| StrongHeart a întrebat:

Intrebare.Este Dumnezeu personal sau impersonal?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De unde am sti acest lucru? (Credinta nu-i stiinta.)

| StrongHeart explică (pentru doctorandus):

Presupuneri rationale.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Presupunerile iar nu sunt stiinta (cunoastere), sunt doar presupuneri.

| ania a răspuns:

Cum ar putea o cauză impersonală să creeze persoane?

| StrongHeart explică (pentru ania):

Buna intrebare. Unele intrebari trebuie sa ramana un mister. Daca am sti totul, viata nu ar mai fi interesanta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca orice.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nici, nici, Dumnezeu nu e e ceva, ci e un concept filosofic pe care idiotii il dau ignorantei. Ei numesc lipsa de cunoastere, lipsa de control, frica de moarte, Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu este in mod necesar personal

| Meme10Memu a răspuns:

Dumnezeu este personal. Un bebelus nu devine o persoana daca creste in padure cu animalele rupt de lume. Asa si omul nu avea cum sa devina o persoana constienta de existenta sa daca nu era creat de o persoana precum Dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este personal.