| benny34 a întrebat:

Vreau niste raspunsuri serioase, pentru toti cei care cred in Dumnezeu, sub ce argumente credeti?

Răspuns Câştigător
| NameoftheCentury a răspuns:

Ei cred sub argumentul, "Dumnezeu exista pentru ca asa scrie in Biblie. Biblia este adevarata pentru ca asa zice Dumnezeu."

33 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nimic nu poate pe om sa il faca sa creada in Dumnezeu, mai mult decat atunci cand iL simte pe "propria-i piele" Degeaba as incerca eu sa spun verzi si uscate, pana ce omul respectiv nu are o intalnire PERSONALA cu Dumnezeu, e in zadar tot ce incerc eu sa spun!
Eu cred in Dumnezeu pentru ca El mi-a dat credinta, in primul rand, iar in al doilea rand, cred ca versurile acestei cantari exprima mai bine ceea ce as vrea sa spun:
http://www.youtube.com/watch?v=Hxf8l7V4i6E

| martzian a răspuns:

Experienta personala va fi, mereu, cel mai serios argument personal. Cine doreste cu sinceritate sa afle adevarul il va afla. Credinta mea in Dumnezeu a pornit de la argumente stiintifice, insa - abia apoi mi-am luat inima in dinti sa incerc mai mult.

Spre exemplu, am aflat ca stiinta (ma refer la acea ramura asazis evolutionista) este de fapt o forma de credinta. Ai nevoie de o mai mare credinta pentru a nu crede in Dumnezeu, decat pentru a crede. http://martzian.wordpress.com/......-credinta/

Am aflat apoi si faptul ca credinta in Dumnezeu are logica! http://martzian.wordpress.com/2013/06/14/are-logica-credinta-in-dumnezeu/

PS: Articolele imi apartin.;)

| benny34 explică (pentru martzian):

Merci de raspuns, am citit ambele tale articole si am observat ca te cam contrazici la o idee. In primul articol sustii ideea ca universul este finit iar in cel de-al 2-lea nu. In afara de asta, o mica intrebare, cum poti sa stii ca Terra este singura planeta in care poate exista viata? (nu sunt foarte sigur ca asta ai vrut sa zici dar asa mi s-a parut)

| martzian a răspuns (pentru benny34):

Salutare Benny si scuze ca raspund un picut cu intarziere. Zilele astea sunt prins tare de tot cu multele responsabilitati pe care (ca noi toti) le am. Cateva observatii cu privire la raspunsul tau:

"am citit ambele tale articole si am observat ca te cam contrazici la o idee" - Sunt sigur ca daca le-ai fi citit cu atentie nu ai fi avut nelamuriri cu privire la ele. Te rog sa o faci cand ai vreme, pentru ca ele nu au decat o singura concluzie, doar argumentatia difera.

"In primul articol sustii ideea ca universul este finit" - Pur si simplu am plecat, in mod absolut stiintific, de la lucrurile demonstrate, cele stiute cu certitudine.

"iar in cel de-al 2-lea nu" - Imi spui cum ai ajuns la concluzia asta?

Cele doua articole folosesc o argumentatie diferita si au, in mare, audiente diferite. Unul arata ca stiinta nu respinge existenta lui Dumnezeu, iar altul ca existenta lui are sens dpv logic. Unul vorbeste despre univers (asa cum il percepe stiinta astazi) iar altul despre "spatiul cosmic" - ceea ce omul de rand intelege prin tot ceea ce exista dincolo de planeta pe care isi traieste viata. Sunt concepte diferite.

