| Inferno a întrebat:

Pentru crestini:
Exista oameni care nu sunt siguri de teoria evolutiei si o considera doar o ipoteza, o teorie nedemonstrata, dar indiferent de parerea fiecaruia, indiferent de credinta in divin sau nu, exista niste lucruri ce nu pot fi negate, decat cu o ignoranta prosteasca si o inteligenta pe masura. Aceste lucruri sunt:
1.) Teoria evolutiei este acceptata de biologii din intreaga lume, fiind considerata o capodopera a biologiei.
2.) Când ne referim la o teorie ca fiind ştiinţifică, trebuie să avem posibilitatea de a o testa. Şi de aproape 150 de ani cercetătorii au efectuat fiecare test imaginabil pentru a verifica noţiunile ce ţin de evoluţie şi de descendenţa comună a vieţuitoarelor. Şi de 150 de ani teoria a rezistat tuturor testelor, fiind astfel validată în mod repetat ideea că toate formele de viaţă de pe Terra au o descendenţă comună.
3.) Teoria evolutiei a fost acceptata de comunitatea stiintifica,prin intermediul a sute de institutii renumite (ce studiaza biologia si mecanismele biologice) ca fiind nu doar o teorie stiintifica,ci chiar un fapt stiintific, un lucru incontestabil. Iată câteva dintre prestigioasele instituţii ştiinţifice care acceptă ideea evoluţiei ca fiind un fapt dovedit:
Animal Behavior Society,
Society for Molecular Biology and Evolution,
Society of Systematic Biologists,
Ecological Society of America,
American Association for the Advancement of Science,
Genetics Society of America,
National Center for Science Education,
Paleontological Society,
National Academy of Sciences,
American Institute of Biological Sciences,
American Society of Naturalists,
Society for the Study of Evolution,
Geological Society of America.
4.) Teoria evolutiei prezinta dovezi fosile,motiv pentru care si este o teorie stiintifica, printre aceste dovezi se numara: (sursa:Wiki, si alte cateva situri de biologie)Eoraptor, Herrerasaurus, Ceratosaurus, Allosaurus, Compsognathus, Sinosauropteryx, Protarchaeopteryx, Caudipteryx, Velociraptor, Sinovenator, Beipiaosaurus, Sinornithosaurus, Microraptor, Archeopteryx, Rahonavis, Confuciusornis, Sinornis, Patagopteryx, Hesperornis, Apsaravis, Ichthyornis şi Columba, printre multe altele. Aşadar, toate fosilele sunt de toate formele prezise posibile. Printre dovezile ce atesta existenta verigilor lipsa mai exista: Tiktaalik, care indică tranziția de la pești la tetrapode. Thrinaxodon, care indică tranziția de la reptile la mamifere, Ambulocetus, care indică tranziția de la mamifere terestre la cetacee (balene și delfini). Prezenta anumitor oase din craniul unor animale ce se gasesc in caraniul altora dar sunt folosite cu rol diferit este iar o dovada a teoriei evolutiei. dezvoltarea copilului uman in uter este iar o dovada a teoriei evolutiei(morfologia sa).
Acestea sunt lucrurile denetagaduit ale teoriei evolutiei,puteti spune ca teoria nu este adevarata,ca nu s-a observat evolutia nici unui mamifer existent astazi,desigur am sa deduc ca sunteti niste nestiutori,dar cu toate acestea sunt lucrur acceptabile, dar NU puteti nega faptele stiintifice asa cum am observat aici.
Cine ar dubii si crede ca teoria evolutiei este doar o ipoteza, negand cu o prosteasca virulenta ca teoria evolutiei, cum ii spune si numele este o teorie stiintifica il rog sa contacteze mai intai comunitatea stiintifica si dupa sa faca afirmatii.

10 răspunsuri:
| Inferno explică:

Asta e tot ce poti?

| Inferno explică:

De unde ai informatia?

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Nu inteleg de ce tot ceri parerile crestinilor...ca doar ai observat ca la intrebarile astea raspund doar vreo 4-5 indoctrinati care sustin Creationismul, dovezile Evolutiei sunt evidente bineinteles ca au si lacune dar timpul va perfectiona si upgrada teoria in mod constant ceea ce o va face invincibila peste maxim 100 de ani.

Daca este ceva ce am inteles de-a lungul timpului este ca poti purta o discutie foarte civilizata cu orice crestin atat timp cat ATENTIE nu ii contrazici religia sau vorbesti despre Dumnezeu.