| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare în special pentru adventiștii de ziua a 7-a, cu privire la Sabat:
In primul rand,nu vad nimic greșit în a tine Sabatul, având în vedere ca face parte din decalog și ca aceasta sărbătoare comemorează actul creației într-o maniera chiar plăcută, zic eu, simbolică, cu funcție religioasa. Dumnezeu, dupa cum se știe, a sfințit și binecuvântat ziua a 7-a imediat dupa creație, prin urmare consider Sabatul ca fiind universal,nu exclusiv pentru evrei, cum sunt celelalte sarbatori vechi testamentare. Înțeleg Sabatul ca fiind comemorarea unui act divin deosebit de important, când participanții au posibilitatea de a avea un răgaz după o săptămână încarcata, de a avea posibilitatea sa se dedice 100% studiului biblic și rugăciunii.

Cu toate acestea, ce ma minunează pe mine la adventiști este tendința de a face din Sabat punctul central al întregii lor doctrine și vieți creștine.Pentru ce acorda o importanta ULUITOARE acestei singure porunci din Decalog, după părerea mea cu nimic mai speciala decât celelalte porunci, caci asa cum înțeleg eu, poruncile ar trebui sa fie pe picior de egalitate. De unde și pana unde atitudinea exclusivista conform careia semnul distinctiv al "creștinilor adevărați" este tinerea Sabatului? De ce nu poți fi mântuit dacă nu ții Sabatul? Pentru ca tot ei, protestanți fiind, sunt de părere ca credința te mânuiește, nu faptele, nu obiceiurile. Ei spun ca dacă nu ții Sabatul nu vei "moșteni împărăția lui Dumnezeu", din câte știu.
Mie mi se pare destul de eretica gândirea asta. Ok, ținem Sabatul, nimic rău în a comemera actul creației, dar de ce sa graviteze creștinismul in jurul celei de-a 4-a porunci, asta nu înțeleg.

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu pui mai multe intrebari care isi au raspunsul in Biblie.
Am sa-ti spun DE CE porunca a patra este cea mai importanta porunca din Decalog cu toate ca si restul au aceiasi importanta. Porunca a patra este SINGURA PORUNCA in care se arata ca DUMNEZEU ESTE CREATOR a tot ce exista. DECI este porunca in care se arata ca Dumnezeu ESTE DUMNEZEU si avand in vedere atatia contestatari din CER si de pe pamant devine CEA MAI Importanta porunca.
DE ce tinerea Sabatului este LA FEL de importanta privind Mantuirea,
1) Sabatul ESTE SINGURA zi din saptamana BINECUVANTATA de Dumnezeu!
2) Sabatul este punctul PRINCIPAL de ATAC al Satanei la Dumnezeire (ataca creatia), dumninica VERSUS Sambata adica pentru cei mai putin intelegatori, OAMENII (cu Satana in frunte) IMPOTRIVA lui Dumnezeu.
3) Sabatul (conform Bibliei) ESTE SEMNUL distinctiv (SIGILIUL) dintre cei care IL aleg pe Dumnezeu si cei care il aleg pe Satana.
4) Omenirea prin liderul ei religios Papa de la Roma incerca sa impuna sub o forma oarecare o zi de inchinare NE BIBLICA, pagana, (ziua soarelui) dumninica contra zilei de inchinare FIXATA VESNIC de Dumnezeu Sabatul.
Dupa cum se vede lupta se duce pentru impunerea zilei de inchinare, sambata sau duminica, Dumnezeu versus om, Adventisti au ales sa se inchine lui Dumnezeu cand a fixat ACESTA.
*DE ALTFEL se poate vedea foarte usor (numai daca nu vrei, nu vezi) ca in LUME sunt DOAR DOUA religii crestine, (nu cateva zeci de mii cum spun unii) O RELIGIE se inchina lui Dumnezeu DUMINICA si A DOUA se inchina SAMBATA. De aceia PORUNCA A-4-A este porunca cea mai importanta, fiindca AICI va fi lupta FINALA intre Dumnezeu si Om (Satana).
P.S. Vor fi multi oameni MANTUITI care NU s-au inchinat in Sabat lui Dumnezeu DAR NU VA fi NICIUNUL care va fi citit ce am scris eu si nu a respectat ce a PORUNCIT Dumnezeu. Adica vor fi mantuiti aceia care NU AU STIUT ca Sabatul este obligatoriu. Nu doresc polemici neconstructive, AVETI Biblia pentru studiu. Adventisti INCA respecta dictonul protestant: "SOLA SCRIPTURA" (doar Biblia).

