| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei in special! stiu ca e mult de citit dar merita

Salut prieteni pentru inceput sarbatori fericite sper ca mos cracila va adus numai carbuni pentru ca mie nu mia adus nimic, a trebuit sa imi fac singur cadou laughing. Intrebarea astea e in parte pentru atei la fel ca mine pentru ca cei religiosi orice i-as intreba tot au un raspuns care contine aceeasi porcarie ~! dzeu a vrut, a facut bine etc~!

dea lungul timpului am citit multe chestii pe internet si acum stau si ma intreb cum pot fi unii asa de ipocriti >ex

unei fete de 15 ani ii moare tatal intr-un accident. mama fiind religioasa ii zice fetei ca tatal ei e in @#rai@# si ca dzeu la vrut langa el... si intr o zi cand ea va muri se va duce langa el. si fata ce face,,, de ce sa mai astepte, se spanzura in curtea din spate 2 luni mai tarziu lasand o scrisoare zicand ca nu mai poate astepta si ca o asteapta si pe ea (mama).

Intro familie religioasa singura lor copila se imbolnaveste si parintii nu vor sa o duca la spital pentru ca dzeul lor zice ca trebuie sa se roage ca asa trec toate. fata moare dintr-o boala banala (nu imi mai aduc aminte care dar cu niste pastile nu mai avea nimic)

o femeie face sex si ramane insarcinata, dupa 2 3 luni (nu mai stiu sigur) cei de la control ii zic ca trebuie sa avorteze daca nu va muri, ea nu o face pentru ca vezi domne e pacat si dzeu nu vrea asa ceva. desigur femeia moare

dupa multi religiosi avem o viata aici si dupa rai sau iad depinde de ce faci in viata. dar de ce unii au viata de milioane, de cand se nasc, au masini case bani si bani si multi au viata de **** traind pe strazi cersind numai ca sa aiba o paine la saptamana

de ce acest @test@ unii au viata de regi si altii de sclavi?

cum pot unii crede ca e cineva acolo in cer care ne (iubeste ) si alte prostii din astea? cum.

cea mai ipocrita chestie e cu @s-a dus ca la vrut langa el @ adica dzeu e ipocrit nu? tine mai mult la el decat la noi, daca ne iaa parinti sau cei dragi in accidente sau alte chestii intamplatoare, ce zice ( haa hahalere tu stai ca prostu singur ca eu am companie ce ma doare de tine, taci si inghite)

mi se pare o idiotenie fara de egal mai ales spusa in fata. la moartea tatalui meu o femeie mi-a zis asa, si am ramas prost. chiar voiam sa o intreb daca are ceva in cap pe langa tarana dar nu era timpu nici locul dar mi se pare ceva de nedescris.

sper ca prietenii de pe TPU sa ma lamureasca si ceilalti useri.

intrebarea ramane > cum pot crede in continuare unii in dzeu

ps) stiu ca nu am scris corect multe chestii asa ca posturi cu invata sa scrii sau luari la misto lasatile pentru facebook, mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Din prostie.
E singurul motiv "logic" pe care-l pot gasi.

Mai sunt unii slabi care vor sa aiba siguranta ca cineva ii protejeaza, dar se aburesc singuri.

8 răspunsuri:
| MonsterEnergy a răspuns:

Ai luat orarul gresit? Cred ca ai vrut sa chiulesti la religie si ai chiulit la romana.Cred ca e ipocrizie ca un terminat ca tine se numeste ateu.Mai documenteaza-te si, mai important, mai treci pe la scoala deoarece imi sangereaza ochii.

| Felys a răspuns:

Credinta sau necredinta se datoreaza educatiei din copilarie, eu de pilda am fost educata ca ateu si asa voi ramane pana cand voi inchide ochii definitiv, dar cei care in copilarie au fost educati in spiritul credintei nu au cum sa isi schimbe parerea la maturitate, de aia se spune cei 7 ani de acasa, atunci se formeaza omul si pe parcurs se mai slefuieste dar anumite obiceiuri raman permanent

| NOname a răspuns (pentru Felys):

Felys: "...dar cei care in copilarie au fost educati in spiritul credintei nu au cum sa isi schimbe parerea la maturitate"

Realitatea te contrazice, Felys. O parte din ei îşi schimbă părerea (poate chiar de mai multe ori pe parcursul vieţii), o parte nu. Depinde.

| Felys a răspuns (pentru NOname):

Iti voi povestii o intamplare de-a mea din copilarie, printr-un concurs de imprejurari am fost pusa in situatia sa botez un copil la varsta de 12 ani,si in timp ce eram in biserica cu bebelusul in brate si popa ma intreba daca cred in dz,i-am zis clar ca nu,pentru ca asta era adevarul, sa vezi cat s-a mai chinuit bietul popa sa ma determine sa cred, eu nu si nu dar la un moment dat ma dureau bratele ca eram si eu mica si bebelusul greu si sa scap de gura la popa am spus ca il cred numai sa inceteze si sa termine odata botezul, deci vezi, desi ei spun sa nu minti efectiv m-a facut sa ii mint desi nu am vrut asta

| NOname a răspuns (pentru Felys):

: )) Simpatică poveste.
Practic ţi-au băgat păcatul (minciunii) pe gât.hee hee
Ştiu cum e. Şi eu mai procedam aşa cu oamenii în vârstă (cu cei simpatici şi prea în lumea lor), care te bat la cap cu dumnezeul lor şi nu te lasă în pace, până nu le spui ceea ce vor să audă.
De botezuri încă nu am avut parte (şi sper nici să nu am).hee hee

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu ma intereseaza ce ai pus tu in post scriptum, dar prietene, daca cu religia nu te impaci bine, macar pe la scoala mai du-te din cand in cand! happy

| Hexiled a răspuns:

Zau asa cine crezi ca ti va citi toata asta

| contαbαndonαt a răspuns:

Dar nu ai scris mult deloc, ba chiar din contra, asta e doar un mic (foarte, foarte mic) rezumat.
Siii, de fapt mai bine iti puneai intrebarea la Stiinta&Filosofie, pentru ca la Conversatii, vezi si tu, nu te baga mai nimeni in seama cu astfel de postari.
Cat despre intrebarea in sine, tu pe scurt intrebi de ce oamenii inca considera ca au nevoie sa creada intr-un Zeu mistic, nu? Deoarece, pentru o pers. care n-a avut niciodata o credinta in ceea ce priveste religia, nici eu nu pot intelege.Imi pare imposibil:
„Nu pot înțelege cum un om cu suficient simț al umorului poate fi vreodată religios; doar dacă nu își închide intenționat ochii minții, ținându-i cu forța strânși. Biblia este interesantă. Conține o rafinată poezie și ceva fabule istețe. Și povestiri în care sângele băltește. Contine și ceva principii morale utile. Ca și o groază de obscenitate. Totul îngrămădit peste o mie de minicuni." - Samuel Langhorne Clemens.