| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care spun că nu există Dumnezeu.
Dacă totuși există Dumnezeu?
Spui că nu este,e imposibil.
Dar dacă totuși este?
Spui:Nu se poate, nu e și gata.
Dar dacă totuși există Dumnezeu?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Existența lui Dumnezeu este o chestiune incognoscibilă (nu are valoare de adevăr în mod obiectiv). Nu se poate cunoaște dacă există Dumnezeu și nici ce fel de Dumnezeu există (treime, netreime, deist, panteist, etc.).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar dacă totuși există, ce atunci? Dacătotuși există și mie mi se rupe în 14 de existența lui, poate să tot existe.

| anonimg a răspuns:

Oamenii sunt conștienți că Ceva există. Dar doar că acest Ceva nu Se potrivește dorințelor inimilor păcătoase, deoarece sfințenia intră direct în conflict cu păcatul.
Nu că unii ar fi mai sfinți și au acceptat pe Dumnezeu. Toți ne-am născut la fel, în același conflict, cu aceeași ură față de Dumnezeu. Doar că unii au ajuns la raționamentul că Dumnezeu ne dorește binele și nu răul.
Dar o inimă orbită cu/de împotrivire continuă față de Dumnezeu îi este imposibil să vadă binele pe care ni-l dorește Dumnezeu.
Cum ajunge un păcătos să iubească pe Dumnezeu, asta numai Dumnezeu o poate face și doar El o știe; este în totul lucrarea Lui, este dincolo de limita umană și de înțelegerea pe care o poate avea un om sau toți oamenii la un loc.
Acest "Ceva" trebuie lămurit de fiecare om cât timp omul este în viață; după aceea nu-i va mai fi de niciun folos.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Așa am zis și eu, că moartea va lămuri totul dar in același timp, un aspect greu de acceptat este că totul e ireversibil, adică starea noastră de atunci e definitivă.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Dar o inimă orbită..."

Inima e doar o pompa.

| Holiday a răspuns:

Problema spiridusilor, de genul lui Dumnezeu asta, sunt povestile din care apar. Toate sunt niste bullshit-uri fara nicio noima si baza in realitate. Un lucru e cert, daca prin absurd ar exista un spiridus, nu ar putea fi niciunul din personajele inventate pana acum.

| Mayhem666 a răspuns:

E o diferenta uriasa intre a spune "Nu cred ca exista Dumnezeu", "Cred ca nu exista Dumnezeu" si "Sunt convins ca nu exista Dumnezeu".

"Dar dacă totuși există Dumnezeu?"

Eh, asta e.

| halogen001 a răspuns:

Există tot așa cum există și Zâna Măseluță și Moș Crăciun.

| halogen001 a răspuns:

Un Dumnezeu adevărat există, dar nu e cel din Biblie. Dumnezeul adevărat e tot Universul. Viața nu e o creație a unui personaj inteligent, conștient, dotat cu simțuri, cu voință, rațiune și sentimente. Un Dumnezeu rațional, cu voință și sentimente nu făcea purici și păduchi, omul păcătos și viețuitoare care se mănâncă una pe alta. Un Dumnezeu rațional, atotputernic, cu voință, rațiune și sentimente nu era invizibil, mut și nu lăsa omul iubit în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie. Un Dumnezeu rațional, atotputernic și inteligent făcea direct ce avea nevoie. Nu făcea niște viețuitoare care evoluează în timp prin selecție naturală. Realitatea ne arată cine e creatorul. Proprietățile materiei și evoluția ei în timp generează viața și de aceea avem viețuitoare care se mănâncă una pe alta și evoluează în timp prin selecție naturală. Dumnezeul din Biblie e un personaj imaginar creat după chipul și asemănarea omului care nu corespunde cu realitatea și de aceea există doar în scrierile primitive și absurde. Dumnezeu fiind un personaj inexistent care nu face nimic, e doar o sperietoare de tip Bau-Bau, o justificare a dorințelor și acțiunilor omului viclean, mincinos, necinstit și nerușinat. Dumnezeu e un simbol al neputinței, neștiinței, primitivismului, nimicului, minciunii, lipsei de rațiune și neseriozității folosit pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Bai, mi-a mai zis cineva:
"Ce faci daca dupa ce mori te trezesti ca tot ce nu ai crezut tu din biblie si religie este adevarat si te trezesti in fata lui D-zeu care te arunca in flacarile iadului pentru pacatele tale?
Raspunsul meu e simplu.
Mai bine gresesc inselandu-ma, decat sa cred o minciuna toata viata. Am o scuza: Tot crestinii m-au transormat intr-un ateu si m-au indepartat de D-zeu datorita dorintei banului (ochiul dracului)
Si daca ar fi adevarat va fi prea traziu sa ma caiesc la asa zisa judecata de apoi asa ca voi suferi o eternitate pentru o viata limitata in care "cineva" a permis sa cunoastem raul.
Dar cum stiinta si filosofia au demonstrat adevarul atat prin fapte cat si prin vorbe (teste, experimente), raspunsurile bibliei sunt legate numai de moarte si sfarsitul vietii pentru ca cei care au inventat religia s-au gandit ca victimile lor nu o sa gaseasca raspunsuri acolo. Nu am auzit nici macar o frimitura de adevar din partea religiei decat vino cu banul daca vrei sa fii in rai. Ce sa inteleg ca Paradisul e contracost. Religia a imbogatit pe multi si a prostit masele. Asta e scopul ei in prezent ci nu moralitatea. Nu a existat niciodata miracole, minuni, asa cum scrie acolo (parca ar fi un film sf) nu a mers nimeni niciodata pe apa, nu a despartit nimeni apa in doua, nu a inviat nimeni din morti (nici macar ISUS) dar vestea s-a raspandit repede printre naivi din cele mai vechi timpuri si lumea tot continua sa creada si sa raspandeasca minciunile astea. Eu vad asta ca o molima incurabile cum e schzofrenia. Religia are un efect halucinant aspura oamenilor ca un drog.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Deduc din denumirea zeului, ca discutia face referire la cel biblic.
Sa o luam elegant si pe rand:"Daca totusi exista Dumnezeu? "