Putem povesti pe tema asta, dar sunt sigur ca nu va fi cazul si ca vei intelege nuantele. happy

O seara faina!

| benny34 explică (pentru martzian):

Salutare, nu e nici o problema cu intarziere, cum spuneai si tu, fiecare avem destule pe cap. Articolele tale, chiar daca nu sunt complet de acord cu ele chiar mi-au placut, se vede ca sunt muncite si gandite, nu un copy&paste de pe wikipedia si gata, totul s-a rezolvat, apreciez asta. As mai adauga un singur lucru, universul stiintific vorbind, din ce am citit eu pana acum nu este considerat a fi finit, universul vizibil este finit intr-adevar, sunt locuri de unde lumina nu o sa mai ajunga astfel incat sa putem vedea ce se afla dincolo de aceste bariere. In cel de-al 2-lea articol am tras concluzia ca nu sustii faptul ca universul este finit de aici "Dincolo de mister, omul nu are dovada faptului că universul este limitat și totuși nu pare a-l deranja această inconstanță cu principiile științei moderne." Nu zic ca ar fi imposibil sa fi inteles eu gresit la ce te referi, o seara faina si tie.

| martzian a răspuns (pentru benny34):

Benny, un lucru cu care majoritatea celor care cerceteaza universul se pun de acord este acela ca el este finit. Da, fara sa aiba o dovada clara. De aici afirmatia mea. Daca, pe de alta parte, ne referim la tot ceea ce este dincolo de el... As vrea sa-l vad pe acela care poate indrazni sa viseze in acest sens, pentru a oferi o explicatie, fie si teoretica... happy

| benny34 explică (pentru martzian):

O teorie exista deja, ca dincolo de acest univers exista alte universuri (o infinitate), de aici notiunea de universuri paralele, de aici pleaca ideea ca omul prin alegerile pe care le face alege un univers sau altul.

| martzian a răspuns (pentru benny34):

Apropo de credinta, nu-i asa? happy

| benny34 explică (pentru martzian):

Hmm, s-ar putea sa nu inteleg exact ce vrei sa zici prin credinta aici. Faptul ca omul si-ar alege singur viata mie nu mi se pare a implica credinta, ba mai mult, cand o persoana credincioasa sa zicem, nu isi duce viata chiar cum ar vrea de multe ori da vina pe divinitate pentru asta, cu toate ca ea e singura vinovata pentru ce i se intampla datorita gandurilor ei. Exista un documentar, "The big secret" parca se numeste si care probabil ca ti-ar explica mai bine decat mine despre ce vorbesc, sunt niste idei foarte interesant, tot la fel plecand de la ideea de universuri paralela (nu zic ca e adevarata, e un concept care mie imi pare mai credibil decat multe altele dar totusi e o teorie). Cand o sa ai timp poti sa te uiti la el, e interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred! De ce? Deoarece aparitia univerusului si Terrei nu avea cum sa aiba loc intr-un mod cu totul anapoda cum sustin unii!
Biblia..Sa sti ca fie ca noi credem in Biblie, fie ca nu, nu putem sa luam aceasta ca argument! De ce? Deoarece nu ai de unde sa stii ca o carte aparuta acum 2000 de ani spune tot adevarul!
Mai ales Biblia este interpretabila. Daca ajungi la o discutie contradictorie cu un ateu spre exemplu care stie bine Biblia nu ai cum sa o scoti la capat deoarece fiecare o intepreteaza cum poate sau cum vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca ai dat fundita celui mai elocvent raspuns.mai vrei ceva?

| benny34 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, ca am dat fundita aia sau cum se numeste asta nu inseamna ca discutia nu mai poate continua din cate stiu eu. Fiecare poate sa isi spuna parerea, dar nu e obligat sa o faca. Argumentul pe care l-a adus "Trupescu" e adevarat si cel mai des intalnit, de asta i-am si dat fundita aia, insa nu e neaparat ce caut, as fi preferat un argument mai concret de la o persoana care chiar crede cu o baza fundamentala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca nu te-a satisfacut trupescu? pai eu sant sufletescu,opozitia cum s-ar spune,si pot sa-ti spun ca cred in Dumnezeu fiindca l-am cautat,am capatat convingere ca este,dintotdeauna,si ca principiile lui,decalogul care vra sa zica,sant o buna temelie,pe care imi pot construi, viata, soarta, casnicia, si vesnicia. sper ca nu vrei argumente si dovezi palpabile si vizibile fiindca m-ai dezamagi.nu pot sa ti-l arat pe Dumnezeu in persoana si atunci sa ma intrebi; da de stii tu sigur ca el e?