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Buna ziua, imi puteti spune, va rog, care este perioada minima de frecventare a Bisericii Adventiste pentru a putea fi candidat la Botez? Multumesc.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

In functie de Biserica, dupa o perioada de acomodare cursurile tin intre 3 si 6 luni dupa care urmeaza examinarea si botezul in functie de rezultatele de la examen. Probabil ca la majoritatea biseriricilor din mediul urban dureaza 3 luni.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Va mulțumesc mult pentru răspuns!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnul Isus sa va insoteasa si ocroteasca.

| sabin89 a răspuns:

"consider Sabatul ca fiind universal, nu exclusiv pentru evrei..."
Ţii şi tu Sabatul? - dacă e univarsal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este simplu dintr-un motiv de orgoliu sectant.
Un exemplu pe undeva echivalent.
Hutteritți, Amish și alții ca ei.
Să nu folosești mașina, autoturismul. Dacă mergi la câmp cu căruța, așa cum am sosit noi în America la 1600, faci voia Domnului, căci ceilalți sunt vânduți Satanei.
Dar poate că e voie totuși să ne cumpărăm o furgonetă să ducem brânza la târg la oraș.
Și comunitatea cumpără o furgonetă dar neagră.
Dar altă comunitate cumpără o furgonetă albă.
Dar aceia nu vor fi mântuiți. Numai pe noi Dumnzeu ne iubește, chiar dacă am renunțat la căruțe, noi suntem rămășița de popor ales de Domnul, aici este salvarea de păcat, mașina sobră de culoare neagră, numai noi vom fi mântuiți.
Eu respect mult comunitatea adventistă de ziua a 7-a pentru regimul lor alimentar sănătos.
Dar să nu cumva să mănânci o bucățică de ciocolată în fața lor, că te-a bătut Dumnezeu, ai terminat-o cu ei!
Așa e și cu sabatul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi pare oarecum rău că am dat ignor și am fost ignorat de atâția savanți de aici, care descoase Biblia de zboară foile din ea. pe la mine prin cameră desperecheate.
Eu mă fac că lucrez, de exemplu pentru mine, să scriu aici e muncă. Azi e joi, se pare, toată ziua, bis zum Abendrot, cum zice neamțu. Și cu atâta dispută pentru niște cuvinte, am decis eu să am o revelație. Am și eu nevoie de o zi sfântă. Telefon, tabletă, PC, TV, închise. La păscut și la prins fluturi. Și ca să comemorez această decizie, ziua mea sfântă va fi Joia, care comemorează pe Joe, adică pe Jupiter, adică tot zeul suprem. Și fiindcă cam trebuie să slăbesc, voi face și pauză la mâncare. De când asta? De joia viitoare, bine înțeles. Că așa e la noi la Koloszvar. Joia după masa sunt libere și servitoarele. No vezi dară, cum se vujesc tăte!

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

" ziua mea sfântă va fi Joia"
Ca la musulmani, nu? Fiecare cu alegerea lui, Dumnezeu a dat omului DREPTUL de a ALEGE dar mai spune ceva o vorba de a noastra: "Dupa fapta si rasplata" sau o actiune are si o reactiune. happy

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Vezi poate te apuci si de ramadan laughing). Vorba noastra nu conteaza, rom 3:20 Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit înaintea Lui prin* faptele Legii, deoarece prin** Lege vine cunoştinţa deplină a păcatului.
efes 2; 9 Nu* prin fapte, ca să nu se laude nimeni. 1cor 1:29 29 pentru ca* nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu. Doamne dar eu is cu Sabatu, nu am mancat soric niciodata si am dat si zeciuiala ooo Daca nu faceai astea nu te puteam mantui ( si JERTFA DL e in zadar ) - Cealalta parte Doamne sunt pacatos prin jerta ta sunt mantuit si mi-ai dat dreptul sa ma numesc copil al tau iti multumesc pentru mantuire si dragostea aratata prin Fiul tau, fara de care nu puteam sa AJUNG SA FIU MANTUIT.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

La ei e Vinerea.
O să te anunț când o să am răsplata.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

"La ei e Vinerea." CORECT, am gresit, penticostalii se aduna joia.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Ce spusei de alte limbi :"Vezi poate te apuci si de ramadan"
Ce e ala, la voi se sarbatoreste, nu stiam, e ceva nou, trebuie neaparat la rapire?

