| SiNiStEr a întrebat:

Intrebare pentru atei: De ce voi nu credeti in Dumnezeu, sau in religie...si nu vreau raspunsuri de genu " tu nu poti intelege" sau alceva asemanator pentru ca va laudati cu logica voastra, demonstarti, vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

Prima oara, ca sa crezi in ceva, acesta trebuie sa fie demonstrabil, cel putin cateva persoane sa poate oferii explicatii logice.In primul rand, trebuie sa incepem cu inceputul, adica Geneza.Acolo sunt prezentate niste paragrafe care il descriu pe D-zeu ca fiind foarte aproape de modelul omenesc, de exemplu dupa ce creeaza fiecare lucru, in Biblie scrie ca D-zeu a fost multumit de lucrarea sa.Pai daca este atotstiutor, de ce ar trebui sa-si studieze lucrarea ca sa stie daca e buna sau nu.Inca ceva, Biblia trebuie luata fara metafore, fiindca e la fel ca la matematica, ori-ul nu poate fi interpretat ca un minus sau pluswinking. Alta problema este aceea a cu liberul arbitru.Pai daca D-zeu ne-a faurit stiind deja ce vom face(fiind atotstiutor), atunci nu mai exista nici un liber arbitru, deoarece faptele noastre sunt puse cu mult dinainte la punct, pentru ca orice am face, pentru D-zeu este ceva deja stiut, prestabilit.Alta problema este intoarcerea lui Satan(Lucifer) in Rai pentru a-i ispiti pe Adam si Eva.Cum de a reusit sa se intoarca in Rai dupa ce fusese exclus de mult?(Ori paza Raiului este slaba, ori Raiul si Iadul sunt acelasi lucru). Multi spun ca oamenii sunt egali in ochii lui D-zeu, dar femeia a fost creata doar ca o necesitate, aceea fiind sa ii tina de urat lui Adam, cum spune si in Biblie.Alta problema este pomul cunoasterii. Daca D-zeu este atotstiutor, stia ca Adam si Eva vor musca din mere, si tocmai el ii ispiteste spunandu-le sa nu manance din acel pom.Alta problema este existenta Domnului dintotdeauna, fiindca termenul "dintotdeauna" nu reprezinta nimic fara timp, este egal cu 0, si noi stim ca D-zeu nu este limitat de timp.Aici intervine si problema cu Edenul, care prima oara era pe Pamant, dar cum poate fi Edenul(nelimitat de timp) intr-o lume care are limite temporale?(Eroare).Poate unii o sa spuneti ca atunci oamenii aveau viata vesnica, dar stim ca D-zeu a creeat si animale(ele cu ce au gresit de au pierdut viata vesnica?). Alta problema este ca dupa ce Adam si Eva au fost trimisi pe Pamant, erau doar ei si Cain(Abel fiind ucis). Apoi scrie ca fiul lor, Cain, s-a insurat cu o fata pe nume Enoh(ce?!?! de unde apare aceasta Enoh, din moment ce pe Pamant erau doar Adam, Eva si Cain?).In Biblie mai scrie ca Fii lui D-zeu au coborat pe Pamant si si-au ales femei cu care au facut copii, care au fost numele mari ale vremii.Deci rezulta ca D-zeu nu are doar un fiu(Iisus), ci are mai multi fii.(va rog sa nu incepem cu metafore de genul "fii se refereau la ingeri", pentru ca stim ca Iisus nu era inger, si i se spunea tot fiu a lui D-zeu). Alta problema este Inaltarea Domnului.Stim cu totii ca au asistat multi oameni si au vazut cu ochii lor(deci Iisus s-a inaltat cu corpul fizic), atunci unde a ajuns? Pana unde s-a inaltat? Stim cu totii azi ce este de fapt cerul, ca este insasi Universul? Deci pana unde s-a inaltat? Unde a ajuns?(Eroare). Vrei sa continui cu intreaga Biblie, sau e destul?
P.S.:Ateii contesta existenta divinului, nu ca nu cred ca exista, fiindca asta ne-ar face necredinciosi

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anca4747):

Sa stii ca exista Agnosticismul, nu trebuie neaparat sa fi atee e tot acelasi lucru http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism, ma bucur ca gandesti asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MaduMadutsaa):

Team confundat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Biblia e scrisa de om

| Chillcs a răspuns (pentru SiNiStEr):

Omul, uite. Eu as vrea sa cred dar nu vreau sa ma implic. Adica, daca am gresit religia? Sau daca dumnezeu chiar nu exista? Am stat toata viata, si mi-am pierdut toata viata venerand ceva ce nu exista? nu vreau sa risc asta. Asa mai bine nu ma implic si stau in banca mea. Daca exista, este o mare posibilitate sa nu fie dumnezeul in care cred crestinii. Daca nu exista, cu atat mai bine pentru mine.

| SiNiStEr explică (pentru Chillcs):

Faci cum crezi dar doar ca idee iti spun ceva ce am vazut tot aici pe TPU..."Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista atunci nu ai nimic de pierdut, dar daca nu crezi si El exista atunci peirzi totul."

| Chillcs a răspuns (pentru SiNiStEr):

Nu pierzi nimic daca nu crezi. Chiar ramai cu mintea limpede, neintunecata de religie.
Poti judeca oamenii si din alta perspectiva. Si daca dumnezeu e bun asa cum spuneti nu vad de ce s-ar supara pe mine ca nu cred... religia este un mecanism cu mana de lucru cea mai ieftina pentru mentinerea ordinii. Totul tine de control, si defaptul ca suntem obligati sa fim controlati fara sa ne dam seama. Omule in curand vor aparea lucruri noi prin care sa se mentina ordinea fiindca tinerii incep sa deschida ochii, si vor mai mult si mai mult. Si societatea nu are cum sa dea mult la toti, asa ca ne limiteaza prin diferite institutii, corporatii, mecanisme...