| Inferno a întrebat:

Intrebare pentru cei ce contesta evolutia:
Exista sute de dovezi ce atesta teoria evolutiei si doua, trei "dovezi" ce o infirma.
Dar astazi sunt culant si voi face abstractie de orice dovada. Voi elimina atat dovezile ce o confirma cat si "dovezile" ce o infirma.
Discutand in termeni strict teoretici de ce este teoria evolutiei falsa?

39 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

S-au perindat sute de mii de exemplare din aceeasi specie si nu le-au mai crescut un piciorus sau o cornita in plus, din cal cal se naste etc.

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am specificat ca doresc argumente teoretice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

1)La ce ar folosi acele membre unor animale deja adaptate la mediu?
2)Tu stii ca ca acest lucru sa se intample trebuie sa aiba loc o schimbare majora in ADN, care nu se petrece vis-a-vis?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu si-a mai rupt nici macar o maimuta coada cand a cazut din copac si sa inceapa sa vorbeasca

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Inferno):

Darwin pe patul de moarte a zis ca a inselat lumea ca s-a contrazis cu Dumnezeu toata viata

| TrentonChase a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Stii ca aia a fost o minciuna nu? A da nu ai de unde sa stii pentru ca nu te-a interesat adevarul... Povestea cu Darwin pe patul mortii este o gogomanie.

| Kalla a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a creat Universul. Evllutia este doar o teorie la ceva mai mare ce ateii si oamenii de stiinta nu stiu sa explice.
Nu e treaba ta daca cineva nu crede in evolutie.Deja sunt obligata la scoala sa spun si sa vorbesc despre ceva in care nu cred.
Motto-ul vostru este: sunt ateu deci pot sa calc pe toti si pe toate! Nu-i asa?

| Inferno explică (pentru Kalla):

Ce naiba cauta copiii aici?

| Kalla a răspuns (pentru Inferno):

Ha...ha.
Tu esti asa batran ca Biblia ta are autograf.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

laughing pai religia se "studiaza" de zeci de ani in scoli, crestinismul mai mult; mai nou se zbat pocaitii americani cu "inteligent dizain", la tv nu o sa auzi de Allah, Acan [smug] sau Ahura Mazda, ci doar de dumnezeu (- Are you a muslim? - No. I'm in television.), si bla bla bla, iar studiind evolutia faceti un lucru bun, pentru voi in primul rand, asta daca va duce capul. Bolile sunt tot mai multe si tot mai puternice pentru ca microorganismele evolueaza, de exemplu, nu pentru ca asa zic ateii. Ai 2 maini si 2 picioare pentru ca de atat ai nevoie, ai 5 degete la fiecare membru pentru ca de atat ai nevoie, taie-ti primul si ultimul deget de la un picior, sau de la ambele, sa te vad.
Crede in dumnezeu si nu pune nimic la indoiala. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e parerea mea. Nici nu ai cum sa stii ca este adevarata. Este doar o teorie. Demonstrata nu a fost.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

~Este doar o teorie. Demonstrata nu a fost.~
Daca nu era demonstrata nu avea cum sa mai fie o teorie.
Asa este cand bati campii fara sa cunosti termenii.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ar insemna "demonstrata" pentru tine? Vrei sa traiesti milioane de ani ca sa vezi cu ochii tai cum evolueaza animalele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