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

O să mă uit să văd când se adună tremuricii.
Dar stai să vezi cât de tare îl iubesc ei pe Comandartul Galaxiei. De comă!
Mare-i grădina Domnului, și se tot mută gardul, să încapă toți!
https://www.youtube.com/watch?v=phvpFNUx5Hg
https://www.youtube.com/watch?v=9wcgq82Y0Qg
https://www.youtube.com/watch?v=lHUFTPfFJ6Q
https://www.youtube.com/watch?v=Xi8GRmXUnbw
https://www.youtube.com/watch?v=Bnr5DwH3cKU
Halleluyah!

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

"Dar stai să vezi cât de tare îl iubesc ei pe Comandartul Galaxiei. De comă!"
Te rog sa ma ierti dar ce mi-ai aratat NU are nici o legatura cu Dumnezeu, intr-adevar este de coma dar aia nu este gradina lui Dumnezeu ci a lui Scaraotchi. laughing

| sanboss a răspuns:

1# Pe muntele sinai Dzeu da porunci ( randuieli invataturi legi ) poporul Israel. Orice marturie se face pe baza a 2 sau 3 martori spune scriptura, deci martori legamantulu facut intre Dzeu si popor care sunt? SABATUL SI TAIEREA IMPREJUR. Vine Dl Isus in Mat 5 pe muntele fericirilor ( Fiul lui Dzeu ) si la fel ne da porunci legi invataturi si martori acestui legamant nou sunt descrise in odaia de sus ( painea si rodul vitei - trupul si sangele mantuitorului ). CONCLUZIE : MAT 28 : Ne-a poruncit sa pazim tot ce nea poruncit EL adica ( ISUS FIUL LUI DZEU ). Ne-a poruncit sa tinem sabatul? taierea imprejur? si altele? Conditie pentru mantuire : CREDINTA ( lepadare de sine, supunere ) - botez ( marturia cugetului curat, nastere din nou ) si pazirea poruncilor LUI ( ale Domnului Isus ) nu ale tatalui date pe muntele Sinai pentru evrei. Deci daca sabatul si taiarea imprejur nu le tin compact ( impreuna ) LEGAMANTUL NU ARE VALOARE. - Daca in legamantul cel nou mananc numai trupul si nu beau sangele nu are valoare ( si viceversa ), ambele trebuie facute impreuna. Ma limitez la cuvintele astea ar fi prea lunga discutia dar sper ca ai inteles cv
Salut cu EFESENI CAP 2 In care spune ca prin har si prin credinta suntem mantuiti. multa pace

