| Inferno a întrebat:

Intrebare pentru crestini: Ce varsta are Pamantul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Metoda de datare cu C-14 este din ce in ce mai contestata in zilele noastre, datorita erorilor mari pe care le produce. Desi metoda pare foarte bine fundamentata stiintific, ea prezinta o serie intreaga de deficiente care fac din ea o metoda pe care nu se mai poate conta. Erorile care apar pot fi insa explicate in cadrul modelului creationist, prin studierea conditiilor de clima care au existat pe pamant inainte de potop. Subiecul acesta insa va fi dezvoltat intr-o alta ocazie, cand vom vedea cat de armonios explica existenta potopului biblic o serie de fapte care astazi dau mari dureri de cap savantilor.

Asadar cat de vechi este Pamantul? Daca am da crezare metodelor de datare mai sus amintite, el ar avea o vechime de 4, 5 miliarde de ani. Am vazut insa cat de fragile este temelia pe care sunt ele construite. Exista si alte cai prin care putem sa ne facem o imagine cu privire la vechimea Pamantului. Iata cateva din acestea, pe scurt:

1. Cel mai vechi copac in viata are aproximativ 4000 de ani, dupa o datare folosind cercurile depuse anual. Aceasta datare este in deplina concordanta cu modelul creationist care plaseaza potopul lui Noe cu peste patru milenii in urma.

2. Toate marturiile istorice vorbesc despre o perioada de maximum 5000 de ani. Daca Homo sapiens ar exista de 30 000 de ani, asa cum sustine teoria evolutionista, este foarte ciudat de ce el nu a lasat marturii mai vechi de 5000 de ani.

3. Daca tinem cont ca in urma potopului au supravietuit opt oameni si daca avem in vedere o rata de crestere de 2, 5 copii pe familie, ajungem la populatia actuala a planetei in aproximativ 4300-4500 ani, ceea ce corespunde modelului creationist. Aplicand aceeasi rata de crestere in cazul modelului evolutionist, astazi oamenii nu ar mai fi avut loc pe pamant.

4. Luna, datorita uriaselor perioade de timp care se vehiculeaza in cadrul modelului evolutionist, ar fi trebuit sa fie acoperita cu un strat de praf meteoric de cel putin 1647 cm. La prima aselenizare s-a crezut ca modulul lunar se va afunda in stratul gros de praf meteoric. Spre dezamagirea unora, stratul de praf este doar de 61 cm, ceea ce este o dovada in plus ca Luna este mult mai tanara decat se afirma de catre evolutionisti.

5. Cronologia biblica nu arata spre o perioada mai mare de sase milenii de existenta a pamantului si a vietii de pe el. Chiar daca Biblia nu-si propune sa stabileasca cu exactitate vechimea planetei, exista in ea suficiente indicii ca pamantul nostru este tanar. Si la fel de tanara este si viata de pe el.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Egipteni ema, sumerieni ema ei nu au existat nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Descoperiri importante de până acum:

2008 în Canada, o rocă de peste 4 miliarde de ani vechime
2009 în estul Indiei, o rocă tot de peste 4 miliarde de ani vechime. Geologi: Klaus Metzger (Germania), Erik Scherer (SUA) și Dewashish Upadhyay (India)

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Multi se indoiesc de datarea cu carbon 14!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Ierihonul are peste 20 de straturi arheologice indicand, fara apelul la C-14 o datare de cel putin 10 mii de ani. Nu e miliarde de ani, dar e mai mult decat 6 milenii. Are vreo relevanta pentru d-voastra si cultele fundamentaliste? Nu.

Conform unui articol de acum cativa ani, cel mai vechi copac din lume are mai mult de 4 milenii, mai mult chiar si de 6 milenii. Uite, macar eu va dau sursa, nu copiez cu neobrazare de pe net si iau totul de bun (V-am mai rugat si mai demult, indicati sursa atunci cand preluati informatia, e furt intelectual ce faceti dumneavoastra).
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080416104320.htm

Are vreo relevanta pentru dumneavoastra si cultele fundamentaliste? Nu.

Fara datare C-14, straturile geologice indica o varsta mai mare a Pamantului decat 6 milenii. Mai mult, nu exista evidenta geologica a unui Potop global. Are vreo relevamta pentru d-voastra si cultele fundamentaliste? Nu. Inca o informatie buna de aruncat la gunoi.

Credinta orbeasca e jenanta. Nu pentru ceea ce pretinde, ci pentru ceea ce incearca sa anuleze. Mult respect pentru mormoni si cultele izolate. Isi pastreaza ideile absurde in propriile lor congregatii.

