| Equilibrum a întrebat:

De ce donezi / nu donezi sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

O fac demult! E ceva normal, sanatos si altruist, si nu se stie niciodata!, intr-o zi si tu poti avea nevoie! Donarea mentine elasticitatea vaselor capilare si, dupa unele studii, chiar prelungeste viata! Mai e si recomandata hipertensivilor, iar la donare se primeste ziua respectiva liber=platit de la serviciu, si bonuri de masa in valoare de 50 de lei, din care e bine sa se ia multe fructe si vin rosu, pentru a ajuta refacerea elementelor specifice din sange! Ma duc chiar luni! Mergeti si voi! Mai ales ca lunea e greu, dupa weekend, si lunea detine recordul infarcturilor!

14 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@ellene: totul se face in conditii total de asepsie si antisepsie. Nu exista nici un risc sa te imbolnavesti daca donezi sange. Singurul efect negativ ar fi sa lesini (lipotimia post donare). E adevarat ca sunt conditii cam rudimentare in spital, dar tot echipamentul vine in ambalaj steril. Asta e tot ce conteaza, ca acul care intra in pielea ta sa fie steril, restul e problema celui caruia ii donezi. In sectiile de donare e curat, fiindca daca nu ar fi curat ar fugi donatorii, iar asta ar face ca tot personalul sa fie dat afara. Sunt oameni care tin la slujba lor totusi.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@ellene: totul se face in conditii total de asepsie si antisepsie. Nu exista nici un risc sa te imbolnavesti daca donezi sange. Singurul efect negativ ar fi sa lesini (lipotimia post donare). E adevarat ca sunt conditii cam rudimentare in spital, dar tot echipamentul vine in ambalaj steril. Asta e tot ce conteaza, ca acul care intra in pielea ta sa fie steril, restul e problema celui caruia ii donezi. In sectiile de donare e curat, fiindca daca nu ar fi curat ar fugi donatorii, iar asta ar face ca tot personalul sa fie dat afara. Sunt oameni care tin la slujba lor totusi.

mlm
| mlm a răspuns:

Din caritate, am facut-o de 2 ori si am salvat viata a doua persoane, am mers special pentru asa ceva.

mira
| mira a răspuns:

Nu corespund.

auran
| auran a răspuns:

Nu donez pentru ca am avut hepatita - asa ca nu pot ajuta pe aceasta cale de nici un fel, decat pe mine eventual

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu pot dona sange pentru ca inca nu sunt majora.happy Am 15 ani happy

| emima a răspuns:

Buna equilibrum daca donezi sangge trebuie sa indeplinesti niste conditii iar eu nu indeplinesc aceste conditii deoarece am anemie si hemoglobina nu trebuie sa fie mai hos de 12 iar eu o am 10 nu pot dona sange din cauza asta

| JustMeFlory a răspuns:

Nu donez pentru ca imi este foooarte frica de ace! De obicei lesin cand imi fac analize sau cand sunt nevoita sa imi fac un vaccinwinking
As fii vrut sa nu am frica asta. dar...sad

| ellene a răspuns:

As vrea sa donez insa ma tem sa nu capat eu vreo boala ceva...la ce conditii sunt prin spitale...si ma tem ca o sa mi ia prea mult si o sa lesin in final big grin

| hândel a răspuns:

Eu nici grupa nu mi-o stiu, desi mi-au fost recoltate probe pentru. analize la sange. Parintii au: 01 si A2, deci sunt p'aproape. As dona oricand, daca as sti ca salvez o viata, chiar daca unele asistente-ti infige acu-n brat de parc'ar vrea sa-ti ia din maduva oaselor. sad

| alma a răspuns:

Nu pot dona pentru ca sanatatea nu-mi permite. mi-ar fi placut foarte mult, dar asta e... Ozi buna

| Irina a răspuns:

Nu pot dona pentru ca nu am greutatea necesara.

| kuka a răspuns:

Am donat deoarece auzisem ca cica nu e destul sange prin spitale, dar m-am dus degeaba, ca am lesinat pe scaun laughing

| zeDruit a răspuns:

Nu donez pentru ca lesin defiecare data cand ma inteapa dar am zis ca anul asta imi fac curaj si ma duc sa donez niste sange, pentru ca am facut niste exercitii pentru controlu organismului.