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"nu ale tatalui date pe muntele Sinai pentru evrei."
NU Tatal a fost pe Sinai ci Fiul, mai citeste Noul Testament unde Fiul spune ca daca EL nu ar fi fost noi NU il cunosteam pe Tatal. Tatal NU a fost niciodata pe Terra. Citeste Biblia.
Sabatul a fost dat la CREATIE lui Adam, o fi fost Adam evreu?
IOAN 1, 18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ce spune textul Bibliei: "NIMENI NU a vazut VREODATA pe TATAL in afara de FIUL".
Si ce mai spune textul Biblic despre TATAL: Ioan 4, 24. Dumnezeu este Duh, si cine se închinã Lui, trebuie sã I se închine în duh si în adevãr."
"DUMNEZEU TATAL este DUH" cum l-or fi vazut oamenii? Numai aiureli spuneti mai baieti. Pocaitiva caci va fi vai de voi.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Voi mai mult vb de sabat si de( carne de purcel ) de cat de Hristos, uitati ca omul in noua era trebuie sa traiasca dupa invatatura harului nu a legi. si Sabat inseamna odihna nu sambata.( Dzeu gen 2 sa odihnit dupa lucrarea Sa) unul din semnele sab era ducerea lor aminte scoateri din egipt. Voi nu intelegeti ca : 16 Legea* şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte: şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală. Domnul Isus nu a poruncit sa se tina Sabatul ( pentru biserica este exclus lucrul acesta in NOUL LEGAMANT ) ei tineau sabatul asa cum am precizat mai sus ca martori ai legamantului facut pe sinai si taierea imprejur la fel. Sabatul oferea odihna trupului - harul ( Isus ) ofera odihna sufletului. Veniti la mine toti cei truditi si eu va voi da odihna in suflet. e diferenta clar si asa cum am precizat suntem sub noul legamant cele vechi sau dus.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Nu va mai bateti cu pumnul in piept cu sabatul, ca nici ce-i din vechime si nici voi nu sunteti in stare sal indepliniti doar ISUS a fost imlinitor a tot. Vrei sa fi mantuit dragul meu CREDINTA ( LEPADARE DE SINE ) BOTEZ ( MARTURIA UNUI CUGET CURAT ) SI MAT 28:20 Pazeste ce ti-a spus Isus. Nu ce a fost in VT Daca ma iubiti veti pazi poruncile MELE nu cele din vechime Inca un lucru, si daca as tine toata legea 10 porunci si cele 600 sau cate sunt da perfect sa le tin tot nu as fi mantuti caci mantuirea se capata la calvar nu in ziua sabatului prin fapta mea.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

TU spui:" Sabat inseamna odihna nu sambata"
Wikipedia: "Sabatul biblic este ziua a șaptea săptămânală de odihnă și închinare"
Biblia Sinodala Ortodoxa: Matei 28, 1. La sfârsitul zilei Sabatului, când începea sã se lumineze înspre ziua dintâi a sãptãmânii, Duminica, Maria Magdalina si cealaltã Marie au venit sã vadã mormântul.
Dupa cum se vede dpdv Biblic ZIUA a SAPTEA, SABATUL, ESTE sambata.
Geneza 2, 2. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Deci conform Bibliei Ziua a Saptea este sambata sau Sabatul iar conform
Wikipedia Sabatul este aceeasi zi, SAMBATA. Asta ca sa nu te mai chinui cu fixarea de zile.
DOMNUL Isus a TINUT DOAR Sabatul iar urmasii sai conform Bibliei sa faca la fel: Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
Pai daca voi nu tineti Sabatul cum VREA Hristos de unde Nou Legamant sau har pentru cei ca tine? Habar nu ai ce inseamna Nou Legamant dar ma opresc fiindca voi NU puteti intelege ce ati respins deja, dreptul si alegerea voastra DAR nimeni din cei care au respins Sabatul si stiau de el NU VOR FI cu Dumnezeu garantez.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Unul din lucrurile care trebuia sa le faca in ziua sabatului era ( obligatoriu atat pentru cei din vechime cat si pentru cei din vremea Dl ISUS ) Sa isi aduca aminte cum Dzeu ia scos din tara egiptului. Valabil si pentru tine lucrul acesta? sa fim seriosi. Cand vb de apocalipsa biserica in cap 14 nu mai exista pentru ca ea ( biserica va fi rapita la inceputul necazului ) acolo e vb strict de evrei ( trebuie privite din puct de vedere escatologic ) s. Biserica nu trece prin necaz pentru ca nu are de ce sa treaca. Deci se adreseaza 100% evreilor. Tineti garantiile pentru tine nu garanta dumneata in locul nimanui.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Zilele in VT erau numerotate nu aveau nume... cum de altfel (lunile anului aveau ) deci luni - luna marti-marte- miercuri-mercur-joi -jupiter- vineri-venus -SAMBATA- SATURN -Duminica - zeul soare. Atata vreau sa iti spun Dupa lege dai o zi din 7 dupa HAR te daruiesti in intregime in toate zilele dumneata fa cum crezi

