| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Întrebare pentru creștini. E păcat sa donezi sânge?

Răspuns Câştigător
| RockaruL a răspuns:

Dacă ai ştii ca poţi salva viaţa unui om, nu ai face-o pentru că ai crede că "e păcat"?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe vremea aia nu era asa ceva, biblia se refera poate la bautul sangelui uman atat, fiecare o interpreteaza cum vrea el

| AC4S4 a răspuns:

Faci un bine donand sange, nu? De ce ar fi pacat?

| WangLouis a răspuns:

Nu e pacat sa faci bine.

| Diance a răspuns:

Normal că nu. Ajuţi pe cineva, doar.

| KenNine a răspuns:

Nu cred ca ar fi pacat. Opinia mea.Dar mai stii!?

| Malloryy a răspuns:

Pana sa ai moarte cu viata de dupa..si alte chestii..ai viata ta! Tu ce crezi? Simti ca e pacat sa salvezi pe cineva de la moarte?

| Mașka98 a răspuns:

Biblia ne poruncește să nu mâncăm sânge.
1.Geneza 9:4. După Potop, Dumnezeu le-a permis lui Noe și familiei sale să consume carne, dar le-a interzis să mănânce sânge. El i-a spus lui Noe: „Numai carnea cu sufletul ei — sângele ei — să n-o mâncați". Această poruncă este valabilă și astăzi, întrucât toți suntem descendenții lui Noe.
2. Leviticul 17:14. „Să nu mâncați sângele niciunei cărni, deoarece sufletul oricărei cărni este sângele său. Oricine îl mănâncă trebuie să fie nimicit." Dumnezeu consideră că sufletul, sau viața, este în sânge și îi aparține lui. Deși această lege a fost dată numai națiunii Israel, ea arată cât de importantă era pentru Dumnezeu porunca de a nu mânca sânge.
3. Faptele 15:20. „Să se abțină... de la sânge." Dumnezeu le-a dat creștinilor aceeași poruncă pe care i-o dăduse lui Noe. Istoria arată că creștinii din secolul I au refuzat să consume sânge sau să-l folosească în scop terapeutic.
De ce ne poruncește Dumnezeu să ne abținem de la sânge?

Există numeroase motive de ordin medical pentru a evita transfuziile de sânge. Însă principalul motiv este acela că Dumnezeu consideră sângele sacru, deoarece reprezintă viața (Leviticul 17:11; Coloseni 1:20). Si nu are importanta il mananci sau sub forma de transfuzie, el ajunge in corp.

| cristi202 a răspuns:

O data, in timp ce donam, am facut in mintea mea o analogie. M-am gindit la Isus Hristos, despre care se spune ca si-a dat singele ca pacatele oamenilor sa fie iertate, si apoi la mine, care dadeam un pic din singele meu care putea salva o viata. Nu am putut sa nu zimbesc gindindu-ma ca faceam ce a facut si Isus, doar ca la o scara mai mica. Asitenta de acolo, mirata, i-a zis colegei de linga ea care lua de la altcineva sange: "Ia uite, asta zimbeste!" Desigur, era ceva nenatural sa zimbesti intr-un loc unde oamenii nu se simt prea confortabil. Insa daca te gindesti ca faci un lucru bun, nu poti sa nu te bucuri.
Si, ma rog, de ce ar fi pacat sa donezi?

| Dandanache a răspuns (pentru Mașka98):

Sunt cateva pozitii teologice prin care congregatia Martorilor lui Iehova dovedesc cu succes ca sunt o sleahta de rataciti, si din punct de vedere religios, si din punct de vedere al argumentarii logice. As indrazni sa zic ca pozitia lor in privinta transpantului de sange reuseste sa ii deconspire cel mai bine cat de naivi si nepregatiti sunt. Ma amuza indeosebi partea asta cu "există numeroase motive de ordin medical pentru a evita transfuziile de sânge", si, cu toate acestea, sistemul medical mondial sa incapataneaza sa foloseasca si sa militeze pentru donarea de sange. E din aceeasi categorie cu "exista numeroase motive de ordin fizic pentru a nu purta centura de siguranta intr-o masina", si totusi constructorii de masini continua sa o puna si sa incurajeze oamenii sa o poarte.

| Deliiiia a răspuns:

In vremurile acelea nu se cunoasteau date despre grupele sangvine sau factorul Rh, deci era un sfat adecvat.

| Mașka98 a răspuns (pentru Dandanache):

Informeaza-te un pic si o sa vezi cat de multe boli apar dupa transfuziile de sange, mai ales HIV.

| Dandanache a răspuns (pentru Mașka98):

Informeaza-te sa vezi cati oameni scapa din accidente de masina fiindca nu purtau centura de siguranta. Ce nu inteleg Martorii lui Iehova, lucru evident si in discutia de fata, este ca EXCEPTIILE nu vor anula REGULA. Da, transfuziile de sange s-au soldat si cu imbolnaviri, dar numarul lor este incomensurabil mai mic decat numarul oamenilor salvati datorita transfuziilor de sange. Da, sunt oameni care au avut de suferit din cauza vaccinurilor, dar numarul lor e mult mai mic decat cei salvati datorita vaccinurilor. Da, sunt oameni care au scapat din accidente de masina datorita faptului ca nu purtau centura de siguranta, dar numarul lor e mult mai mic decat al celor care au scapat datorita centurii. Vor fi mereu, in orice omul intreprinde pentru binele societatii, si exceptii nefericite, dar ele nu pot fi date ca exemplu pentru a anula regula ca cele mai multe cazuri sunt fericite. E un lucru atat de simplu si evident pe care Martorii lui Iehova inca nu reusesc sa il inteleaga.

| Mașka98 a răspuns (pentru Dandanache):

Martorii lui Iehova, fac ce spune Biblia, daca Dumnezeu considera sangele sacru, si noi il consideram la fel. Daca el zice sa ne abtinem de la sange, asa vom face.
De altfel, ce fel de credinciosi care nu iau in seama legile lui Dumnezeu, ci respecta doar ceea ce le convine?

| Dandanache a răspuns (pentru Mașka98):

Discutia dintre noi nu privea Biblia, ci argumentul cu iz medical scornit de Martori in sprijinul propriilor lor argumente: "Există numeroase motive de ordin medical pentru a evita transfuziile de sânge." Doar despre asta discutasem, si motivele de ordin medical nu sunt teoretizate in Biblie (si nici faptul ca in secolul 1 crestinii refuzau sangele in scop terapeutic, deoarece in secolul 1 nu se faceau inca transfuzii de sange). Nu vreau sa intru in discutii mai lungi, pentru a demonstra cat de copilareasca e interpretarea biblica Martorilor de a se abtine de la sange.