane, si faci doar de unul singur, si ti-e mult mai greu, insa noi stim cum e sa faci lucrurile bine cu El. E un verset in Biblie care imi place mult: "Preaiubitilor Lui, El le da piinea ca in somn." Si am experimentat de citeva ori asta, si nu e vorba de somn aici, de lene, ci de modul in care muncesti, o faci mult mai usor, ca si cind te-ar ajuta cineva. Altfel, eu nu m-as incumeta sa amenajez de la cap la coada cite un apartament (curatat pereti, modificari, spalat pereti, zugravit, aplicat gresie, faianta, rigips, etc, etc) de unul singur. Chiar au fost unii care au recunoscut ca e greu asa ceva de facut de unul singur, insa pot, pentru ca stiu ca intotdeauna El ma ajuta, altfel nu puteam.
"Oricum de ras ati fost tot timpul." Cu ce am fost de ris, poti sa imi spui si mie? Concret?

| eusuntandra a răspuns:

Foarte buna intrebareee.adica,e imposibil.Cum a aparut Dumnezeu? Nu poate sa fii existat din totdeauna. logic vorbind nu are sens, e o...e atat de ciudaaaaaaaaat.Eu una nu pot sa cred in ceva care nu stiu cum a aparut.e adevarat ca se intampla minuni si chestii de aste-a, si totusi.eu nu pot sa cred asa ceva sad