laughing Tocmai tu nu cunosti termenul de "teorie" Consulta DEX-ul

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca ma duc acum milioane da ani vad cum a creat Dumnezeu lumea.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fi batut in cap ca sa cauti termenul "teorie: in dex, cand el este folosit cu o semnificatie diferita in nomenclatura stiintifica.
Vorbim de niste termeni ce au o alta semnificatie.
Ca numai un bou i-ar spune lui Kant ca "suprasensibil" este cel care plange din orice. Te suspectez ca ai fi in stare sa spui o asemenea gogomanie.
Asa cum in filosofie termenul obiectiv are semnificatia de rel, ca nu poti spune ca masa e obiectiva cu sens de impartial, asa cum in fizica termenul impuls are o semnificatie diferita de cea de "impuls" din limbaj colocvial, asa cum la matematica termenul de "primitiva' are o ata semnificatie, tot asa si in nomenclatura stiintifica termenul de " TEORIE STIINTIFICA" are o semnificatie total diferita de cea din popor.
In nomenclatura stiintifica teoria nu este egala cu ipoteza, in limbaj colocvial este, in nomenclatura stiintifica teoria nu reprezinta ceva nedemonstrat ci ceva ce ofera maximum de dovezi si demonstratii.

Anunt de acum ca daca ai sa mai continui in acest fel cu incultura si prostia nu am sa-ti mai raspund deloc si te voi cataloga drept "copil incult, arogant si greu de cap".
O zi buna.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, deci nu ajung doar 6000 de ani? de unde milioanele astea? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ai spus o mare gogomanie. Teorie=ipoteza. Chiar si in stiinta. Este doar o ipoteza.

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria gravitatiei = Ipoteza gravitatiei. Asa-i?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Este ultima data cand mai citesc ceva postat de dumneata si cand mai raspund la acel ceva.
Citez:
"Termenii de "model", "ipoteză", "teorie" și "lege fizică" au în știință alte înțelesuri decât în limbajul uzual.(...)O ipoteză este o afirmație care ori (încă) nu a fost nici confirmată nici infirmată prin experiment.(...)
Cuvântul teorie este înțeles greșit mai ales de către laici. În limbaj comun înseamnă idei care nu se bazează pe nici o dovadă solidă; în contrast cu aceasta, oamenii de știință de obicei folosesc acest cuvânt pentru a se referi la mănunchiuri de idei care fac prognoze specifice. A spune "mărul a căzut" este a afirma un fapt, în timp ce teoria newtoniană a gravitației universale este un corp de idei care permit unui om de știință să explice cum a căzut mărul și să facă prognoze privind alte obiecte căzătoare."

sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Metod%C4%83_%C8%99tiin%C8%9Bific%C4%83

"În știință, o ipoteză este o legătură între două variabile. Este o supoziție care se bazează provizoriu pe observații și care servește la explicarea anumitor fenomene, dar care nu se poate verifica atât de temeinic prin experiență sau experiment, ca să ajungă pentru a formula o teorie."
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ipotez%C4%83

"Teoria este o formă a cunoașterii raționale, ansamblu de cunoștințe conceptuale ordonate sistematic, decurgând din unul sau mai multe principii generale și oferind o descriere și o explicație a unui domeniu al realității."
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorie

Teoria reprezinta un ansamblu de idei ce au fost testate, demonstrate si validate de orice experiment posibil.
O ipoteza reprezinta o idee sau un ansamblu de idei ce nu a fost supusa testelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrentonChase):

Aia e lege

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Teoria reprezinta un ansamblu de idei ce au fost testate, demonstrate si validate de orice experiment posibil."
In primul rand nici una dintre definitiile date de catre tine nu spune acest lucru. In al doilea rand teoria evolutiei nu a fost demonstrata. Sunt o gramada de lucruri inca care o contesta. Nu toti oamenii de stiinta o sustin apropo. Orice experiment posibil? Serios? Asta nu este deloc adevarat pentru aceasta teorie.
De exemplu si teorie Big-Bang nu poate fi considerata ca demonstrata e doar o ipoteza. Nici oamenii de stiinta nu o pot explica deoarece este inexplicabila. Deci este ipoteza. Nu a fost nici demonstrata nici validata. Daca era domne' valida si demonstrata atunci nu mai existau religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ai venit cu bataturile pe retina hadesule? ai ramas in clasa a treia, pe tpu.pacat.nici nu am ce sa-ti mai spun. pune mana pe carte si mai ales filozofeaza, mai profund.treci de carne, substanta si fizic. evadeaza si inalta-te.te-ai agatat intr-o buruiana si nu mai poti trece.triiiist.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am impresia ca nici nu stii ce vorbesti.il confuzi pe Inferno cu un copil de a 3-a? Loollaughing

