| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei in special! stiu ca e mult de citit dar merita

Salut prieteni pentru inceput sarbatori fericite sper ca mos cracila va adus numai carbuni pentru ca mie nu mia adus nimic, a trebuit sa imi fac singur cadou laughing. Intrebarea astea e in parte pentru atei la fel ca mine pentru ca cei religiosi orice i-as intreba tot au un raspuns care contine aceeasi porcarie ~! dzeu a vrut, a facut bine etc~!

dea lungul timpului am citit multe chestii pe internet si acum stau si ma intreb cum pot fi unii asa de ipocriti >ex
unei fete de 15 ani ii moare tatal intr-un accident. mama fiind religioasa ii zice fetei ca tatal ei e in @#rai@# si ca dzeu la vrut langa el... si intr o zi cand ea va muri se va duce langa el. si fata ce face,,, de ce sa mai astepte, se spanzura in curtea din spate 2 luni mai tarziu lasand o scrisoare zicand ca nu mai poate astepta si ca o asteapta si pe ea (mama).

Intro familie religioasa singura lor copila se imbolnaveste si parintii nu vor sa o duca la spital pentru ca dzeul lor zice ca trebuie sa se roage ca asa trec toate. fata moare dintr-o boala banala (nu imi mai aduc aminte care dar cu niste pastile nu mai avea nimic)

o femeie face sex si ramane insarcinata, dupa 2 3 luni (nu mai stiu sigur) cei de la control ii zic ca trebuie sa avorteze daca nu va muri, ea nu o face pentru ca vezi domne e pacat si dzeu nu vrea asa ceva. desigur femeia moare

dupa multi religiosi avem o viata aici si dupa rai sau iad depinde de ce faci in viata. dar de ce unii au viata de milioane, de cand se nasc, au masini case bani si bani si multi au viata de **** traind pe strazi cersind numai ca sa aiba o paine la saptamana
de ce acest @test@ unii au viata de regi si altii de sclavi?

cum pot unii crede ca e cineva acolo in cer care ne (iubeste ) si alte prostii din astea? cum.
cea mai ipocrita chestie e cu @s-a dus ca la vrut langa el @ adica dzeu e ipocrit nu? tine mai mult la el decat la noi, daca ne iaa parinti sau cei dragi in accidente sau alte chestii intamplatoare, ce zice ( haa hahalere tu stai ca prostu singur ca eu am companie ce ma doare de tine, taci si inghite)
mi se pare o idiotenie fara de egal mai ales spusa in fata. la moartea tatalui meu o femeie mi-a zis asa, si am ramas prost. chiar voiam sa o intreb daca are ceva in cap pe langa tarana dar nu era timpu nici locul dar mi se pare ceva de nedescris.

sper ca prietenii de pe TPU sa ma lamureasca si ceilalti useri.
intrebarea ramane > cum pot crede in continuare unii in dzeu

ps) stiu ca nu am scris corect multe chestii asa ca posturi cu invata sa scrii sau luari la misto lasatile pentru facebook, mersi anticipat

7 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Indoctrinare! Important este ca cei credinciosi sa sa trezeasca la realitate.Dar sa-i explici unui crestin ca nu exista Dumnezeu e ca si cum ai incerca sa-i explici unui copil ca nu exista supereroi sau monstri.Doar ca spre deosebire de crestini, copii se maturizeaza si-si dau seama in ce lume traiesc.

| Mădă0611 a răspuns:

Exact pentru povestile tale, confort psihic, apoi necunoastere/ignoranta, care e sora geamana cu frica, sunt morti de frica, teama de moarte, dar cel mai mult pentru confortul psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare are exact ce merita cu precizie matematica.
Dar ca sa intelegi asta trebuie sa mai cresti. Poate dura mai mult decat iti poti imagina.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma indoiesc ca orice jigodie din fosta securitate isi merita cu precizie matematica averea din ziua de azi.

| Duhovnicul a răspuns:

Mi se pare mie sau aveti ceva cu ateii?
Atei in sus, atei in jos... chiar nu aveti loc de ei? Pe bune, parca sunteti obsedati!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In exemplele date de tine este vorba de fanatici religiosi, dpmdv aia isi merita soarta. mentionez, fara vreo aluzie, ca nu imi plac nici ateii "wannabe", vad ca e la moda sa fii ateu.
oamenii spuneau ca pamantul e plat, ca soarele se invarte in jurul pamantului...cum a avansat tehnologia, s-a extins si orizontul cunostintelor. intelegi unde bat? oamenii incep sa vorbeasca de doamne doamne atunci unde li se termina si cunostintele, in asta gasesc ei ratiune si confort. partea proasta e ca nu vorbesc de dumnezeul real ci de cel exploatat de popi.
partea cu egalitatea dintre oameni sa stii ca mi-a luat ceva s-o inteleg. toti suntem egali, difera doar standardele. da-i unui șeic un munte de bani...se bucura si el cat de cat, da-i unui copil din Burundi o mandarina, vezi ca s-ar putea sa se bucure mai tare decat șeicul. intelegi cum e cu egalitatea? fericirea e aceeasi, difera doar standardele.

| Jackul336 a răspuns:

Da e psihologica chestia cu dumnezeu! daca toate miturile religioase a r fi distruse nu ar mai putea fi redescoperite! dar daca toate ideile stiintifice ar fi distruse ele ar putea fi din nou redescoperite! aceasta e diferenta dintre adevar si traditii