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Unul din lucrurile care trebuia sa le faca in ziua sabatului era ( obligatoriu atat pentru cei din vechime cat si pentru cei din vremea Dl ISUS ) Sa isi aduca aminte cum Dzeu ia scos din tara egiptului."
O fi fost valabil si pentru ADAM, Enoh, Set, Noe samd pentru toti antideluvienii, buna inventie. De unde le scoateti mai NECITITORI de Biblie. Ma opresc la rapire caci aici nu mai sunt cuvinte, "summa delirium" baietasi.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Vezi ca ai inceput sa amesteci limbile.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Deut 5:15 14 Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici măgarul tău, nici vreunul din dobitoacele tale, nici străinul care este în locurile tale, pentru ca şi robul şi roaba ta să se odihnească întocmai ca tine.
15 Adu-ţi aminte că şi tu ai fost rob în ţara Egiptului, şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos din ea cu mână tare şi cu braţ întins, de aceea ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să ţii ziua de odihnă. # Unul din motivele pentru care Dzeu a dat ziua sabatului a fost ( aducerea lor aminte ca i-a scos din Egipt ) Acuma ori minte Dzeu in cei scris acolo ori tu nu vrei sa bagi la cap. Astea le-ai trecut cu vederea versetele? sau tu vrei numa sabat si sabat o odihna continua a trupui cand Hristos vrea sa iti dea odihna a sufletului daca vi la EL.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

GENEZA 22. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Dumnezeu nu minte ci doar noi.
TU CITEZI DOAR partea robiei FIZICE dar TU si EU suntem in EGIPTUL SPIRITUAL din care trebuie sa iesim, eu am bagat la cap demult dar se vede ca tie iti PLACE de EGIPTUL spiritual si nu vrei sa asculti de Dumnezeu. Nimeni NU te obliga sa ti sau nu PORUNCA a PATRA dar tu vrei sa o desfintezzi ca ar fi pentru evrei, IN GENEZA NU este pentru evreui ci pentru TOATA omenirea. Poti sa te odihnesti tot timpul DAR singura zi SFIINTITA de Dumnezeu ESTE SABATA. Ai tu vreun text in care ESTE SFIINTITA alta zi, ARATA-NE textul.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

13 Ci îndemnaţi-vă unii pe alţii în fiecare zi, câtă vreme se zice: „Astăzi", pentru ca niciunul din voi să nu se împietrească prin înşelăciunea păcatului.
14 Căci ne-am făcut părtaşi ai lui Hristos dacă păstrăm până la sfârşit încrederea nezguduită de la început, EVREI 3. Consider ca odata facuti partasi ai lui Hristos nu ne poate desparti o zi de SABAT ci o inima rea si necredinta. Imi sustin parerea despre Sabat. Si acum spre finalul conversatie noastre imi doresc un singur lucru : 15 Gândul acesta dar să ne însufleţească pe toţi care suntem desăvârşiţi; şi dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.
16 Dar în lucrurile în care am ajuns de aceeaşi părere, să umblăm la fel. Doamne ajuta-ne

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Consider ca odata facuti partasi ai lui Hristos nu ne poate desparti o zi de SABAT"
Vom vedea in curand. Ce insemna Credinta FARA fapte, NIMIC. Si eu ii spun copilului meu ca il iubesc DAR DACA nu am grije de el sunt doar VORBE GOALE asa cum voi asteptati sa va rapeasca (?) cineva (cine oare) dar sa FACETI ce spune Hristis, BA.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

Sa facem ce ne-a spus corect, nu ne-a spus sa pazim sabatul. Stia ca vor veni multi care se vor da neprihaniti ca tin zile luni ani, de aceea neprihanirea ta si a mea se primeste prin credinta. Cand vine vorba despre fapte nu suntem chemati sa facem FAPTE ca sa fim mantuiti ci sa facem FAPTE ( ATENTIE ) pentru ca am fost mantuiri! diferenta mare

| danut a răspuns (pentru sanboss):

De unde sti ca ai fost mantuit? Ti-a spus Dumnezeu ca esti mantuit? Ai vorbit cu Hristos si ti-a spus ca esti mantuit, cand si unde si cum? Pavel spune ca ASTEAPTA rasplata, nu ca a primit-o si voi deja sunteti mantuiti, probabil aveti un statut mai aparte ce Pavel.

| sanboss a răspuns (pentru danut):

