| Someonewhoappreciatelife a întrebat:

Întrebare pentru cei ce tratează Biblia cu respect: Ce este "împărăţia lui Dumnezeu" despre care a vorbit şi învăţat Isus?

10 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

O fabulatie

| Mikhtarian a răspuns:

Este locul unde Dumnezeu va domni ca rege, dupa o judecata finala se va stii cine va mosteni imparatia.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Mikhtarian):

Tu chiar crezi povestile astea?

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife explică (pentru Mikhtarian):

Mulţumesc că ţi-ai spus părerea.
De fapt, analizând ceea ce spune Biblia despre acest subiect am ajuns să înţeleg următoarele lucruri:
1. Împărăţia lui Dumnezeu este un guvern ceresc întemeiat de el pentru a înlocui toate formele de guvernare umană. (Daniel 2:44)
2. Regele acestui guvern este Isus Cristos.(1 Timotei 6:15)
3. Prin această conducere cerească Dumnezeu îşi va înfăptui voinţa cu privire la pământ. În rugăciunea cunoscută de mulţi ca "Tatăl nostru" Isus a pus în legătură împlinirea voinţei lui Dumnezeu cu venirea acestei împărăţii când a spus: "Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10).
Voinţa lui Dumnezeu este ca oamenii să trăiască etern şi fericiţi pe pământ, aşa cum şi-a dorit de la bun început, iar prin intermediul guvernului condus de Isus va repara consecinţele răzvrătirii primilor părinţi.
4. Biblia menţionează perioada în care Regatul lui Dumnezeu va realiza scopul lui: o mie de ani. (Apocalipsa 20:6)

Mai există şi alte detalii interesante despre acest subiect. Dacă ai dori să le afli ţ-i le pot spune cu plăcere.

Răspuns utilizator avertizat
| andri22 a răspuns:

Imparatia lui Dumnezeu este cel mai frumos lucru posibil de peste tot mi-as dori din toata inima mea sa ajung si sa vad cum este acolo si sa fiu alaturi mereu de Dumnezeu, sa il vad in realitate si sa ii multumesc pentru ca ne-a dat viata pe acest pamant!

| codrut a răspuns:

Uita-te la icoane, de obicei Raiul ii prezentat ca o campie verde cu un inger plictisit care zboara, si fata lui Isus sobra si serioasa care ii da un aer de sfintenie absoluta.

| Strikey a răspuns:

Imparatia Lui Dumnezeu este un dar pentru oamenii ce se mantuiesc.

Mai bine intrebai, cum se castiga imparatia lui Dumnezeu si eu iti raspundeam: Imparatia lui Dumnezeu se castiga prin a fi un crestin bun care respecta cele 7 taine ale bisericii ORTODOXE (nu adventiste, catolice, penticostale etc, etc.) si MAI ALES CARE IUBESTE PE APROAPELE SAU CA PE SINE INSUSI SI PE DUMNEZEU MAI PRESUS DE ORICE. Fiindca iubirea de aproape e temelia credintei noastre ORTODOXE.

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru Strikey):

Am pus întrebarea deoarece mulţi se roagă pentru aceată împărăţie când rostesc "Tatăl nostru" dar nu înţeleg totuşi ce este ea.