Continuati, doamna Ema, sa demonstrati pe mai departe ca si o femeie matura, mama dedicata, poate vehicula idei de gradinita.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema sa calculat perioada in care se descocmpune uraniu in alt compus chimic si sa gasit roci vechi care arata clar ca pamantul are miliarde de ani nu de mii de ani

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Popor_turcic
Prima atestare a etnonimului „turc" a fost menționarea sau kök türk („turcii albaștri", la singular) într-o scrisoare trimisă în 585 de împăratului Chinei lui Isbara, hanul tribului göktürk. În misiva respectivă, monarhul i se adresează destinatarului cu apelativul „Mare Han Turc". În inscripțiile Orhon, datate cam în aceeași perioadă, este folosită varianta „turuk".

Utilizări mai vechi ale unor termeni similari, precum acelea pe o tabliță din secolul 20 î.Hr găsită în orașul Mari lângă Tell Hariri în nordul Irakului (menționând poporul turukku, sosit în ținuturile Tiguranim și Hirbazanim); cea chinezească din 1328 î.Hr, (care numea un popor vecin tu-kiu); cea din Zend-Avesta, în care unul dintre nepoții lui Noe este numit Turk - au o semnificație necunoscută, însă unii cercetători sunt de părere că acestea ar fi semne pentru o continuitate istorică, sugerând chiar o unitate etnică și, poate, lingvistică.[formulare evazivă]

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

De unde obtii informatiile astea geniale, originale? Ema, te faci de ras.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Datarea cu c14 nu este folosita la varste asa mari si doar la fosile

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Am si eu resursele mele! happy

| Purec a răspuns (pentru EmaS):

1- cel mai vechi copac are 4000 de ani. Cel mai batran om are 122 de ani. Se poate spune dupa aceeasi logica ca a ta, ca omul exista pe Pamant de 122 de ani? Altul mai vechi nu gasesti in viata.

2. Exista si marturii mai vechi de 5000 de ani. Dar daca nu vrei sa le vezi este ok. Sa zicem ca nu sunt si gata.

3. Nu poti calcula cu exactiotate asa ceva. Oricat de mult ai vrea tu sa para ca dai date stiintifice, exista mult prea multe variabile pe care trebuie sa le iei in calcul si o asemenea presupunere este ridicola

4. Luna nu este un sistem inchis. Pot exista interactiuni si praful acela sa se depuna mai mult sau mai putin. Nu este o dovada concludenta.

5. Biblia, desii o carte onorabila, nu isi poate permite sa faca afirmatii despre varsta Pamantului.

6. Daca ai fi fost macar la curent cu religia pe care o imbratisezi cu atata patos, ai fii stiut totusi ca BOR S.A nu afirma ca Pamantul ar avea 6000 de ani. BOR nu neaga posibilitatea ca Pamantul sa aiba 4, 5 miliarde de ani sau mai mult, spune DOAR ca ei nu cunosc decat ultimii 6000 de ani din istoria planetei, si ca pana l; a gasirea de alte dovezi de necontestat ei nu au niciun motiv sa schimbe ceea ce stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Venus_of_Hohle_Fels

"It is dated to between 35, 000 and 40, 000 years ago"

Asta asa ca bonus pentru punctul 2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si tot pentru punctul 2, ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Art_of_the_Upper_Paleolithic

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiindca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu.

| Raniia a răspuns:

Nu este o intamplare ca Biblia incepe cu acest verset care elucideaza taina Universului- ''La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul''

| adisuper a răspuns (pentru Raniia):

Ce legătură are asta cu vârsta pământului?
p.s. vrei să zici că Pământul este cel mai bătrân ˇlucruˇ din tot UNIVERSUL?
p.s. şi nu a lăsat singur Pământul în tot Universul să nu se plictisească... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Perfect, i-ai lamurit pe tot. La intrebarea "ce varsta are pamantul", cel mai potrivit raspuns este "La inceput, dumnezeu a facut cerurile si pamantul". Nu m-as fi gandit la asta.

| Raniia a răspuns (pentru adisuper):

Intelegi cum vrei tu dar ''la inceput'' Dumnezeu este Acela care a facut Cerul.El este Acela care a facut sistemul nostru solar.El este Acela care a facut'' cubul'' vazut de om si trilioanele de alte cuburi care alcatuiesc marele Univers.Tot Dumnezeu a facut si Pamantul, apoi a ''amenajat'' totul pentru ca viata sa fie posibila.

| Inferno explică (pentru Raniia):

Eu am intrebat ce varsta are Pamantul nu cine l-a creat.

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Ce este cerul?

| adisuper a răspuns (pentru Raniia):

Inferno se referea la un răspuns în ani tereştri...

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru Inferno):

Eu ti-am raspuns ce varsta are'' la inceput''

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Tot ce este deasupra noastra este sistemul solar format din:o stea(Soarele), noua planete, 68 de sateliti ai planetelor, un numar insemnat de corpuri mici(comete si asteroizi) si mediu interplanetar.

