| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini:

Care vi s-a părut cel mai impresionant pasaj din Scriptură pe care l-ați citit în ultima vreme și de ce?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Romani 8- 26
Si tot astfel. si Duhul (Sfant) ne ajuta in slabiciubea noastra, caci nu stim cum trebuie sa ne rugam.Dar insusi Duhul mijliceste pentru noi cu suspine negraite.
Toti suntem impresionati daca cineva sa tina atat de mult la noi incat sa fie in stare sa planga cu suspine in empatie pentru noi. Duhul Sfant ne iubeste atat de mult incat miloceste la Tatal pentru sufletul nostru cu pasiune totala, cu suspine inexprimabile atunci cand noi insine nu stim cum sa ne rugam pentru noi sau pentru altii.

| NLS a răspuns:

Ma incred in Dumnezeu si nu ma tem de nimic.
Ce pot sa-mi faca niste oameni?

Psalmi, 56:11

Pentru mine, aceasta este cea mai compacta definitie a relatiei care ar trebui sa existe intre noi, si Dumnezeu.
Esenta intregii Scripturi, cu alte cuvinte.

| CodrutElian1990 a răspuns:

@badpanda Cata iubire de semeni - sa-i omoram. Cata iertare fata de semeni: sa-i omoram.
Cum sa ascult de preot, cand el are amanta? Cum sa ascult de preot, cand el baga in soba tot felul de carpe ca sa nu se simta mirosul de carne prajita in post? Cum sa ascult de preot, cand el se ocupa in majoritatea timpului de afaceri, in loc sa se ocupe de sufletele oamenilor?
Mai vrei? Am inca multe.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu am citit scriptura, eu am studiat-o. E o mica-mare diferenta.
Scriptura este o adunatura de texte scrise de mai marii bisericilor in slujirea celor care conduc pentru "Ca cu a ei putere sa te apleece in jug", dupa cum spune Eminescu.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Înseamnă că nu ai înțeles-o... Dacă ai fi înțeles-o, ai fi iubit-o. Cu durere îți spun.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa iubesc? O carte care vinde iluzii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Secerisul e mult dar lucratorii sunt putini.
Rugati, deci, pe Domnul secerisului ca sa scoata lucratori la secerisul Sau. Matei(9, 37.38)

| badpanda a răspuns:

Deuteronom 17:12
12. Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea.

Daca popa cere zex ce faci?