| benny34 explică (pentru anonim_4396):

Mda, sincer puteai sa zici aceleasi lucruri si cu mai putina aroganta ca nu stiu daca vrea cineva sa impresioneze pe cineva pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Ceea ce povestesc e real.Am visat intr-o noapte ca eram intr-o camera intunecata unde pe vine statea asezat un barbat, imbracat in alb si avea parul scurt negru.Cand ma uitam la fata lui, aveam senzatie ca e o persoana asa rece. Apoi m-am dus la el si m-am asezat pe vine, iar acesta m-a luat in brate.Atunci am simtit de la el o caldura placuta, protectie, iubire, intelegere, mila.Nu stiu cine a fost in visul acela, Dumnezeu sau ingerul meu protector sau arhangel, dar de atunci mi s-a intarit credinta.
Si nu, nu ma iau dupa Biblie cum a spus userul Trupescu.
Trebuie sa acceptam ca unora le e dat sa fie credinciosi si altora nu le este dat.
Bye!

| fearlessss a răspuns:

Pai.pur si simplu simti..si e logic sa existe cineva care a creat totul, nu? Credinta nu are legatura cu logica, nu trebuie argumente..trebuie simplu, iubire, iubirea a tot ce ne inconjoara si e bun

| benny34 explică (pentru fearlessss):

Si tu te contrazici putin, ai zis ca e logi ca existe cineva care a creat totul si dupa ca nu prea are legatura cu logica. In fine, sa zicem ca ai dreptate, ce s-ar intampla daca eu as pune tot ce pui tu in seama lui Dumnezeu unei flori de exemplu. Tot la fel, eu as crede in ea, tu nu m-ai considera putin plecat de acasa? si care ar fi diferenta? Oricum, merci si tie de raspuns.

| fearlessss a răspuns (pentru benny34):

Da ai dreptate ca m-am contrazis putin, pentru ca nu stiu foarte bine cum sa explic? sincer..atata timp cat o religie te invata sa fii bun si sa respecti ce te inconjoara nu cred ca e nevoie sa se certe intre ele(religile ma refer). Bafta cu floarea laughing)

| benny34 explică (pentru fearlessss):

Merci, imi cam plac florile asalaughing), da, aici iti dau dreptate, dar vezi tu ca aici e o alta problema, fiecare religie (nu credinta) pentru membrii ei e adevarata si dreapta, totusi se bat cap in cap (la un nivel grav) majoritatea religiilor. Ceea ce spui tu tine mai de o morala pe care ar trebui toti sa o avem, din pacate nici asta nu e prea realizabil, cel putin nu in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| benny34 explică (pentru SaveOurSouls):