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Toate astea create din nimic?

| EmaS a răspuns (pentru the2k):

La inceput era Cuvantul si Cuvantul era Dumnezeu si Cuvantul era cu Dumnezeu.Biblia nu spune ca mai era ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru Inferno):

Nu sunt creștin!
Este foarte greu de estimat :
Ce varsta are Pământul.
Diverse tipuri de datări, au limitările lor!
Nici nu are vreo importanță vârsta planetei, ci relația oameni-planetă.
Creșterea fără logică a populației oameni, toate tipurile de poluări, micșorarea zonelor împădurite șamd, vor conduce la niște modificări ce vor face mult mai improbabilă viața pe planetă.

| cristi202 a răspuns:

Ca si credincios, te astepti sa iti zic ca aprox. 6000 de ani, nu? Ei bine, nu iti zic asta. Pentru ca nu cred asta. Si iata de ce: Daca Dumnezeu is arata maretia prin imensitatea spatiului, de ce nu si-ar arata-o si prin imensitatea timpului prin care trecem? Acesta ar fi argumentul "emotional". Dar iata argumentul rational: in Biblie, daca citesti atent Geneza, doar la inceput cind e vorba de facerea lucrurilor, descoperi un lucru interesant: e vorba de sase zile descrise acolo. Insa ziua ca etalon, de 24 de ore, o descoperi abia in a patra "zi", pentru ca abia atunci se spune ca a fost creat soarele si luna, care sa stabileasca timpul pe zile, luni si ani, asa cum stim noi. Deciu etalonul zilei de 24 de ore apare abia in a patra zi. Deci e clar ca cele 6 zile nu au fost de 24 de ore. De cit au fost? Nu stim, Biblia nu spune mai nimc, decit ca "la Dumnezeu o zi e ca o mie de ani, iar o mie de ani e ca o zi". Deci e foarte probabil ca acele zile sa fie de fapt niste perioade de timp, niste ere, care puteau foarte bine sa fie de milioane de ani, incit sa fie in conformitate cu ce spune stiinta. Deci e clar ca virsta Pamintului poate fi de milioane de ani, si Biblia nu contrazice asta.

| Kramerwalt a răspuns:

" La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul."-da, pamantul a fost primul din cate se pare, ce varsta are poate ca sunt oameni care stiu si asta, eu unul nu ma mandresc iar celelalte planete banuiesc ca au fost facute ca Dumnezeu sa ne arate noua cat de norocosi suntem!

| RAY a răspuns (pentru Kramerwalt):

A facut 8 planete din nimic ca sa arate cat de norocosi suntem

| Alphawolf a răspuns:

Tu te informezi din surse scrise de orice cioflingari. Tu iei de bun orice este pe placul tau, care iti apara credinta si iti satisface egoismul. Tu la toate institutiile geologice le negi capacitatile in favoarea credintei tale, egoismului tau.
Vii cu un argument de nimic si vrei sa rastorni cel putin 200 de ani munciti de toate institutiile geologice. Straturile de roci, eroziunile produse de apa si de vant, milioane de fosile si multe alte dovezi ne duc concluzionand logic la o varsta a Pamantului de mult mult mai mult de 6000 de ani, iar asta fara a folosi datarea cu carbon. La inceput estimarea varstei Pamantulului a fost de 20.000.000, apoi de 500 milioane...si tot asa a crescut mereu pana la varsta ce este estimata astazi. Mereu a crescut(datorita descoperirilor), niciodata nu a scazut.
Tu vii cu un copac si cu un potop(care nici nu a existat) si vrei sa darami totul. Hazliu! Chiar te astepti ca eu sa cred povestea potopului? Nici un copil de 10 ani nu o mai poate crede.
Oricum nu conteaza... ai felicitarile mele. Raspunsul tau chiar ca merita catalogat castigator.

| TheTigerX a răspuns:

Raymusic22tm tu nu ai dat ignor la destula lume fara un motiv intemeiat? ..vezi ca esti cam ipocrit.

| TheTigerX a răspuns:

Am si eu ceva de adaungat.(in primul rand inferno a pus o intrebare pentru crestini, nu inteleg de ce ateii s-au aruncat asa de tare cu raspunsuri..in fine)
Ce vreau eu sa spun e ca sunt de acord cu EmaS in mare parte, dar cand ma gandesc la cei "in jur de 6000 ani" ma gandesc la anii pe care ii are omenirea si nu neaparat varsta Pamantului(ca planeta)...Varsta Pamantului e probabil sa fie mai mare, eu unul nu exclud asta.(nu neaparat milioane de ani.)
dar oricum exclud teoria evolutinista(sper ca nu e o problema grava)