| Katherine20 a întrebat:

De ce consideră Martorii lui Iehova că este păcat să donezi sânge? :\

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sângele este sacru, iar Biblia vorbește despre faptul ca un creștin ar trebui,, sa se abțina de la sange,, Fapte15:28,29.Dacă de exemplu, Biblia spune sa ne abținem de la fumat, înseamnă că nici nu ii vom da altcuiva țigara sa o fumeze el.La fel am putea spune ca e și cu sângele. Oricum, Dumnezeu știe mai bine de ce sa nu acceptam sânge, de exemplu, abia în secolul nostru s-a constatat câte boli se pot lua prin sânge. Apoi, azi exista înlocuitori nesanguini care sunt ieftini, siguri și eficienți.

| minrest a răspuns:

In Levitic li se interzice evreilor sa manance sange, iar evreii scurg tot ( ma rog, cat pot si ei) sagele din animalele taiate. Iar martorii interpreteaza ca interdictia se extinde si la transfuzii, dar toti ceilalti credem ca gresesc.

| Dismally a răspuns:

In biblie scrie: "sa nu varsati sange" si "sa nu mancati sange", ei interpreteaza gresit pasajele acestea.

| sabin89 a răspuns (pentru Dismally):

Chiar scrie "sa nu varsati sange"? Pai daca e asa, cum ramane cu varsarea de sange pe care au practicat-o ei pe scara larga, cand se confruntau in razboaie cu vecinii si cand aveau porunca: sa treceti prin ascutisul sabiei tot, inclusiv femei, batrani si copii?

| Dismally a răspuns (pentru sabin89):

Da, asa scrie. Nu stiu cum ramane cu asta, intreaba un crestin happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din cauza interpretarii eronate al unui pasaj care se referea cel mai probabil la varsarea de sange.
A se abtine de la sange a fost interpretat de unii a se abtine de la transfuzii.
Ma indoiesc ca se practicau transfuziile pe atunci.Dar campioni la interpretari eronate raman in continuare ortodocsii.
Daca eliminam elementele de origine păgâna din religia ortodoxa nu mai ramane nimic.
Inclusiv mitul nasterii din fecioara pe 25 decemrie este de origine pagana.
Tatal Nostru este imprumutat de la pagani.
Egiptenii il cantau zeului Amun cu 1500 de ani inainte de nasterea crestinismului.
Moise in cazul in care a existat, a fost pagan.Au inventat evreii o poveste siropoasa cu evreias plutitor pe garla pe care o cred doar naivii.