| plantezridichi a întrebat:

Intrebare pentru ortodocsii care s-au convertit la protestantism:

Din ce motive ati luat aceasta decizie si cum a fost schimbarea? Au aparut neintelegeri in familie si critici? La ce biserica v-ati convertit?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

La mine e taman invers am trecut de la o secta mai obscura la la alta mai cunoscuta (ortodoxa). Nu a fost cazuri de neintelegi ba chiar sora-mea adepta la secta respectiva a venit la botezul meu ortodox.

| LOVW a răspuns:

Biblia a schimbat totul, am văzut că învățăturile și practicile bisericii ortodoxe sunt provenite din păgânism numit în zilele noastre creștinism. De fapt, creștinismul s-a pâgănizat, însă Biblia nu s-a schimbat și prezintă adevăratul creștinism. Scriptura spune că tradiția, mântuirea prin fapte, rugăciunile pentru morți sunt orice numai creștinism nu este. Bineînțels că familia nu prea este de acord cum era de așteptat dar adevărul Scripturii nu doresc să-l părăsesc pentru confortul familiei. În prezent doresc să mă alătur bisericii baptiste. https://www.youtube.com/watch?v=HX2zgq7_5UI&t=3696s

| Mclaren12 a răspuns (pentru LOVW):

Esti in ceata densa rau.
Miturile biblice majore sunt toate furate de la pagani, tot ce inseamna Cristos, potop, unele personaje biblice (Daniel, Noe, Adam, Eva) etc.

Sarbatorile majore din crestinism sunt corupte de la pagani, craciunul din solstitiul de iarna (sezonul Yule), pastele de asemenea din echinoctiul de primavara (Ostara) dedicat Zeitei Astaroth. Denumirea englezeasca "Easter" practic de aici isi are originile.

Simbolurile crestine sunt corupte de la pagani, precum crucea, imbracamintea patriarhilor, cercul aurit din jurul capului sfintilor etc.