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ar fi o adevarata prostie din partea mea sa trec in clasa a 4-a cand toti cei de aici nu sunt nici macar in prima clasa.
Ca nici monolog nu vreau sa fac, pentru asta am peretele din spatele PC-ului. Cand vreau un interlocutor avizat, inteligent si receptiv ma adresez lui. Mereu imi da dreptate, ceea ce vadeste o profunzime a gandirii cum nu am sa gasesc pe TPU. Acum ceva timp ii explicam evolutia, a ramas mut de uimire, dovada a inteligentei si intelepciunii sale. Tacerea e de aur. Cea mai bna filosofie este tacerea, iar peretele meu o practica din plin. Stii, e bine sa ai un prieten cum am eu, dar dintr-o anumita perspectiva este si rau, apare invidia. Cateodata ma intreb: Oare-mi e prieten sau dusman. Oare tace pentru ca stie mai multe decat stiu eu sau din nestiinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

E un subiect bun de fizofoleala.treaba cu paretili.cat despre clase...e bine sa stai cat mai mult in una, ca sa o inveti bine.ca basilo tomaziani.care va sa zica e posibil sa fie un pareti teligent.maaaare minune.nu stiu daca sa te individiez ori sa-mi para ciuda.in fine.nu ti mai repeta ca esti pinibil.vino frate ci intrebari serioase care sa ateste si sa demonstreze ca merji inainte, nu un pas inainte doi inapoi ca aia-i hora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Eu am impresia ca esti un pupator in c.r al lui hades? ciudata slujba.ma rog.fistecare cu apucaturile lui.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Eh,eh, evolutia este atat de complexa incat poti "merje inainte" numai cu ea.
Eu ma avansat prietene, insa subiectul a ramas neschimbat. Daca trecem de la mere la pere nu inseamna ca avansam, putem sa ramanem la mere si sa aprofundam subiectul acesta mai mult decat cineva care a incercat sa le aprofundeze pe ambele.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca asa vreau eu sa decid.
Nu-mi poti baga un **** pe gura cat timp nu-l accept, asa cum nici un ateu nu accepta nici-o idee despre orice religie.
Stiu ca nu e adevarat pur si simplu, asta simt eu personal.

| Inferno explică (pentru Mikhtarian):

Asa cum credeam nu ai nici-un motiv real, doar crezi asta din considerente subiective.

| Andraaaaaa14 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Incearcă să nu mai crezi ce simţi. Incearcă să citeşti teoria evolutiei şi o să vezi ca e mult mai logic ce scrie acolo decat ce scrie în biblie. Data viitoare cand răspunzi la o întrebare de genu foloseşte argumente mai bune decat că asa simp. Citeşte, informează-te în legătură cu ce simţi.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Inferno):

Pe dinafara, n-ai fost langa mine cand a fost nevoie, deci nu sti ce vorbesti.

| Inferno explică (pentru Mikhtarian):

"...n-ai fost langa mine cand a FOST NEVOIE..."
Esti tare simpatic, trebuia sa fiu langa tine pentru a te indruma?

| Ben00 a răspuns:

Culant vine cumva de la termenul italian?

| TrentonChase a răspuns:

Ce orientare religioasa ai?

| Inferno explică (pentru TrentonChase):

Eu sunt panteist.

| ADN30 a răspuns:

De ce azi maimutele nu mai evolueaza in oameni?

| NOname a răspuns (pentru ADN30):

Ce-mi plac aceste întrebări creştin-retardate...
http://youtu.be/j8bUWw1-8wk

| TrentonChase a răspuns (pentru NOname):

NoName inainte erai cam "on the fence" in ceea ce privea categoria religie...acum nu scapi nici o ocazie sa ataci crestinismul.