Ok, mi-ai dat un pic de citit dar apreciez efortulbig grin. Daca imi permiti as avea cateva obiectii, nu din rautate sau ceva. Spuneai ca nazismul nu mai exista, exista (ex. Coreea de Nord) care are o forma asemanatoare, sclavia exista, in ambele ei forme, cea moderna dar chiar si cea tipica, discriminarea sociala, rasiala exista din plin chiar, nu exista egalitate intre femei si barbati, nu exista protectie reala a animalelor, abuzul psihic, fizic, in familie, toate astea exista din pacate. Exista o forma de democratie care ne da impresia ca suntem liberi, o mare minciuna asta, suntem condusi spre aceleasi scopuri, tinte, diferenta acum e ca noi nu ripostam deoarece suntem "liberi". As vrea ca toate cele de mai sus sa fie adevarate si eu sa ma insel, dar din pacate sunt sigur ca nu ma insel in privinta asta. Ok cu asta, tu spuneai ca ai avut cateva probleme care din ce ai explicat chiar au fost grave si e foarte bine ca au disparut acum. Dar tot ce ai zis ca ai avut poate fi explicat, ziceai ca nu ai crezut in Dumnezeu inainte, traim intr-o tara asa zisa crestina ( ca 70% din crestinii romani nu stiu nici ce e Pastele asta e altceva) si faptul ca traim intr-o tara cu un regim crestim acum ne face sau ne-a facut sa ne punem intrebarea daca actiunile noastre sunt ok, daca nu cumva gresim ca credem/nu credem in biserica/credinta/religie etc. Ai zis ca inainte nu erai prea religios, faptul ca vedeai demoni/oameni morti mie unul imi spune faptul ca tu in interiorul tau te temeai sa nu ajungi in "iad" pentru faptul asta. Totul era insa in imaginatia ta, banuiesc ca esti constient de asta, simturile omului sunt extrem de usor de pacalit, totul se alimenta din frica ta, cu cat iti era mai tare frica cu atat experientele erau mai dure si invers, era o relatie direct proportionala, ti-ai pierdut la un moment dat speranta, asta s-a vazut din ce ai zis si tu. Acele ritualuri cu spalatul mainilor de zeci de ori pe zi eu cred ca mai mult isi aveau efect deoarece iti tineai mintea ocupata si era oarecum o scipire de speranta de care te agatai, la fel de bine putea sa fie statul degeaba, daca tu ai fi crezut ca te ajuta. Faptul ca te-ai mutat si ai auzit acele slujbe nu au facut altceva decat sa iti dea o noua speranta ca totul se poate rezolva, ai inceput sa prinzi curaj si totul a inceput sa actioneze in sens invers. Dar iarasi, la fel de bine puteam sa scriem altfel povestea, te nasteai in religia budista dar nu credeai in Buddha si aveai aceleasi temeri, ca toti fac bine dar tu gresesti. Acelasi scenariu, iti pierdeai speranta, aveai experiente nu foarte prietenoase pana intr-un moment in care te mutai si auzeai niste slujbe care iti trezeau speranta. Era fix acelasi scenariu cu alte personaje dar acelasi rezultat, cu toate ca budismul nu sta prea bine in ochii crestinilor, am dat doar un ex cu budismul, e prima religie care mi-a venit acum in gand.

| benny34 explică (pentru SaveOurSouls):

Si ce mi-a mai atras atentia e faptul ca tu crezi prea mult zic eu in SUA, nu sunt chiar atat de curati precum ii crezi. Sunt una din cele mai mari puteri economice ale lumii ceea ce le da o putere imensa in decizii. Oricum, sunt foarte multe de zis despre ei, sunt multe fapte de care nu se prea vrea sa se stie despre ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Iar vorbesti fara tine -.-
Suedia e o tara ateista si o duce mult mai bine decat tarile crestine, China la fel, tarile din lumea a treia au primit o clima perfecta de la dumnezeul tau, asta inainte sa nu-l "recunoasca pe Iisus", tarile in care femeile nu au drepturi sunt cele conduse de zeul tau, oamenii se inchina la elefanti si crestinii la zombi, oase, tablouri si lemne. Da, mare diferenta. S-o luam invers, in america latina e saracie, e plin de droguri, crime, prostitutie, si sunt tari crestine. Ia zi, diavolul e de vina. rolling on the floor
Cand te vad pe tine apas ctrl f si scriu ate, in 99% din raspunsurile gasite am gasit literele alea rolling on the floor, apoi se plang crestinii ca au ateii treaba cu ei.
Ateismul a existat dintodeauna si o sa existe pana la sfarsitul lumii, crestinismul o sa mai tina cel mult 1000 de ani.

| yonootz321 a răspuns:

Credinta este in sufletul celui care crede, iar Dumnezeu este totalitatea fiintelor. Asadar, iubirea fata de Dumnezeu nu este decat iubirea fata de semeni si implicit fata de propria persoana.