De unde stiu ca sunt mantuit? marcu 16 16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit. Mi-a spus Dl Isus ca sunt mantuit? DA - ioan 11:25 Cine crede in Mine chiar daca va muri va trai. CAND? La varsata de 18 ani, UNDE? Intr-o biserica. Pavel cand vb de rasplata nu se refera la mantuire ( iti explic din nou MANTUIREA NU E O RASPLATA ) Citeste EFS 2 ( har si credinta mantuiri ) deja inteleg ca tu vrei sa primesti rasplata la ce? cu ce ai contribuit tu la mantuirea ta?: aaa cu SABATUL da inteleg. Deci lucrarea fiecaruia va fi aruncata in foc si atunci se va vedea fiecare ce a lucrat ( uni vor straluci ca soarele alti ca stelele alti vor stapani peste cetati alti vor avea diferite cununi ) astea sunt rasplatiri nu confunda cu mantuirea. Pavel spune clar : 2tim 1 El* ne-a mântuit şi ne-a** dat o chemare sfântă, nu† pentru faptele noastre, ci†† după hotărârea Lui şi după harul care ne-a fost dat în Hristos Isus, înainte*† de veşnicii, si de acea vine in 2Tim 4; 7 si spune 7 M-am luptat lupta cea bună, mi-am sfârşit alergarea, am păzit credinţa. 8 De acum mă aşteaptă cununa dreptăţii, pe care mi-o va da Domnul, Judecătorul cel Drept, în ziua aceea, şi nu numai mie, ci tuturor celor care vor fi iubit arătarea Lui.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"iti explic din nou MANTUIREA NU E O RASPLATA"
Oau, tu ai muncit ceva sa primesti mantuirea, la sapa sau munca intelectuala?
Uite ce spune Dumnezeu:
Romani 6, 23. Fiindcã plata pãcatului este moartea: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.
Cum, mantuirea este fara plata si tu ai muncit pe degeaba? Nu e corect dar voi veti fi RAPITI (unde oare, unde oare), P.S. cand Pavel spune ca a luptat lupta cea buna era deja inainte de decapitare, asa esti si tu?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Invierea lui Hristos e mai importanta decat sabatul evreiesc. Caci spune Sf. Ap. Pavel: "Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica este si credinta voastra." - 1 Corinteni 15, 14
"Iar daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, sunteti inca in pacatele voastre; Si atunci si cei ce au adormit in Hristos au pierit." - 1 Corinteni 15, 17-18.
Deci, fara invierea lui Hristos, suntem pierduti, iar credinta noastra este zadarnica! Nu scrie nicaieri in Biblie acelasi lucru despre sambata! De ce sa punem o zi din saptamana, deci creatia, mai presus de Creatorul ei - Dumnezeu?
Cinstim pe Hristos si ziua invierii sale - Duminica, prima zi a saptamanii. Hristos este Domn al tuturor zilelor, si al sambetei si al celorlalte, fiindca El le-a zidit.
Invierea lui Hristos este temelia credintei noastre si a mantuirii noastre, ca incepatura a invierii celor adormiti. - 1 Corinteni 15, 20
Adventismul se bucura ca dracii de sambata in care Domnul a fost cu trupul in mormant.

| leo59 a răspuns:

Numai cu sola Sriptura nu rezolvi totul. Biblia este o colectie de carti scrise pe parcursul a 1500 de ani, acum 3000 de ani; multe carti din VT cuprind istoria poporului evreu, deci ii priveste doar pe ei si apoi este o diferenta intre VT si NT cu superioritatea celui nou, caci cele vechi au trecut, mentionaza SF. Pavel. Sigur ca poruncile sunt vesnice, dar nu ziua in sine mantuieste, fie ca se numeste sambata sau oricare alta denumire. Celelalte confesiuni crestine, cu exceptia adventistilor, nu pun atata pret pe ziua odihnei asa cum pun adventistii si cum apologetic ai sustinut tu mai sus, desi temeiuri pentru, tinerea duminicii sunt destule, excluzand cel al papei. Cand s-a trecut oficial la serbarea duminicii ( sec. al 4 lea) crestinii tineau demult duminica si papa nu exista atunci, decretul a fost dat de imparat. Argumente sunt destule, chiar de ambele parti, dar nu merita o polemica la nesfarsit si paguboasa, sarbatorile nefiind conditii ale mantuirii, dar se inscriu in indreptarul invataturii de credinta si un crestin bun le respecta. Hristos a inviat si s-auzim de bine.