Iti raspund din start ca vorbesti cu un agnostic, asadar nu as nega ca o exista un ZEU.
E posibil sa fie unul nedescoperit, e ok.
Insa nimeni nu poate oferi o certitudine, fiindca nimeni nu stie adevarul.

Un ateu nu spune "nu exista si gata, e drept ca un ateu poate trage concluzii pripite, dar faptul ca el zice" nu exista", nu inseamna ca nu a cercetat temeinic.

Ateul si credinciosul(indiferent de religie), sunt pripiti fiindca au impresia ca le cunosc pe toate. Niciunul nu vine cu certitudini, ci doar cu presupuneri.

E posibil sa nu aflam niciodata daca exista vreun zeu sau daca nu exista. Singurele certitudini sunt legiile fizicii. Ca ele se nasc din zei, din forte inteligente ascunse, din nimic sau exista dintotdeauna, nu stim.E peste nivelul nostru de intelegere de unde venim si unde ne ducem dupa moarte. E foarte elegant si benefic pentru creier sa nu - ti pui intrebari, care nasc si mai multe intrebari si care la un moment dat, dau in nevroze.

| anonim_4396 explică (pentru andreisergiu123456789):

Cred că la moartea noastră va fi totul limpede.Atunci o să aflăm.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil si sa nu fim constieti la moartea noastra vom vedea sau nu vom vedeahappy

| cristi202 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Insa nimeni nu poate oferi o certitudine, fiindca nimeni nu stie adevarul."
In contextul acestei afirmatii, as vrea sa stiu parerea ta despre Isus Hristos. Ai de gind, ca agnostic, sa spui ca a fost un mare invatator si atit? El nu a lasat aceasta optiune. Un om care spune: "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal (Dumnezeu) decat prin Mine", sau "Eu sunt Invierea si viata", sau "Eu sunt Piinea vietii", nu poate fi catalogat ca un mare invatator. Fie a fost un nebun, fie un mare mincinos, fie a fost exact ce a zis, adica acela care Il poate face cunoscut pe Dumnezeu oamenilor, fiind insusi Fiul lui Dumnezeu.
Crestinsimul asta spune, ca Dumnezeu exista si ca poate fi cunoscut. Nu in toata infinitatea Sa, dar in ce priveste relationarea Sa cu omul, se poate, orice om poate avea o relatie cu El. Isus Hristos, Dumnezeu devenit om, face posibil acest lucru. E ca si cand eu as vrea sa ma fac cunoscut furnicilor. Cel mai bun mod de a o face e sa devin furnica, ca sa comunic cu ele pe limbajul lor, sa ma cobor la nivelul lor de intelegere ca sa ma pot face cunoscut.
Deci, pentru tine cine a fost Isus Hristos?

| AVAAVA a răspuns:

Un ateu renumit a spus ceva de genul:"Daca voi afla pe lumea cealaltă ca exista Dumnezeu, ii voi spune ca nu mi-a oferit suficiente dovezi pentru a crede în el" Eu cred ca nu este suficient răspunsul. Omul trebuie să-l caute pe Dumnezeu, nu Dumnezeu sa i se arate omului fără ca omul sa îl caute. Cine îl cauta din toată inima, negreșit îl va descoperi.